Dzień liczby PI
Dodane przez Admin dnia 18-03-2018 18:56:39

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi - wiele szkół na świecie w tym również nasza obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Warto też przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.

14 marca imieniny obchodzi m. in Jakub, Ewa czy Piotr, a także jest to kolejna rocznica urodzin Alberta Einsteina. Oprócz tego od 1988 roku świętuje się Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Dlaczego akurat dzisiaj? Bo to właśnie dzisiaj jest czternasty dzień trzeciego miesiąca, co daje 3,14 - najpopularniejsze rozwinięcie dziesiętne liczby Pi. Z tej okazji przeprowadza się wiele imprez tematycznych.
Czym właściwie jest Pi?

Images: praga1.jpg

Tym oznaczeniem została nazwana niewymierna liczba przestępna, która symbolizuje stosunek długości okręgu do jego średnicy. Po raz pierwszy tak ją określił angielski matematyk William Jones w 1706 roku. Mimo to pierwsze wzmianki o liczbie Pi są zawarte nawet w Biblii, więc naukowcy znali ją długo przed nadaniem oficjalnej nazwy. Czasami ten stosunek nazywa się również Ludolfiną, od nazwiska holenderskiego matematyka Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył jego wartość z dokładnością do 35 cyfr po przecinku. Obecnie znane jest rozwinięcie obejmujące ponad milion cyfr