22-10-2016 19:53
Gimnazjum nr 1

· Dane kontaktowe
· Oferta szkoły
· Obwód szkoły
· Kadra Pedagogiczna
· Wychowawcy
· Prezydium Rady Rodziców
· Skład Rady Rodziców
· Konto Rady Rodziców
· Pedagog szkolny
· Psycholog szkolny
· Oligofrenopedagog
· Biblioteka
· Archiwum
· Galeria zdjęć
Prawo szkolne
· Statut Gimnazjum nr 1
· WSO
· System Oceniania   Zachowania
· Kryteria ocen zachowania
· Regulamin wycieczek
· Procedury egzaminacyjne
· Wychowanie i profilaktyka    w szkole
· Programy profilaktyczne   realizowane w szkole
· Regulamin SU
· Regulamin Rady Rodziców
Niezbędnik rodzica
· Wybór przyszłego zawodu
· Konsultacje dla rodziców
· Plan lekcji
· Zajęcia pozalekcyjne
· Dni wolne od zajęć
· Konsultacje dla uczniów
· Rodzicielskie SOS
· Opłaty
· Podręczniki 2016-2017        klasa 3
· Pedagog poleca
Strefa ucznia
· Zajęcia pozalekcyjne
· Plan lekcji
· Konsultacje dla uczniów
Losowa Fotka
Powitanie
Dolnośląski Kurator Oświaty co roku organizuje konkurs "Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo", skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem "Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo" znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi 23 czerwca 2015r. we Wrocławiu z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty.Programy LEPSZEJ SZKOŁY od 2002 roku pomagają w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dotychczasowe edycje LEPSZEJ SZKOŁY zgromadziły prawie 95 tysięcy nauczycieli i 7 milionów uczniów.

Gimnazjum nr 1 w Oławie bierze udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA organizowanym przez GWO. Wiecej informacji na stronie
http://ls.gwo.pl/
Konsultacje

Zaproszenie


Zapraszamy wszystkich Rodziców uczniów Gimnazjum nr 1
na spotkanie ogólne z wychowawcami
w dniu 20.10.2016 r. o godzinie 17.00 w wyznaczonych salach.

Następnie w godzinach 17.30 - 18.30,
odbędą się konsultacje nauczycieli dla Rodziców.


Zapraszamy

Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie zdobywa Kraków


Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie zdobywa Kraków

Images: praga1.jpgW podróż z Oławy do Krakowa wyruszyliśmy o godzinie 5.30. W autobusie czytaliśmy teksty informacyjne, opowiadania i legendy związane z Krakowem. W dawnej stolicy Polski powitała nas piękna pogoda, więc wszyscy byli uradowani i gotowi do rozpoczęcia dnia pełnego wrażeń.

Po dołączeniu do nas pani przewodniczki, rozpoczęliśmy zwiedzanie. Zaczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego. Najpierw weszliśmy do Katedry Wawelskiej, gdzie mogliśmy zobaczyć Groby i Krypty Królewskie, ponieważ jest to miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Od naszej przewodniczki dowiedzieliśmy się, że pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów - wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi. Następnie weszliśmy na Wieżę Zygmuntowską, aby zobaczyć Dzwon Zygmunta. Jak się okazało, można było podziwiać stamtąd również przepiękną panoramę miasta. W następnej kolejności poszliśmy na dziedziniec Zamku Królewskiego. Wszystkich uczniów zachwycała niesamowita architektura i zdobienia. Po zwiedzaniu dziedzińca przyszedł czas z spotkanie ze Smokiem Wawelskim. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, ponieważ Smok zionął ogniem na naszych oczach. Po tak wspaniałym doświadczeniu nadeszła pora na zdjęcia grupowe, które, jak się potem okazało, wyszły fantastycznie. Kolejnym kierunkiem naszej wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta. Oczywiście nie mogło się obejść bez spaceru Plantami, które otaczają Starówkę. Następnie przeszliśmy pod Pałac Biskupi ze słynnym ”Oknem Papieskim” z wizerunkiem Jana Pawła II. Potem, jak to na uczniów przystało, udaliśmy się do Uniwersytetu Jagiellońskiego, a konkretnie do Collegium Maius. Udało się nam tam zobaczyć Grający Zegar. Następnym punktem wycieczki był Rynek Główny, gdzie mogliśmy podziwiać Wieżę Ratuszową oraz słynne krakowskie dorożki. Będąc na Rynku, udaliśmy się do Sukiennic, gdzie pani przewodnik pokazała nam nóż, którym brat z zazdrości zabił brata (jak mówi słynna legenda). Następnie udaliśmy się pod Bramę Floriańską. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem tej budowli. Nie mniejszy entuzjazm wzbudził widok Barbakanu. Po zwiedzeniu tak dużej ilości ciekawych miejsc przyszedł czas na pracę w grupach, gdy mogliśmy do woli karmić gołębie oraz robić pamiątkowe zdjęcia.

Ostatnim celem naszej wycieczki było Muzeum Podziemia Rynku ”Śladami Europejskiej tożsamości Krakowa”. Wszyscy świetnie się tam bawili, ponieważ było tam dużo atrakcji multimedialnych i interaktywnych. Po zakończeniu zwiedzania pożegnaliśmy się z panią przewodnik i udaliśmy się nad Wisłę. Tam mieliśmy czas na relaks i podzielenie się przeżyciami z całego dnia. Na sam koniec ruszyliśmy w drogę powrotną i bezpiecznie wróciliśmy do Oławy.

Wszystkim drugoklasistom (bo to oni wybrali się do stolicy Małopolski) ta wycieczka na długo zapadnie w pamięć. Był to czas niesamowitej integracji klas (tym bardziej, że przypadł na Dzień Chłopaka, który np. dziewczyny z II b uczciły koronacją swoich Panów na dziedzińcu królewskim:).

Pytanie, czy warto poznawać Kraków pozostaje wobec powyższego pytaniem retorycznym. Bo jak tu odpowiedzieć inaczej niż: warto…?

K2A

Kup Pan szczotkę

Pomagajmy !!!


Images: praga1.jpgFundacja  Pomocy  Humanitarnej  Redemptoris  Missio ogłasza zbiórkę szczoteczek i past do zębów dla afrykańskich dzieci. Celem misji jest poprawa kondycji higieny jamy ustnej wśród dzieci w Afryce.


Nasza szkoła  po raz kolejny włącza się do akcji pomocy humanitarnej. Prosimy uczniów o aktywny udział - do 31 października 2016r ! Szczoteczki i pasty do zębów należy przekazywać do koordynatorów akcji – pani H.Skibińskiej i pani J. Dąbrowskiej-Juśkiewicz. Więcej informacji na stronie: http://www.medicus.ump.edu.pl/akcje-fundacji/221-kup-pan-szczotke.


Julia Adaszewska

Nietypowe lekcje samorządności

Nietypowe lekcje samorządności

UCZNIOWIE – RAJCOWIE

Images: kuratorium.jpgPrawie jak rajcowie (czyt.: radni) mogli się poczuć nasi trzecioklasiści oraz uczniowie klasy II b. Skorzystali oni z zaproszenia władz naszego miasta i w ramach lekcji WOS-u, GDW oraz WDŻ uczestniczyli w lekcjach na temat administracji i samorządności w reprezentacyjnej sali rajców w oławskim Ratuszu.

Młodzież podzielona została na trzy grupy. Każda z nich mogła zasiąść w miejscach zajmowanych na co dzień przez naszych radnych i odwiedzić te zakątki ratusza, do których przeciętny zjadacz chleba nie zagląda. Lekcje prowadzili – pan Tomasz Frischmann – Burmistrz Miasta Oława, pani Małgorzta Pasierbowicz – I Zastępca Burmistrza oraz pan Andrzej Mikoda – II Zastępca Burmistrza. Przedstawiciele naszych władz opowiadali o wyborach i działalności lokalnych władz, o inwestycjach mających miejsce w mieście oraz o blaskach i cieniach życia osób znajdujących się u steru rządów.

Uczestniczący w lekcjach uczniowie mogli również zobaczyć mniejszą salę posiedzeń komisji, dostępną tylko z tej sali część ratuszowej wieży i reprezentacyjny gabinet burmistrza. Niektórym udało się nawet zasiąść w fotelu pan T.Frischmanna i zrobić w nim pamiątkowe zdjęcie.

Fot. i tekst: Red. Olimpii

17 września - rocznica agresji ZSRR na Polskę

17 września – rocznica agresji ZSRR na Polskę

CHWAŁA BOHATEROM

Images: kuratorium.jpgMszą Świętą w intencji Sybiraków, którą odprawiono 18.09 br. o godz. 13.00 w kościele NMP Matki Pocieszenia, Zarząd Koła Związku Sybiraków w Oławie zainaugurował obchody Światowego Dnia Sybiraka. Centralna uroczystość miała miejsce dwa dni później na cmentarzu komunalnym przy ulicy Zwierzynieckiej. Zebrani przy krzyżu i pomniku poświęconym Golgocie Sybiru goście – świeckie i duchowe władze naszego miasta i powiatu, poczty sztandarowe ze szkół ponadgimnazjalnych z Oławy i Jelcza – Laskowic oraz naszego gimnazjum wraz z opiekunami, przedstawiciele mediów i sami Sybiracy oddali hołd tym, którzy pozostali na zawsze na „nieludzkiej ziemi”. Prezes oławskiego Koła Terenowego Związku Sybiraków - Aleksander Maciejewicz - w przemówieniu przypomniał zgromadzonym tragiczne losy zesłanych na Sybir oraz podziękował wszystkim za udział w uroczystości. Pod koniec spotkania zapalono znicze, złożono kwiaty oraz wysłuchano „Hymnu Sybiraków”.

Naszą szkołę podczas uroczystości reprezentowali wchodzący w skład pocztu sztandarowego – Wktoria Jończyk, Michał Kołodziej oraz Marta Kulińska. Ich obecność podczas tego spotkania nie była przypadkowa. W lutym ubiegłego roku przygotowali oni bowiem pod opieką nauczycieli wraz z kołem teatralnym, obecną klasą IIIa, IIIb i zespołem wokalnym spotkanie walentynkowe, scenariusz którego napisało życie. Przedstawiało ono historię miłości rodziców pani Danuty Konon, oławskiej Sybiraczki.


Fot. i tekst: Red. Olimpii

XIX Dolnośląski Festiwal Nauki

XIX Dolnośląski Festiwal Nauki

ZIARNA PRAWDY

Images: kuratorium.jpg16 września br. młodzież naszego gimnazjum wysłuchała wykładu ks. prof. dr. hab. Bogdana Ferdka oraz oławianina, mgr. Pawła Beygi – absolwenta naszej szkoły. Wykład zaprezentowany został w auli PWT we Wrocławiu w ramach XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, a jego tytuł – „Ziarna prawdy czy niszczące chwasty? Kościół wobec islamu” – idealnie wpisał się w hasło tegorocznego Festiwalu, czyli „Ziarna Wiedzy”.

Zainteresowani aktualnym tematem licznie przybyli słuchacze z uwagą wysłuchali prelegentów, którzy przede wszystkim zwrócili uwagę na tytułowe ziarna prawdy w religii islamu. Przypomnieli oni również nauczanie Jana Pawła II i Benedykta XVI dotyczące stosunku chrześcijaństwa do religii wyznawców Mahometa. Wykład zakończył się zaskakującą dla wielu puentą – siłą islamu nie jest samo wyznanie, lecz słabość chrześcijaństwa...

Po wykładzie słuchacze zasypali prelegentów pytaniami. Zadając pytania wyrażali jednocześnie zaskoczenie obiektywizmem ks. Profesora i mgra P.Beygi oraz umiejętnością wskazywania na to, co nas z wyznawcami islamu łączy.

Udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki stał się już naszą szkolną tradycją. Udział w nim stanowi także świetną okazję do odwiedzenia we Wrocławiu miejsc, do których młodzież zwykle nie zagląda. W tym roku były to – Ogród botaniczny, barokowe kaplice oraz taras widokowy w katedrze pw. Jana Chrzciciela oraz prezentacja multimedialna w Centrum Informacyjnym dotycząca architektury dawnego Wrocławia. Nie zabrakło również obowiązkowego spaceru po przepięknie rozświetlonym słońcem Ostrowie Tumskim.

Fot. i tekst: Red. Olimpii

zakres ubezpieczenia NNW dzieci na rok szkolny 2016/2017.
Podręczniki 2016-2017

Szkolny zestaw podręczników dla uczniów klas III w roku szkolnym 2016-2017Uczniowie klas I i II otrzymują podręczniki w szkole.


„Jedynka” znowu na czele!

„Jedynka” znowu na czele! Język niemiecki na topie!

Po sukcesach w XIV Powiatowym Konkursie Poezji Niemieckiej ( I miejsce Magdaleny Iżuk w kategorii recytacje oraz II miejsce  Natalii Hołówki i wyróżnienie Arkadiusza Sztandery w kategorii  poezja śpiewana ) uczniowie Gimnazjum nr 1 w Oławie im. Polskich Olimpijczyków sięgnęli po następne „trofea”.

W dwóch następnych konkursach  z zakresu języków obcych odnieśli  znaczące sukcesy.

Dnia 10 czerwca 2016r w Hotelu Oławian uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w   VII Regionalnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej, w którym  zajęli następujące lokaty:

2. miejsce – Natalia Hołówka kl. I b (piosenka w języku niemieckim)

3. miejsce – Izabela Krawczykkl. III e (piosenka w języku angielskim)

wyróżnienie  – Arkadiusz Sztandera kl. III b. ( piosenka w języku niemieckim)

15 czerwca 2016 roku w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Jelczu-Laskowicach  odbył się III  Powiatowy  Konkurs Małych Form Artystycznych.

Uczniowie naszego gimnazjum  w kategorii język niemiecki ( nie było reprezentantów z języka angielskiego) byli bezkonkurencyjni i zajęli kolejno:

1.miejsce–scenka oparta na motywach baśni braci Grimm pt. „Haensel Und Gretel” – wykonawcy – uczniowie kl. Ib:  Natalia Hołówka. Marta Maziarz, Aleksandra Mruk, Oliwia Niepsujewicz, Maksymilian Reczuch.

2. miejsce – piosenka – Natalia Hołówka kl. Ib

wyróżnienie – Aleksandra Janicka kl. Ic.

Uczniów  z zakresu język niemiecki do konkursów przygotowała nauczycielka języka niemieckiego  Elżbieta Sawicka- Skibińska   a uczennicę z języka angielskiego Marta Głogowska – nauczycielka języka angielskiego .
Młodzież recytuje poezję angielską

Images: praga1.jpg11.03.2016 roku odbyła się w naszym gimnazjum III edycja konkursu „Młodzież recytuje poezję angielską”. Po raz pierwszy konkurs podzielono na dwie kategorie: recytacja i poezja śpiewana. Jak co roku organizatorką konkursu była pani Marta Głogowska, nauczyciel języka angielskiego. Uczestnicy musieli sprostać surowemu regulaminowi.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział  17 uczniów: Natalia Emerling z 3a, Oliwia Niepsujewicz z 1b, Jagoda Hanuszewicz z 2a, Filip Cybulak  z 2b, Julia Kołaczkiewicz  z 3e, Katarzyna Górska z 1b Anna Ziobrowska z  3f, Sylwia Kozioł  z 3f, Karolina Furgała  z 1c, Wiktoria Skrypchuk  z  2d, Izabela Krawczyk z  3e, Weronika Piotrowska i Angelika Kawałko  z 2c,  Marta Kulińska z 2c, Julia Pawlik z 2b, Arkadiusz Sztandera z IIIb, Natalia Hołówka z Ib.

Wszyscy uczestnicy reprezentowali wysoki poziom. Jury w składzie: Marta Głogowska – n-l języka angielskiego,  przewodnicząca jury, Anna Stefańska – n-l języka polskiego, członek jury, Anita Żydło – n-l języka angielskiego, członek jury, miało duży dylemat, kto powinien wygrać, a kto zająć kolejne miejsce.

Ostateczne wyniki konkursu:

w kategorii RECYTACJA: I miejsce Anna Ziobrowska z kl 3f

II miejsce Filip Cybulak z kl 2b

w kategorii POEZJA ŚPIEWANA: I miejsce Izabela Krawczyk z kl 3e

II miejsce Viktoria Skrypchuk z kl 2d.

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Marta Głogowska

Romańskie raje

Images: praga1.jpgRomańskie raje. Ujawnij swój talent

Bliźniaki, Brajan i Lis

W sobotę 11 czerwca br. miała miejsce druga edycja konkursu pt. „Romańskie raje. Ujawnij swój talent". Konkurs organizowany przez Instytut Filologii Romańskiej UWr skierowany był do uczniów dolnośląskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Celem konkursu było wyłonienie najlepszych oryginalnych utworów literackich związanych tematycznie lub formalnie z obszarem kultury romańskiej (Francja, Hiszpania, Portugalia, Rumunia, Włochy) lub ich regionami.


Do finału, polegającego na publicznej prezentacji utworu, zostało zakwalifikowanych 10 uczestników. Finalistów oceniało jury w skład którego weszły m.in.: dr hab. prof. UWr Justyna Ziarkowska oraz dr Monika Grabowska. Jury przyznało trzy nagrody główne.
I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły, Marta Maziarz z kl. Ib. Tytuł zwycięzcy oraz nagrodę główną - czytnik e-book Kindle – zapewniło jej świetne opowiadanie pt. Bliźniaki, Brajan i Lis (tekst poniżej). Marcie gorąco życzymy kolejnych literackich sukcesów!

Wycieczka do Budapesztu

Images: praga1.jpgDnia 1 czerwca 2016 roku o godzinie 01:00 uczniowie z naszej szkoły udali się autokarem na czterodniową wycieczkę do Budapesztu. Był to środek nocy, więc po wejściu do autokaru po pewnej chwili wszyscy zasnęli na swoich poduszeczkach. Trasa dość szybko minęła. Podróż wcale nie była męcząca, każdy był pełen sił do zwiedzania.

Po dotarciu na miejsce, pierwszym punktem zaplanowanym dla nas był Plac Bohaterów -najpiękniejszy, reprezentacyjny plac stolicy Węgier. Na środku placu stoi 36-metrowa kolumna, zwieńczona posągiem archanioła Gabriela. Kolumnę otaczają posągi jeźdźców, które ukazują przywódcę plemion Madziarów, księcia, oraz jego sześciu wodzów. Wrażenie niesamowite. W drodze do Zamku Vajdahunyad przeszliśmy się do Parku Miejskiego. Na miejscu Zamek okazał się bajeczną budowlą, malowniczo położoną wśród wysokich drzew nad brzegiem jeziora. Pogoda udała nam się, było tak ciepło, że uczestnicy wycieczki byli zmęczeni nie tylko z powodu zwiedzania, ale również z upału, który panował. Wszyscy marzyli o obiadokolacji oraz kąpieli pod prysznic. Po rozlokowaniu się w pokojach i umyciu się wszyscy (lub prawie wszyscy) udali się na zasłużony odpoczynek, by zregenerować siły przed kolejnym, bardzo napiętym dniem.

Po porannej pobudce i wyśmienitym śniadaniu opuściliśmy miejsce noclegu, by realizować program drugiego dnia wizyty na Węgrzech. Wszyscy byli szczęśliwi, ze drugiego dnia pogoda też była słoneczna, ponieważ wyjeżdżaliśmy nad Balaton. Balaton inaczej Jezioro Błotne jest to największe jezioro Węgier i zarazem Europy Środkowej. To była dla nas przyjemność spędzenia czasu na tak pięknej, strzeżonej plaży. Nauczyciele pozwolili nam popływać, sami również skorzystali z tej przyjemności. Jezioro było wspaniałe, a woda ciepła. Po chwili rozkoszy nad kąpieliskiem musieliśmy wracać do zwiedzania uroczych miasteczek nad jeziorem między innymi Tihany na półwyspie. Doszliśmy do punktu widokowego, z którego było widać cały Balaton. Po kilkunastu minutach zwiedzania dostaliśmy "pracę w grupach". Byliśmy głodni, ale było za mało czasu, żeby dobrze najeśc się, dlatego wszyscy udali się jeszcze na lody. Na nasze nieszczęście pogoda zmieniła się i zaczęło padać, a autobus był około 1 km od nas. Po dobiegnięciu do autobusu wszyscy byli mokrzy i marzyli o szybkim powrocie do hotelu. Po dłuższym czasie dojechaliśmy, przebraliśmy się i zjedliśmy. Ostatnią atrakcją w tym dniu był rejs wieczorny statkiem po Dunaju. Był to rejs cudowny, widoki pięknie oświetlonych zabytków dawały niesamowite wrażenie. Dobrze, że mieliśmy aparaty, bo dzięki zdjęciom będziemy mogli wracać do tych pięknie spędzonych chwil.

W kolejnym dniu tuż po śniadaniu udaliśmy się autokarem na Aleję Andrassiego- najbardziej reprezentacyjną ulicę Budapesztu. Mieliśmy przyjemność zobaczyć: Operę, Instytut Goethego, Pałac Derschler oraz Plac Oktogon. Przyjechaliśmy pod Parlament i przeszliśmy się spacerkiem do placu Vorosmart, Bazyliki św. Stefana, jest to największa świątynia Budapesztu. Potem na Wzgórze Gellerta, z którego roztacza się przepiękny widok- Cytadela, mosty na Dunaju. Wszyscy byli tak głodni po zwiedzaniu, ze nie chcieli czekać na obiadodolację w hotelu tylko udali się do KFC. Co to by była za wycieczka bez fast foodów ? Po dłuższym męczącym powrocie dotarliśmy do naszych pokoi, znowu zjedliśmy i położyliśmy się spać.

I nadszedł dzień, na który wcale nie czekaliśmy, bo wiedzieliśmy, że to właśnie dziś kończy się wycieczka. Ostatni dzień był również pełen atrakcji. Po śniadaniu, spakowaliśmy swoje walizki do autobusu i ruszyliśmy w drogę powrotną. Mieliśmy parę postojów, pierwszy był w Esztergom-kolebki państwowości węgierskiej, zwiedzanie największej na Węgrzech Bazyliki. Następnie Szentender-malowniczego miasteczka położonego na zboczach naddunajskich wzgórz. Spacer po centrum oraz zwiedzanie jedynego w Europie Muzeum Marcepana. Nie odbiło się jednak bez nieuwagi pilota i zgubieniu się na prostej drodze. Gdy znalazł odpowiednią drogę, bardzo miło nas przywitali w muzeum, bo na słodko. Przekonaliśmy się, że z marcepana można wyczarować wszystko. Po dwugodzinnym zwiedzaniu czas było wracać do autobusu i prosto do Polski. Na miejsce do Oławy wróciliśmy po północy, gdzie oczekiwali nas stęsknieni rodzice.

Tak wiele wrażeń mogliśmy doznać dzięki organizatorom wyjazdu, którymi byli nauczyciele: p.Jacek Ozga , p.Artur Nawrocki oraz p.Elżbieta Leś. Te dni na długo zostaną w naszej pamięci. Dziękujemy.

Kocie życie

"Serce człowieka możemy ocenić po tym, jak traktuje on zwierzęta" - Immanuel Kant


Images: praga1.jpgSzyli, szyli i... uszyli :) Fundacja Kocie Życie serdecznie dziękuje uczniom klas pierwszych z Gimnazjum nr 1 w Oławie oraz ich nauczycielce techniki, pani Iwonie za ogromne serce :) Dzięki Waszej ciężkiej pracy kotki pod opieką Fundacji mają zapewnione chwile wspaniałej zabawy :) Bo leczenie i ciepły kąt to jedno, ale pamiętajmy, że kot to kot - jak nie ma czym się bawić, jest nieszczęśliwy :) Z całego serca dziękuję Wam, moi drodzy Uczniowie: wasza pani-od-angielskiego-wolontariuszka-Fundacji-Kocie-Życie :)

Pozdrawiam,
Marta Głogowska
Prezes zarządu Fundacji Kocie Życie
Spotkanie z weterynarzem

Images: praga1.jpgUczniowie klas 1 a i 1 d spotkali się 15.06.2016 r. z lekarzem weterynarii panią Martą Aksman oraz adoptowanym przez nią ze schroniska psem Mikim. Pani Marta opowiedziała gimnazjalistom o sposobach przeciwdziałania bezdomności psów a Miki popisał się psimi sztuczkami J Uczniowie podziękowali za spotkanie prezentami w postaci karmy dla psów pod opieką Przytuliska dla Bezdomnych Zwierząt w Oławie. Impreza odbyła się z inicjatywy i pod opieką pani Marty Głogowskiej, n-la  języka angielskiego.
Naddnieprzańska epopeja

Images: praga1.jpg

W dniu 23 maja w siedzibie DODN we Wrocławiu odbył sie II Konkurs Wiedzy o Ukrainie Naddnieprzańska epopeja. Organizatorami konkursu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań kulturą i historią ukraińską oraz popularyzowanie wiedzy o Ukrainie. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie w zespołach 3-4 osobowych przygotowywali przewodniki historyczne po Ukrainie. W etapie drugim najlepsze zespoły prezentowały swoją wiedzę – odpowiadali na bardzo trudne pytania przygotowane przez komisję. Po tym etapie  zostali wyłonieni laureaci.

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Oławie w składzie: Aleksandra Bruciak, Gracjan Cichoń, Natalia Krauza i Dawid Widła zostali laureatami i w nagrodę 27 czerwca pojadą na wycieczkę na Ukrainę. Opiekę merytoryczną sprawowała nauczycielka historii Lidia Szeligiewicz.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 24.06.2016R. – PIĄTEK

1. Klasy 1 i 2 godzina 9.00 – sala gimnastyczna, następnie rozejście młodzieży do sal na spotkanie z wychowawcą klasy:

I A – J. Dąbrowska – Juśkiewicz

sala 126

I B – J. Szewczyk

sala 112

I C – J. Porcenaluk

sala 115

I D – P. Chrustowska

sala 128

I E – M. Pietrzycka

sala 133


II A – M. Władyka

sala 114

II B – L. Szeligiewicz

sala 67

II C – A. Graj

sala 66

II D – A. Żydło

sala 103

II E – W. Maciejewicz – Guź

sala 113

II F – I. Stefaniak

sala 137


2. Klasy 3 godzina 10.30 – sala gimnastyczna, następnie rozejście młodzieży do sal na spotkanie z wychowawcą klasy:

III A – A. Nawrocki

sala 25

III B – B. Chmiel

sala 68

III C – B. Kołacz

sala 130

III D – A. Stefańska

sala 65

III E - J. Ozga

sala 110

III F – E. Leś

sala 111

3. Na sali gimnastycznej będą robione zdjęcia trzecioklasistów do tabla absolwentów.

4. Wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy.

5. Wszyscy uczniowie obowiązkowo zwracają książki i podręczniki (kl. 1) do biblioteki szkolnej.

Rekrutacja do gimnazjum
Nasza włoska przygoda

NASZA WŁOSKA PRZYGODA

Images: zol2.jpg15 maja bieżącego roku pojechaliśmy razem z innymi uczniami naszej szkoły na wycieczkę do Włoch. Pomimo małego opóźnienia, szybko zaczęliśmy naszą siedemnastogodzinną podróż.

Około godziny dziewiątej rano dnia następnego byliśmy już w Wenecji. Pogoda była idealna do zwiedzania tego wspaniałego miasta. Wsiedliśmy do niewielkiej łódki i popłynęliśmy na główną z wielu wysp Wenecji. Dołączyła do nas pani przewodnik, która w czasie rejsu opowiadała nam o mieście, w którym byliśmy. Gdy dopłynęliśmy do brzegu, całą grupą poszliśmy do katedry świętego Marka, który jest patronem Wenecji. Następnie mieliśmy czas dla siebie na zakupy, zdjęcia i spacer po placu. Na obiad poszliśmy na prawdziwą włoską pizzę i lody. Gdy skończyliśmy zwiedzanie, wróciliśmy do autokaru i ruszyliśmy w stronę Rimini, do naszego hotelu. Po zameldowaniu się w ośrodku i rozpakowaniu naszych rzeczy w pokojach zeszliśmy na pierwszą kolacje. Po posiłku poszliśmy na spacer po plaży. Tam był czas na piękne zdjęcia, zbieranie niezwykłych muszli i brodzenia w chłodnym Morzu Śródziemnym. Po spacerze wykończeni i zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do swoich pokoi.

Dnia następnego po śniadaniu ok. godz. 8:30 pojechaliśmy do Rawenny, miasta słynącego z niezwykłych mozaik, które można tam spotkać na każdym kroku. Zwiedzaliśmy między innymi przepiękną bazylikę świętego Witalisa. Potem poszliśmy na plac główny, gdzie mieliśmy czas wolny, robiliśmy zakupy i jedliśmy lody. W następnej kolejności poszliśmy do autokaru i pojechaliśmy do Republiki San Marino. Jadąc tam mijaliśmy przepiękne widoki ze wzgórza, na którym położona jest stolica tego niewielkiego kraju. Po przyjeździe na miejsce weszliśmy na sam szczyt wzgórza. Widoki były niesamowite. Następnie zeszliśmy z powrotem na dół i zjedliśmy obiad. W końcu poszliśmy do autokaru i wróciliśmy do hotelu. Po kolacji część wycieczki poszła na spacer do pobliskiej miejscowości, jednak niektórzy zostali w pokojach, ponieważ źle się czuli. Tak zakończył się drugi dzień naszej wycieczki do Włoch. ...

Biwak klas 1a i 1c

03.06.2016r. Nocowanie w Gimnazjum nr 1

Images: praga1.jpgTego wieczoru w naszej szkole odbyło się nocowanie. Ok. godziny 21:30 zawitało do nas Stowarzyszenie Planszoaktywnych. Zagraliśmy w wiele fantastycznych i emocjonujących gier takich jak: Dixit, Wojownicy Podziemi, Speed Cups, Time’s Up: Family i wiele, wiele innych. Spotkanie miało na celu integrację klasową oraz świetną, nocną zabawę w gronie przyjaciół. W nocowaniu udział wzięły klasy: Ic i Ia. Organizatorami akcji były: Pani Joanna Porcenaluk wraz z  Panią Jadwigą Dąbrowską-Juśkiewicz. Zostaliśmy miło zaskoczeni przez prowadzących oraz przez naszych niezastąpionych wychowawców. Bardzo dziękujemy za spotkanie, a przede wszystkim za wspaniale spędzoną noc! Mamy nadzieję, że będzie więcej okazji do takich spotkań :)

Natalia Porębska Ic

Anioły w Skalnym Mieście

„Anioły w Skalnym Mieście”

Images: praga1.jpgZanim ruszymy na wycieczkę targają nami różnorodne obawy. Czy wszystko się uda, czy nikomu nic się nie stanie, czy zrealizujemy program wycieczki, czy dzieci będą grzeczne. Tym razem obawy okazały się bezpodstawne. Było cudownie. Uczniowie klasy 2 b i 2 c okazali się aniołami. Zrealizowaliśmy wszystkie założenia trzydniowej wycieczki. Zaczęliśmy od Opactwa Cystersów w Henrykowie. Uczestnicy zwiedzili pod opieką przewodnika najważniejsze sale klasztorne, wysłuchali ciekawych opowieści o historii tego obiektu. Przy okazji dowiedzieli się, że mogą kontynuować tutaj naukę, ponieważ funkcjonują w obiektach poklasztornych między innymi Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego oraz Annus Propedeuticus – oddział Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Po zakończeniu zwiedzania uczniowie z ochotą skonsumowali pyszne wiktuały przygotowane przez mamy. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Papieru w Dusznikach- Zdrój. Uczniowie z wyraźnym zaangażowaniem uczestniczyli w lekcji i warsztatach muzealnych. Szczególną radość sprawiło im zakładanie niegustownych fartuchów- oczywiście przede wszystkim dziewczynom- potrzebnych przy produkcji papieru czerpanego.

Był też moment ważny dla chłopców. Gdy wędrowaliśmy do muzeum, widzieliśmy naczepę do przewożenia samochodów, na której lśniły piękne, luksusowe samochody marki Porsche. Z niejednej piersi wydobył się cichutki okrzyk zachwytu i zazdrości.

Późnym popołudniem dotarliśmy do pensjonatu w Stroniu Śląskim. Dzieci bardzo grzecznie zajęły wybrane pokoje, rozpakowały się, a następnie zeszły na posiłek. Kulturalnie, bez grymaszenia i z apetytem pałaszowały smaczną zupę i kotleciki. Gdy skończyły, bez upominania odnosiły brudne naczynie na przygotowany wózek. Panie z obsługi specjalnie podeszły do nas, aby pochwalić młodzież. Podziwiały ciszę i porządek na stołówce. Spożywanie posiłku w takich warunkach było wielką przyjemnością.

Nic nie zmieniło się następnego dnia. W takich samych warunkach zjedliśmy śniadanie, odebraliśmy suchy prowiant i ruszyliśmy na podbój Skalnego Miasta.

Skały Adrszpasko-Cieplickie (czes. Adršpašsko-Teplické skály lub Adršpašskoteplické skály) - masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący fragmentem Gór Stołowych (czes. Broumovska vrchovina), na południe od Kotliny Broumovskiej, w pobliżu miasteczka Cieplice nad Metują (czes. Teplice nad Metují) oraz wsi Adrszpach (czes. Adršpach). W tym obszarze zwyczajowo wydziela sie tzw. Adrszpaskie i Teplickie Skalne Miasto.

Skały Adrszpaskie znajdują się w północno-zachodniej części masywu, w pobliżu wsi Adrszpach. Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr. Wiele skał posiada własną nazwę jak: Głowa cukru, Kochankowie czy Starosta i Starościna, Komin Cukrowy, Ząb, itd. Obszar Skał Adrszpasko-Cieplickich został objęty rezerwatem przyrody. Jest bardzo cenny nie tylko ze względów geologicznych i geomorfologicznych, lecz także pod względem różnorodności fauny i roślinności. Obecnie jest tutaj kilka tysięcy tras wspinaczkowych i tyleż samo zdobytych wierzchołków. Przepiękną atrakcją są także jeziorka. Wokół dużego prowadzi szlak z punktami widokowymi. Natomiast na małym  atrakcją jest pływanie dużymi łodziami.

W nich przyszłość

W nich przyszłość

- informacja z XVI Powiatowego Konkursu Informatycznego, zamieszczona w Gazecie Powiatowej 13.05.2016r.

Images: zol2.jpgW Gimnazjum nr 1 w Oławie odbył się XVI Powiatowy Konkurs Informatyczny
Zorganizowali go nauczyciele z tej placówki, Iwona Kochutek i Jacek Ozga, który przygotował również konkursowe zadania oraz przewodniczył jury. Ponadto w skład komisji wchodzili: Jerzy Curyk, Elżbieta Bicz i Marta Kozioł. Rywalizowało 15 chłopców, reprezentujących wszystkie gimnazja w powiecie oławskim. Finaliści i laureaci konkursu otrzymują dodatkowo 1 punkt przy rekrutacji do szkół średnich.

Pierwsze miejsce zajął Cezary Troska, z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Jelczu-Laskowicach;  drugie – Cezary Stajszczyk  z tej  samej szkoły, a na trzecim uplasował się Mateusz Czachor, z Gimnazjum nr 1 w Oławie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i medale, które  wręczała dyrektor szkoły Barbara Turczynowska.

– Informatykę traktuję jako hobby – mówi zwycięzca Cezary Troska. – To trochę zagadki, a trochę wyzwania. To są rzeczy dość praktyczne. Opłaca się napisać szybko program, a on wtedy zrobi resztę za nas. Takie sukcesy, jak ten dzisiejszy, motywują. Jestem uczniem  Gimnazjum nr 2 w Jelczu-Laskowicach, duży udział w naszych sukces ma nasza nauczycielka informatyki pani Elżbieta Bicz. Razem z Cezarym Stajszczykiem i Norbertem Sztykiem jesteśmy jej wychowankami. W zeszłym roku również zaszaleliśmy na konkursie informatycznym.

– Jestem szczęśliwy! – mówi Cezary Stajszczyk. – Nie spodziewałem się, że będę drugi. To miłe zaskoczenie. Generalnie wiążę swoją przyszłość z programowaniem. Po nauce w liceum chciałbym studiować na politechnice.

– Jestem uczniem Gimnazjum nr 1 w Oławie – mówi laureat III miejsca Mateusz Czachor. – W przyszłości planuję zostać informatykiem. Po ukończeniu gimnazjum chcę pójść do technikum, bo po nim już będę miał zawód i nie muszę iść od razu na studia.

(AnKa)

Przetłumacz stronę

Niezbędnik
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.04 1,517,117 Unikalnych wizyt