Przetłumacz stronę


Niezbędnik

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Powitanie

Dolnośląski Kurator Oświaty co roku organizuje konkurs "Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo", skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem "Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo" znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi 23 czerwca 2015r. we Wrocławiu z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty.Programy LEPSZEJ SZKOŁY od 2002 roku pomagają w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dotychczasowe edycje LEPSZEJ SZKOŁY zgromadziły prawie 95 tysięcy nauczycieli i 7 milionów uczniów.

Gimnazjum nr 1 w Oławie bierze udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA organizowanym przez GWO. Wiecej informacji na stronie
http://ls.gwo.pl/

Pogadanka z pielęgniarką

Pogadanka z pielęgniarką, omówienie zasad higieny i zdrowego odżywiania.

 

Images: praga1.jpg

spotkanie z ratownikiem

Ratujemy i uczymy ratować-spotkanie z ratownikiem medycznym.

 

Images: praga1.jpg

Rozpoznajemy emocje

Rozpoznajemy i nazywamy emocje.

Przedstawienie profilaktyczne "Jak Kuba pokonał złość".

 

Images: praga1.jpg

Karnawał 2018

W karnawale same bale

 

Images: praga1.jpg

Mikołajki 2017

Mikołajki jak z bajki

 

Images: praga1.jpg

...najmłodszych czytanie

Imprezy czytelnicze w bibliotece "Koronka"

 

Images: praga1.jpg

Bezpieczeństwo najmłodszych

Jesienią i zimą w oddziałach przedszkolnych i klasie 1 przeprowadzono spotkania dotyczące zasad bezpieczeństwa dzieci w szkole, domu i na ulicy.

Dzieci zapoznały się z zasadami ruchu drogowego podczas wyjścia na skrzyżowanie i spaceru po mieście.

Images: praga1.jpg

Zwiedzanie Muzeum Auschwitz

11 stycznia – wjazd klas trzecich do Auschwitz

Horror niemieckiego obozu śmierci

11 stycznia 2018 roku pojechaliśmy na wycieczkę szkolną do Oświęcimia. Zebraliśmy się punktualnie o 4:20 przed dworcem PKS, skąd wyruszyliśmy w drogę. W wyjeździe wzięli udział wszyscy trzecioklasiści. Podróż minęła nam bardzo szybko. Około godziny 8:00 dotarliśmy do Oświęcimia, w którym znajduje się niemiecki zespół obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Wejście do obozu otwiera brama, na której widnieje napis „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”, choć każdy, kto przekroczył tę bramę, był skazany na śmierć i różne tortury.

Images: praga1.jpg

Na terenie Auschwitz I niektóre bloki i budynki obozowe pełniły specjalne funkcje. W każdym z pomieszczeń znajdowały się liczne fotografie, przedstawiały one ludzi w różnym wieku i w różnej sytuacji. Były także zdjęcia ukazujące pociągi przywożące ludzi, których czekała śmierć w komorach gazowych. Za jedną z szyb znajdowała się makieta przedstawiająca drogę ludzi skazanych na śmierć w komorach gazowych. Ludzie ci byli okłamywani. Mówiono im, że idą do kąpieli, a potem ich zabijano. W tym pomieszczeniu była jeszcze sterta puszek po trującym gazie „Cyklonie B”, którym duszono ludzi. Były tam również różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, umieszczone za ogromnymi szybami, m.in. sterty butów, okularów, toreb podróżnych, podpisanych imieniem i nazwiskiem, garnków, szczoteczek. Byliśmy pod Ścianą Śmierci (między blokami 11 i 10), gdzie rozstrzelano kilkanaście tysięcy ofiar. Tutaj zapaliliśmy znicz i uczciliśmy minutą ciszy ich pamięć.

W obozie ludzie jedli wszystko, co wpadło im w ręce, by tylko zaspokoić głód. Umierali w warunkach gorszych niż zwierzęta. Ludzie, którzy już nie chcieli dalej tak żyć, rzucali się na płot elektryczny i umierali. Ostatnim miejscem, które zwiedzaliśmy w Oświęcimiu było krematorium. Znajduje się ono poza ścisłym ogrodzeniem obozu. Były tam piece, w których palono zwłoki ludzi. Na koniec obejrzeliśmy film przedstawiający ludzi, którzy przeżyli te tortury i tych, których zamordowano. Wszyscy byli przejęci ogromem bólu, cierpienia, rozpaczy i smutku... Tak zakończyła się nasza wycieczka po obozie śmierci. W drodze powrotnej wszyscy byli pod wrażeniem widzianych obrazów i dlatego w autokarze panowała cisza - rozmyślaliśmy nad losem więzionych w Auschwitz ludzi.

Akbar Makhmudov

Kasa dla klasy

Opłatek u sybiraków

21 stycznia – spotkanie opłatkowe Związku Sybiraków

W GRONIE PRZYJACIÓŁ

 

Tradycyjny opłatek oławskiego Koła Terenowego Związku Sybiraków miał miejsce w ubiegłą niedzielę. Wzięli w nim udział Ci, którzy przeżyli zesłanie na Syberię oraz zaproszeni goście. Zaproszenie na spotkanie przyjęli m.in.: Tomasz Frischmann - burmistrz Oławy z żoną, ks. Stanisław Bijak, płk. Eugeniusz Praczuk  – wiceprezes Ogólnopolskiego Klubu Kombatantów I Drezdeńskiego Korpusu Pancernego WP oraz przedstawiciele oławskich szkół – Piotr Kołodziej z ZSP nr 2 oraz dyr. Barbara Turczynowska i Wiesław Żołyński z młodzieżą SP 6. Z powodów osobistych w spotkaniu nie uczestniczył zawsze życzliwy Sybirakom starosta Zdzisław Brezdeń.

Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele NMP Matki Pocieszenia, podczas której ks. Tomasz Czabator podkreślił, że Sybiracy to żywi świadkowie historii i to m.in. dzięki nim nasz dumny naród, który szanuje i buduje wolność, miał szansę przetrwać. To również ich patriotyzm przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreślił również, że Sybiracy przyszli najpierw do kościoła po błogosławieństwo, aby później świętować w gronie przyjaciół.

Wszystkich zaproszonych gości wzruszyło nazwanie ich przyjaciółmi. Najbardziej dumnymi z tego tytułu byli najmłodsi, czyli uczniowie SP 6 w Oławie. Przybyli oni na spotkanie z przepięknie zaaranżowanym koncertem kolęd, przygotowanym przez nauczyciela muzyki, W.Żołyńskiego. Mimo ferii z prawdziwą radością podarowali swój czas tym, którzy na nieludzkiej ziemi nie mieli szans na tradycyjną Wigilię i przeżyli wiele smutnych, bo wojennych, świąt. Relacje obecnych na spotkaniu byłych zesłańców na pewno uzupełniły ich historyczno - patriotyczno edukację.

Spotkanie opłatkowe rozpoczął Aleksander Maciejewicz – prezes Koła. Powitał przyjaciół Sybiraków oraz podziękował im za  pamięć i wszystkie przysłane życzenia świąteczne. Zakończył poetycko, cytując wiersz ks. J.Twardowskiego. Jeśli ktoś miał wątpliwości, czy takie spotkania mają sens, słowa wiersza uświadomiły mu, że  mają, bo są po to, aby podawać sobie ręce i dlatego, żeby się uśmiechać do siebie...


Fot. W.Maciejewicz – Guź

Tekst: Redakcja „Olimpii” - gazetki szkolnej SP 6 w Oławie

Wycieczka do Drezna

Wycieczka klasy 3A i 7F do Drezna


8 grudnia 2017r roku pojechaliśmy na wycieczkę do Drezna - stolicy Saksonii, zwanej również „Miastem Baroku” ze względu na unikatową barokową zabudowę.

W drodze trwającej około trzech godzin pani przewodnik opowiadała nie tylko o Dreźnie, ale też o mijanych przez nas miejscowościach, począwszy od Wrocławia.

Zwiedzania miasta rozpoczęliśmy od najpiękniejszego sklepu mleczarskiego świata, którego wnętrze jest wypełnione ręcznie malowanymi, porcelanowymi kaflami. Obecnie w sklepie można nabyć przetwory mleczne. Tuż obok znajduje się sklep z tysiącami rodzajów musztardy, każdej z nich można spróbować. Można było nabyć musztardę w kolorze niebieskim, czy różowym, albo musztardę o nadprzyrodzonych zdolnościach, w które wnikać nie będę. Następnie udaliśmy się do Muzeum Higieny, w którym poznawaliśmy tajniki ludzkiego ciała za pomocą nowoczesnych technologii. Zaskoczyły nas niesamowite eksponaty, które dokładnie ukazywały człowieka i jego organy wewnętrzne. Muzeum posiada także interaktywne sale i eksponaty, co bardzo uatrakcyjnia jego zwiedzanie. Po wyjściu z Muzeum spacerem doszliśmy na Stare Miasto. Podziwialiśmy piękną operę Semperoper, Katedrę Świętej Trójcy oraz Zwinger, dziedziniec kompleksu pałacowego i przeszliśmy na Nowy Rynek. Zwiedziliśmy Kościół Marii Panny, pomnik Martina Lutra oraz pierwszą część słynnego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Następnie udaliśmy się bulwarami nad brzegiem Łaby w stronę Kościoła Hofkriche, mijając widoczną ponad dachami pozostałych budynków kopułę Budynku Wieńczego, z charakterystycznym złotym aniołem. Popołudniowy czas spędziliśmy na drugiej części jarmarku i w drezdeńskim centrum handlowym.

Images: praga1.jpg

Z Drezna wyjechaliśmy o godzinie 16.00 i szczęśliwie dotarliśmy do Oławy o godz. 20:30. Podsumowując, wyjazd był bardzo udany i choć polskie jarmarki nie różnią się mocno od tych niemieckich to zdecydowanie panująca tam atmosfera nadała naszej wycieczce niezapomniany charakter.Kaja Kubicz

Rekrutacja do przedszkola i klasy 1

Nowy plan lekcji

Uwaga


Od 12 lutego 2018 roku obowiązuje nowy plan lekcji dla klas 7.


Nowy plan uwzględnia zmiany w organizacji lekcji wychowania fizycznego na basenie. Zmiany dotyczą tylko klas 7 - dla pozostałych oddziałów aktualnym pozostaje plan wprowadzony z dniem 29.01.2018.


Warsztaty profilaktyczne klas trzecich ARCHIPELAG SKARBÓW

Warsztaty profilaktyczne klas trzecich

ARCHIPELAG SKARBÓW

 

W zeszłym tygodniu, w dniach 5-6 grudnia bieżącego roku w naszym oławskim liceum odbyły się coroczne warsztaty profilaktyczne ,,Archipelag skarbów'' dla klas trzecich gimnazjum. Prowadzący opowiadali o uczuciach, relacjach międzyludzkich, przyjaźni, intymności i uzależnieniach. Całe zajęcia miały formę podróży po kilku wyspach, na których był omawiany jeden z tematów.

W dniu pierwszym głównymi tematami były uczucia, związki i przyjaźń. Na początku uczestnicy nie byli zbyt zainteresowani, jednak z każdym następnym punktem programu, gdy prowadzący angażowali w zadania coraz więcej osób, zainteresowanie zdecydowanie wzrosło. Prowadzący opowiadali historie z własnego życia, historie znanych ludzi, swoich znajomych oraz innych uczestników Archipelagu. Rozmawialiśmy na temat ,,Jak zbudować szczęśliwy związek?", dowiedzieliśmy się, jak myśli każda z płci, jak się ze sobą dogadać i jak postępować w nastoletnich związkach. Kilka wybranych osób odgrywało również określone scenki, co jeszcze bardziej zaangażowało nas w zajęcia. Bardzo przydatne były też rady, jak poznać uczucia drugiej osoby, z którą chcemy się zaprzyjaźnić czy zbudować związek. Na podstawie całych zajęć złożyliśmy gwiazdę z wartości, którymi należy kierować się w życiu i w relacjach z drugim człowiekiem. Dostaliśmy polecenie, aby na następny dzień ubrać się na niebiesko, kolor ten w naszej gwieździe symbolizował rozum.

Images: praga1.jpg

Dzień drugi był poświęcony definitywnie trudniejszemu tematowi, mianowicie mówiliśmy o seksualności, intymności i bliskości w związku. Podczas zajęć, tak samo jak w dniu poprzednim, nie było tematów tabu. Prowadzący rozmawiali z nami o tym, kiedy w związku warto rozpocząć współżycie i jaki to może mieć wpływ na nasze życie. Wymienialiśmy również, jakie konsekwencje ma za wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, jakie są tego skutki i co może pójść nie tak – od niechcianej ciąży do chorób przenoszonych drogą płciową.

Myślę że zarówno pierwszy jak i drugi dzień Archipelagu Skarbów był bardzo pouczający i ciekawy dla uczniów. Wielu młodych ludzi nie ma z kim porozmawiać na ważne tematy, więc takie zajęcia są jak najbardziej potrzebne i pożyteczne. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z warsztatów i sądzę, że bardzo chętnie w nich uczestniczyliśmy.


Katarzyna Górska

Wycieczka do Lipska

SP 6 na Jarmarku Adwentowym

SECESYJNY LIPSK

 

8.12.2017 odbyła się szkolna wycieczka do Lipska. Uczestniczyli w niej uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum oraz klas siódmych. Na początku zwiedziliśmy Pomnik Bitwy Narodów, który obejrzeliśmy od środka, a następnie pojechaliśmy na secesyjny dworzec kolejowy. Mieliśmy tam chwilę, aby obejrzeć go od środka. Pan Przewodnik opowiedział na historię o powstaniu tego budynku i zaprowadził nas również na perony, gdzie pociągi kończą – dosłownie – swój bieg. Kolejne miejsca, które odwiedziliśmy, to kościół św. Mikołaja i rynek. Tam, na jarmarku, mogliśmy zrobić zakupy, zjeść coś oraz zwiedzić bajkowe otoczenie. Spędziliśmy tam prawie dwie godziny. Wieczorem zmęczeni wróciliśmy do autokaru i pojechaliśmy w stronę Polski. Mimo zmęczenia byliśmy z wyjazdu bardzo zadowoleni.


Katarzyna Górska i Michał Batór

Images: praga1.jpg

Grudniowi laureaci

Grudniowi laureaci

NAGRODY DLA NAJLEPSZYCH

 

W grudniu nasi uczniowie odebrali zasłużone nagrody w konkursach humanistycznych. Do laureatów należą m.in. uczniowie wyróżnieni w ogólnopolskim konkursie literackim. Ich zadaniem było napisanie pracy o wirusie komputerowym, który opanował umysły ludzi oraz miasta. Za ciekawy pomysł i bardzo dobry warsztat pisarski z naszej szkoły nagrodzono dwie osoby. Poza dyplomami i upominkami nagrodą będzie również druk najlepszych prac w zbiorze pokonkursowym:


Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie pt. „Uwięzieni w szybie”:


Patryk Warwas VII b – laureat oraz Natalia Hołówka III b – finalistka

 

Images: praga1.jpg


GRATULUJEMY!

świąteczne spotkania

22 grudnia – świąteczne spotkania

Klimat Bożego Narodzenia w naszej szkole

 

Ostatni dzień nauki przed przerwą świąteczną to czas klasowych spotkań opłatkowych oraz szkolnego kolędowania. Nie inaczej wyglądał ten dzień w roku bieżącym. Po klasowych życzeniach i spotkaniach przy świątecznie udekorowanych stołach ze słodkościami, uczniowie oraz nauczyciele spotkali się w sali gimnastycznej. Niepowtarzalne dekoracje, słowo mówione oraz kolędy w wyjątkowo pięknej aranżacji sprawiły, że wszyscy poczuli klimat Świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy uczniom, którzy pod opieką pani Anny Kirkiewicz, pani Elżbiety Leś i pana Wiesława Żołyńskiego przygotowali to urokliwe spotkanie.

Images: praga1.jpg

Fot. i tekst Red. Olimpii

Kiermasz 2017

Kiermaszowa tradycja

 

15 grudnia 2017r. w naszej szkole odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy zorganizowany przy współpracy całej społeczności szkolnej. Nauczyciele, uczniowie i rodzice sprzedawali wytwory własnej pracy, m.in.- dekoracje, ozdoby i kartki świąteczne, świece – ozdobione lub/i pachnące oraz pyszne ciasta domowego wypieku, m,in. - jabłeczniki, makowce, serniki, pierniki oraz pierniki przygotowane przez uczniów klas trzecich. Każdy amator słodkości znalazł tutaj coś pysznego. Działało również stoisko w/g tradycji naszych zachodnich sąsiadów. Dla zwolenników zdrowej żywności przygotowano stoisko z sokami ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw. Te specjały z pewnością osłodziły później widok ocen, które rodzice otrzymali od wychowawców podczas wywiadówek. Po zakupach można było zasiąść w okazjonalnej kawiarence i wysłuchać koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego oraz płyty nagranej przez uczennice - ,,Kolędy dla Doroty’’. Dużym zainteresowaniem cieszyła się fotobudka. Niespodzianką okazał się numer specjalny „Olimpii” - Grudzień miesiącem pełnym prezentów … i życzeń.

Images: praga1.jpg

Dochód uzyskany podczas kiermaszu - 3261,29 zł, zostanie przeznaczony na statutowe działania szkoły.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli również w miejskim jarmarku, którego organizatorami były oba samorządy oławskie – miejski i gminny. Osoby odwiedzające jarmark mogły zakupić na naszym stoisku płytę ,,Kolędy dla Doroty’’ i wysłuchać przepięknych kolęd w wykonaniu naszych uczennic. Atrakcją dla dzieci była fotobudka. Wszystkie datki, które zebrali nasi wolontariusze zostały przeznaczone na leczenie pani Doroty Sobczak.

Wszystkim za wszystko dziękujemy!

Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 6 w Oławie


Tekst: Natalia Konarska

Fot. Aleksandra Winnik

JASNOGÓRSKIE ZMAGANIA

JASNOGÓRSKIE ZMAGANIA


Dnia 8 grudnia 2017 roku w klasztorze paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu „Jasnogórska Królowa Polski – w 300. rocznicę koronacji Jej Cudownego Wizerunku”, w którym to miała okazję wziąć udział trzyosobowa drużyna z naszej szkoły i tym samym zmierzyć się w pojedynku na wiedzę z kilkudziesięcioma innymi składami pochodzącymi z całej Polski. Uczniami, którzy w etapie szkolnym zdobyli najwięcej punktów i, którzy reprezentowali w kolejnych zmaganich naszą szkołę, okazali się: Kamila Woźniak z klasy VII b, Jakub Rękas z klasy II b oraz z klasy III a - Natalia Konarska. W dzień konkursu pojechali oni z samego rana z p. Elżbietą Zarówną, by sprawdzić swoją wiedzę o historii Cudownego Obrazu i Jasnej Góry, a ponadto konkurować z 40 innymi zespołami. Mimo jednak wrażenia sztywnej, zaciętej rywalizacji, w czasie zmagań panowała nadzwyczaj miła atmosfera i – chociaż nie wygralismy – na pewno będziemy miło pamiętać i wspominać to wydarzenie jako bardzo interesujące spotkanie i niezapomnianą przygodę.

Images: praga1.jpg

Gala konkursowa

W dniu 11.12.2017r. w auli oławskiego LO odbyła się uroczysta „Gala Konkursowa” związana z rozstrzygnięciem dwóch konkursów. Nasi uczniowie brali udział w konkursie zawodoznawczym „Jutro powiesz kim będziesz, dziś pokaż swoje umiejętności, zdolności”. W kategorii klas siódmych i gimnazjalnych uczennica Kamila Woźniak zajęła pierwsze miejsce, wyróżnienie otrzymały Dominika Klauza i Natalia Hołówka.

Images: praga1.jpg

Natomiast w konkursie ortograficznym organizowanym z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dysleksji ”I Ty możesz zostać Mistrzem Ortografii” w kategorii klas siódmych
i gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Zofia Fedyna, drugie miejsce Kinga Skotnicka, wyróżnienie otrzymał Cyprian Machaj.


Gratulujemy laureatom!

szlachetna paczka 2017

"Odrobina dobra okazana drugiemu człowiekowi

lepsza jest niż cała miłość do ludzkości."

/Richard Dehmel


Images: zol2.jpg

Koordynatorzy szkolnej akcji serdecznie dziękują Uczniom, Rodzicom oraz Pracownikom Szkoły za zaangażowanie i poparcie szlachetnej inicjatywy. Dzięki Waszej hojności udało się zrealizować najpilniejszą potrzebę wybranej przez nas rodziny.

Niech dobro i szczęście, które zostało ofiarowane wróci do Was wszystkich i do Waszych Rodzin.Koordynatorzy szkolnej akcji „Szlachetna Paczka”

Wygenerowano w sekund: 0.06
2,413,831 Unikalnych wizyt