28-02-2015 13:22
Gimnazjum nr 1

· Dane kontaktowe
· Oferta szkoły
· Obwód szkoły
· Kadra Pedagogiczna
· Wychowawcy
· Prezydium Rady Rodziców
· Skłąd Rady Rodziców
· Pedagog szkolny
· Psycholog szkolny
· Oligofrenopedagog
· Biblioteka
· Archiwum
· Galeria zdjęć
Prawo szkolne
· Statut Gimnazjum nr 1
· WSO
· System Oceniania Zachowania
· Kryteria ocen zachowania
· Szkolny Program Nauczania
· Regulamin wycieczek
· Procedury egzaminacyjne
· Program wychowawczy
· Regulamin SU
· Regulamin Rady Rodziców
Samorząd Uczniowski

· Regulamin SU
· Ordynacja wyborcza SU
· Skład SU

Niezbędnik rodzica
· Wybór przyszłego zawodu
· Konsultacje dla rodziców
· Plan lekcji
· Zajęcia pozalekcyjne
· Dni wolne od zajęć
· Konsultacje dla uczniów
· Wzór zgłoszenia
· Ubezpieczenie
· Rodzicielskie SOS
· Opłaty
· Podręczniki 2014-2015        klasa 1
· Podręczniki 2014-2015        klasa 2
· Podręczniki 2014-2015        klasa 3
Konkursy

· Konkurs wiedzy o krajach       anglojęzycznych - zakres       materiału
Doradztwo zawodowe
· Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponagimnazjalną
· Zasady rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych
Strefa ucznia
· Zajęcia pozalekcyjne
· Plan lekcji
· Konsultacje dla uczniów
· Humanistyczne co nieco...
· Koło geograficzne
· Zajęcia techniczne
Losowa Fotka
Powitanie


Programy LEPSZEJ SZKOŁY od 2002 roku pomagają w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dotychczasowe edycje LEPSZEJ SZKOŁY zgromadziły prawie 95 tysięcy nauczycieli i 7 milionów uczniów.

Gimnazjum nr 1 w Oławie bierze udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA organizowanym przez GWO. Wiecej informacji na stronie
http://ls.gwo.pl/
Konkurs ekologiczny ,,Zielony Las'' już trwa!

Konkurs ekologiczny ,,Zielony Las” – już trwa!

W listopadzie 2014r. ruszyła XIII edycja konkursu Zielony Las! Segregujemy makulaturę, butelki PET i baterie. Rywalizują placówki i klasy. Konkurencja przebiega na poziomie gmin. Zwycięży ta szkoła lub klasa, która uzbiera największą ilość punktów.

Images: praga1.jpg

Bądź eko! Pokaż, że segregacja śmieci jest konieczna i przynosi wiele dobrego, zarówno Tobie, Twoim bliskim, jak i całej gminie oraz środowisku.
Dołącz do wspólnego sprzątania Ziemi.!
Wystarczy wziąć udział w konkursie "Zielony Las" - do 30 czerwca 2015r.

Zbieramy makulaturę, butelki PET oraz zużyte baterie

Makulatura powinna być czysta i przewiązana sznurkiem lub zebrana w kartonach. Butelki PET powinny być czyste, suche, zgniecione i pakowane w workach lub w kartonach.

Punkty przyznawane będą za każdy kilogram wg poniższych zasad:

Nazwa surowca Jednostka Ilość punktów
Makulatura 1kg - 1 pkt.
Zużyte baterie 1 kg  - 3 pkt.
Butelki plastikowe PET 1 kg  - 3 pkt.

Za przekazanie surowców ZGO Gać dokona zapłaty przekazującej szkole wg cennika skupu surowców obowiązującego w dniu 01.06.2015

Koordynatorem konkursu jest opiekun Samorządu Uczniowskiego Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz

Images: praga1.jpg

 

Podsumowanie akcji GÓRA GROSZA

„Góra Grosza 2015r.”-XVI edycja

Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuje wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły, którzy włączyli się w ogólnopolską akcję „Góra Grosza” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem tej akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.

Akcja została przeprowadzona w dniach 24 XI – 5 XII 2014 r. W sumie usypaliśmy dosyć sporą górę monet na sumę 956 zł 15 gr. Po przeliczeniu pieniędzy sporządzony został protokół zbiórki, a monety zapakowane w worki i włożone do trzech paczek, które odebrała firma kurierska - 9 stycznia 2015 r.

Ranking klas, które włączyły się w akcję:

1. klasa IID – 146,40 złotych

1. (w przeliczeniu na jednego ucznia) klasa IF - 142,87 złotych

3. klasa IIIF – 98,33 złotych

4. klasa IIE – 95,75 złotych

5. klasa IIID – 84,47 złotych

6. klasa IB – 72,71 złotych

7. klasa ID – 58,05 złotych

8. klasa IIIC- 56,43 złotych

9. klasa IIC – 44,88 złotych

10. klasa IIB – 30,00 złotych

11. klasa IC – 27,53 złotych

12. klasa IA – 23,87 złotych

13. klasa IIIE – 17,04 złotych

14. klasa IIIA – 16,57 złotych

15. klasa IIIB – 15,41 złotych

16. klasa IE – 11,27 złotych

17. klasa IIF – 6,85 złotych

18. klasa IA – 5,45 złotych

 

Nadzór nad akcją sprawowała pani Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz (opiekun SU)

Wycieczka do Berlina
Images: praga1.jpg
Zwyczaje świąteczne i geneza kolęd

Images: praga1.jpg19 grudnia 2014 roku w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra miał miejsce apel. Występowały klasy I oraz III. Podczas przedstawienia omawiano zwyczaje oraz ciekawostki związane ze świętami oraz sylwestrem. Zaczęto od występu chóru szkolnego, a zakończono wypowiedzią pani Dyrektor Barbary Turczynowskiej. Przygotowaniem apelu zajęły się klasy I i III wraz z nauczycielami, a przedstawienie oglądała cała szkoła. Przedstawienie było bardzo dobrze zorganizowane. Świadczy o tym bardzo dobre przygotowanie scenografii, strojów oraz poziom recytacji aktorów.

Michał Dołchoń, kl. III f

Nowy plan lekcji

Uwaga!

Od poniedziałku 2 lutego 2015 obowiązuje nowy

plan lekcji.Zajecia w czasie ferii zimowych 2014/2015
Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie, informuje, że podczas ferii zimowych 2014/2015 będą odbywać się następujące zajęcia:

lp dzień godzina rodzaj zajęć nauczyciel

21.01.15 
10.00-11.30 
koło fizyczne J. Dąbrowska-Juśkiewicz 
2  
22.01.15 
10.00-11.30 
koło fizyczne J. Dąbrowska-Juśkiewicz
3 20.01.15 
9.00-12.00  
warsztaty filmowe  
J. Szewczyk
4 22.01.15 
9.00-12.00  
warsztaty filmowe  
J. Szewczyk
5 27.01.15 
15.00-16.30  
basen J. Bereżnicki
6 28.01.15 
15.00-16.30  
basen J. Bereżnicki
WIELKIE DZIERGANIE WOŚP-owego ZIMOWEGO SZALIKA

Images: logo_LS.jpgSzef oławskiego sztabu WOŚP Witold Niemirowski i koordynator akcji Inga Sławik-Kubiak wystosowali do szkół zaproszenie do udziału w dzierganiu zimowego szalika.

"W ramach najbliższego grania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Oławie, pragniemy Państwa zaprosić do wzięcia udziału w WIELKIM DZIERGANIU ZIMOWEGO SZALIKA, który zostanie zlicytowany podczas oławskiego finału WOŚP - 11 stycznia 2015r.

Images: praga1.jpg

Szalik ma w sobie pewna symbolikę: owijamy sie nim kiedy jest nam zimno. Daje ciepło, chroni przed mrozem i wiatrem. Często jest podarunkiem od bliskiej osoby. Każde przerobione w nim dziewiarskie oczko jest jak supełek pamięci o kimś ważnym. Lubimy nasze szaliki.

Niech więc i ten - szalik zrobiony dla WOŚP-u, będzie dla beneficjentów fundacji małym wkładem oławskiej społeczności w wielkie dobro.

Koordynator połączy wszystkie przekazane przez szkoły szaliki w jeden WIELKI ZIMOWY SZALIK,  który będzie przedmiotem licytacji w ramach tegorocznego finału WOŚP.

Uczniowie naszej szkoły wydziergali szalik o długości 6,5 m

Iwona Kochutek

Stań po zielonej stronie mocy 2015

Images: dali.jpg

Images: 2.jpgImages: dali.jpgJuż po raz trzeci uczniowie naszej szkoły biorą udział

w akcji ekologicznej:

STAŃ PO ZIELONEJ STRONIE MOCY.

W ramach akcji zbierane są odpady technologii informacyjnej,

które można przynosić do sali 135.

Opiekunem akcji jest pani Iwona Kochutek

informacja


Dyrektor szkoły informuje, zgodnie z §9 ust. 3b rozporządzenia MEN z dnia 7 października 2009r. w sprawie nadzoru pedagogicznego ( Dz. U. z 2009r. nr 168, poz. 1324 z późn. zm.), że zakończona została problemowa ewaluacja zewnętrzna szkoły i istnieje możliwość zapoznania się z raportem.

 


Kiermaszowa tradycja

Images: kiermasz14.jpg

12 grudnia br. hol na pierwszym piętrze naszego Gimnazjum rozpachnił się i rozświetlił Bożonarodzeniową aurą. Do tradycji bowiem należy już organizacja przedświątecznego kiermaszu, podczas którego można podziwiać i nabywać rękodzieło autorstwa uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Wśród świątecznych cudeniek w tym roku można znaleźć było przepiękne kartki, bombki (i te nabijane cekinami, i te wykonane szydełkiem, i te zrobione za pomocą techniki decoupage), stroiki, a także brzozowe Mikołaje. Nie zawiedli również sponsorzy – firmy „Bartek” i „Wójcik”, które ofiarowały nam na kiermasz świece – pachnące wanilią i cynamonem lub zdobione świątecznymi motywami.

Jeśli o zapachach mowa, nie wolno pominąć zapachu kawy oraz aromatu domowego ciasta. Jedno ze stoisk uginało się od wypieków mam, uczennic, a nawet uczniów! Każdy amator słodkości znalazł tutaj coś pysznego. Nie zapomniano również o zwolennikach zdrowej żywności. Dla nich przygotowano stoisko z sokami ze świeżo wyciskanych owoców. Te specjały z pewnością osłodziły później widok ocen, które rodzice otrzymali od wychowawców podczas wywiadówek.

Organizatorzy kiermaszu zadbali również o ducha odwiedzających. Po zakupach można było bowiem zasiąść w okazjonalnej kawiarence i wysłuchać koncertu kolęd przygotowanego przez Szkolny zespół wokalny. Była to niezwykle przyjemna chwila, gdyż między odpoczywającymi przechadzał się Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynką, którzy rozdawali najgrzeczniejszymJ Rodzicom słodkości.

Świąteczny nastrój panował w naszej szkole przez cały wieczór. Zapachy, śmiechy i kolędy uzupełniały przepiękne dekoracje, wśród których najważniejszy element stanowił wigilijny stół – symbol Świąt Bożego Narodzenia, na które wszyscy z takim utęsknieniem już czekamy.

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne naszego Gimnazjum dziękuje wszystkim, którzy zechcieli spędzić z nami ten wieczór. Podziękowania należą się również organizatorom, którzy czuwali nad sprawną organizacją całości, czyli Rodzicom, Wychowawcom i Uczniom klas trzecich, p.E.Leś – opiekunce Zespołu wokalnego, p.E.Zarównej za udekorowanie wigilijnego stołu, a także tym Rodzicom, Nauczycielom i Uczniom, których nie sposób wymienić, a którzy przygotowali kiermaszowe rękodzieło. Dochód uzyskany podczas kiermaszu w całości przeznaczony zostanie na potrzeby naszej szkolnej społeczności. Wszystkim za wszystko dziękujemy i życzymy Błogosławionego Czasu Świątecznego!


Grono Pedagogiczne Gimnazjum nr 1 w Oławie

Adwentowe podróżowanie

O tym, że podróż niejedno ma imię, przekonało się ostatnio wielu z nas. Wbrew opinii, że grudniowe chłody raczej zniechęcają do aktywności turystycznej, rozjeździliśmy się okrutnie...

PO PIERWSZE – TEATRALNIE

Najkulturalniejszymi z kulturalnych okazali się przede wszystkim uczniowie klas pierwszych – a, c i f. Obejrzeli oni adaptację II i III części „Dziadów” A.Mickiewicza. Płynące ze sceny moralne przesłania Mickiewiczowskich duchów z pewnością powrócą echem podczas omawiania lektury na j.polskim.

Inni amatorzy teatralnej sceny pochodzą z klasy I b oraz II e. Oni z kolei wybrali się na „Hobbita” J.R.R.Tolkiena. I choć całość przeznaczona była raczej dla młodszej publiczności, wszyscy zachwycili się pomysłowymi strojami oraz muzyką. Po spektaklu nastąpił zresztą czarów ciąg dalszy. Przemieściliśmy się bowiem do Rynku na „Adwentowy jarmark”, gdzie podziwialiśmy świąteczne rękodzieło oraz dekoracje – zwłaszcza olbrzymią choinkę, która dopiero dzień wcześniej rozjarzyła się blaskiem światełek.

PO DRUGIE – KINOWO

Rozświetlonej choinki nie dane było ujrzeć uczniom klasy III b, którzy na jarmark wybrali się tydzień wcześniej. Ich wyjazd był jednak równie udany, gdyż jarmarczne kramy nawiedzili wczesnym wieczorem, wtedy gdy błyszczą już blaskiem lampionów oraz światełek. Ta feeria barw, zapachów oraz smaków stanowiła puentę integracyjnego popołudnia, jakie uczniowie spędzili najpierw w kinie na filmie „Igrzyska śmierci”, a później właśnie w Rynku.

Fanami „Igrzysk śmierci” są również uczniowie klas II b i f. Udało im się namówić wychowawców, aby w formie mikołajowego prezentu zgodzili się na wyjazd do kina. Zresztą nikogo namawiać aż tak bardzo nie musieli, gdyż wychowawcy fanami filmu są na pewno w nie mniejszym stopniu co oni sami.

PO TRZECIE – JARMARCZNIE

Images: praga1.jpg

Grupa ponad stu uczniów (klasy: Ic, Ie, IIa, IIIb, IIIc, IIIf) pojechała również na wycieczkę do Berlina. Celem wyprawy był udział w tradycyjnym niemieckim jarmarku świątecznych ozdób i specjałów.  Wizytę u naszych zachodnich sąsiadów połączono ze zwiedzaniem niemieckiej stolicy. Młodzież zobaczyła m.in. pozostałości muru berlińskiego, Reichstag, czyli siedzibę niemieckiego Bundestagu, ewangelicką berlińską katedrę, która należy do najznakomitszych tego typu budowli na świecie, katolicką katedrę świętej Jadwigi, w krypcie której znajduje się grób oławianina - bł. Bernharda Lichtenberga, oraz Muzeum Techniki, gdzie można podziwiać twory ludzkiego geniuszu od czasów prehistorycznych po te, które być może spotkamy w przyszłości. Do muzeum trafiła tylko jedna z grup – klasy Ie, IIa i IIIf. Druga w tym czasie buszowała po placu Aleksandra, gdzie wśród jarmarcznych skarbów szukała oryginalnych bombek oraz tradycyjnych drewnianych ozdób...

Fotorelację przygotowali:

Izabela Zinkiewicz IIIf, Urszula Sokołowska IIa, Michał Rudnicki IIIb

Andrzejki 2014

Święto wróżb i czarów

Images: praga1.jpg28 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Po trzeciej godzinie lekcyjnej nasze gimnazjum zmieniło się nie do poznania! Złączone ławki, uczniowie przebrani w fantazyjne stroje i ogólny chaos, zmieniły salę fizyczną w pokój wróżb i czarów! W zabawach mogli uczestniczyć wszyscy gimnazjaliści, którzy wyróżniali się andrzejkową kreacją. Jako pierwsze zgłosiły się klasy: 3F, 1B, 1E i 1F. W czasie trwania piątej lekcji w zabawie udział wzięły: 2B, 3B oraz 2F. Uczniowie mogli uczestniczyć m.in.: w tradycyjnym laniu wosku, który jest symbolem Andrzejek.

Bez wątpienia wszystkie zabawy i wróżby przypadły do gustu naszym gimnazjalistom i były przyczyną wielu pozytywnych wrażeń. Warto dodać, że osoby przebrane tego dnia, uniknęły niespodziewanego i powszechnie nielubianego „pytania przy tablicy”.

W godzinach popołudniowych: od 16.00 do 19.00 odbyła się dyskoteka szkolna. Nie zabrakło dobrej muzyki i poczęstunku dla uczniów. Dyskoteka była podsumowaniem tegorocznych Andrzejek.

Dziękujemy Katarzynie Żydło - organizatorce szkolnej imprezy oraz całemu Samorządowi Uczniowskiemu z Panią Jadwigą Dąbrowską- Juśkiewicz na czele. Pamiętajmy, że bez naszych szkolnych czarownic, w których skład wchodziły: Izabela Zinkiewicz, Natalia Cisek, Sandra Malita, Weronika Cholewicka, Karolina Wolf oraz Katarzyna Żydło, tegoroczne święto nie byłoby tak ciekawe i barwne. Monika Kulińska i Agata Wierzbicka, które poprowadziły kafejkę szkolną, zadbały o poczęstunek, a za utrwalenie zabawy na zdjęciach odpowiedzialni byli: Mateusz Październik i Michał Rudnicki.

Jesteśmy wdzięczni za nieustającą chęć integrowania uczniów i pielęgnowania tradycji w naszej szkole!

Weronika Wrońska

Magdalena Iżuk

Młodzi o sobie

„Młodzi o sobie”- współpraca jest ważna!

Images: 4.jpg17 listopada w naszej szkole - w gabinecie fizycznym, odbyło się spotkanie: „Młodzi o sobie”, którego organizatorką była opiekunka Samorządu Uczniowskiego p.Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz. Szkołę reprezentowali: Aleksandra Banasiewicz, Gabriela Szymańska(2C), Adrianna Raczkowska, Natalia Skowron(2D), Katarzyna Żydło, Karolina Wolf(3B), Natalia Lipka(3E), Natalia Cisek, Katarzyna Górska, Karolina Górska, Eliza Wiśniowska, Izabela Zinkiewicz(3F), Jagoda Hanuszewicz(1A), Piotr Chrzanowski, Filip Cybulak(1B), Marta Kulińska(1C), Natalia Sobótka(1D), Paulina Smolnicka(1E), Paulina Hadryś, Aleksandra Borowicz(1F), Magdalena Nowak, Patrycja Barth(3A), Magdalena Iżuk(2F), Patrycja Suchodolska(2A), Weronika Piotrowska(1C), Weronika Wrońska i Cyprian Galej(2E).

Spotkanie poprowadziła absolwentka naszego gimnazjum -p. Kinga Ekert. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda codzienna praca członków organizacji pozarządowych. Gimnazjaliści podzieleni na kilkuosobowe zespoły wykonywali prace w grupach. Była to doskonała okazja do odkrycia swoich zdolności przydatnych, we współpracy z innymi ludźmi. Każdy dał z siebie wszystko, a w klasie panowała miła i luźna atmosfera.

Pod koniec zajęć Pani Kinga zaproponowała uczniom udział w warsztatach, które przygotowują  m.in. do: umiejętnego pracowania w zespole. Spotkania odbędą się w trzy kolejne piątki przy ul. Młyńskiej. Mimo ograniczonej liczby miejsc, chętnym udało się zapisać na zajęcia.

Miejmy nadzieję, że nauka płynąca ze spotkania nie pójdzie w las i, że okaże się pomocna w życiu naszych gimnazjalistów!

Weronika Wrońska

Otrzęsiny 2014

7 listopada w naszym gimnazjum miały miejsce otrzęsiny klas pierwszych. Przebrani w oryginalne stroje pierwszacy, udali się o godzinie 15.30 na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się cała impreza. Po zajęciu swoich miejsc, uczniów przywitały prowadzące: Izabela Zinkiewicz wraz z Karoliną Górską (3F). Gimnazjalistki przedstawiły jury, w którego skład wchodzili: Pani Dyrektor Barbara Turczynowska, Pani Elżbieta Gałuszka- Zbroniec, Pani Wioletta Guź, Pani Halina Skibińska, Pani Ilona Stefaniak, Pani Marta Głogowska, Pani Małgorzata Januszkiewicz, Pani Małgorzata Władyka, Pan Wilhelm Mróz oraz jedna z uczennic Images: 4.jpgWeronika Wrońska. Po krótkim wstępie pierwszoklasiści mieli za zadanie przedstawić swoje klasy z jak najlepszej strony. Każda grupa dostała wysokie noty od jury, a występy wywołały burze oklasków! Kolejne konkurencje odsłoniły prawdziwe oblicze naszych pierwszaków. Musieli wykazać się sprytem, pomysłowością jak i dystansem do własnej osoby. Każdy dawał z siebie wszystko, a rywalizacja między poszczególnymi klasami wyraźnie zjednoczyła uczniów.

Po skończonej zabawie podliczono punkty i ogłoszono werdykt.

I miejsce zajęła klasa IF- 166pkt

II miejsce zajęła klasa IC-152pkt

III miejsce zajęła klasa IB-146pkt

Mimo różnicy punktów wszyscy czuli się zwycięzcami! Gdy emocje opadły, przedstawiciele pierwszych klas wzięli udział w ślubowaniu. Każdy z uwagą i skupieniem wysłuchał treści przyrzeczenia. Ostatnim punktem otrzęsin było oficjalne przyjęcie pierwszaków w mury naszej szkoły. Od tego dnia każdy pierwszoklasista powinien czuć się prawdziwym gimnazjalistą!

Następnie wszyscy uczniowie udali się na drugie piętro, gdzie miała miejsce dyskoteka. Nie zabrakło poczęstunku i wspaniałej zabawy! Uczniowie imprezowali do godziny 19.00.

Organizatorami otrzęsin byli: członkowie Samorządu Uczniowskiego z Panią Jadwigą Dąbrowską- Juśkiewicz na czele. Za uwiecznienie imprezy na pamiątkowych zdjęciach odpowiedzialni byli: Mateusz Październik i Michał Rudnicki. Autorami imprezy byli uczniowie i to właśnie im należą się podziękowania, że w tak radosny i dowcipny sposób potrafili przywitać uczniów rozpoczynających edukację w nowej szkole!


Weronika Wrońska

Kiermasz świąteczny

Images: kuratorium.jpg

9 października Open Space pod hasłem: rozwoju, edukacji i aktywności

Images: kuratorium.jpg9 października odbyła się Międzynarodowa Konferencja: „Młodzi Liderzy w Społecznościach Lokalnych”. Było to już piąte tego typu spotkanie z udziałem naszej szkoły. Grupa uczniów reprezentujących nasze gimnazjum, udała się w tym dniu pod opieką Pani Elżbiety Gałuszki- Zbroniec na ulicę Młyńską, gdzie miała miejsce cała impreza. Przedstawicielami naszej szkoły byli: Izabela Zinkiewicz, Natalia Cisek, Kinga Tomaszewska (3F), Katarzyna Żydło, Adam Graj, Mikołaj Żydowski, Michał Rudnicki (3B), Hanna Maziak, Dominika Kubicz, Filip Zagórny (3C), Natalia Domaradzka (3B), Magdalena Iżuk (3F) i Weronika Wrońska (3F).  Na tegorocznej konferencji młodzież zastanawiała się jak w oryginalny sposób można zaistnieć na rynku pracy.

Pierwsza część spotkania miała charakter multimedialny. Oławska młodzież miała szansę dowiedzieć się jak wyglądają i czym zajmują się niektóre organizacje pozarządowe działające za granicą. Wiele osób skorzystało z obecności naszych gości, dzięki czemu udało im się zgłębić swoją wiedzę na ten temat.

Prezentacje wprowadziły nas do kolejnej części konferencji, którą był: „Open Space”. Jego głównym celem było nakłonienie młodzieży do luźnej dyskusji w towarzystwie swoich rówieśników.  Debata składała się z czterech tur, z których każda miała trzy tematy. Pomysłodawcami problematyki rozmów byli uczestnicy spotkania. W czasie trwania „Open Space`u” poruszone zostały m.in. problemy dotyczące współczesnego życia wśród komputerów jak   i tematy związane z przyszłością naszego młodego pokolenia. Dyskusje prowadzone były w swobodnej atmosferze, w obecności ambitnej młodzieży.

Całość konferencji zakończyło podsumowanie  wypowiedzi wszystkich rozmówców i nowych koncepcji dotyczących naszego miasta. Każdy miał szansę na wypowiedzenie własnego zdania na temat jakości i przebiegu międzynarodowego spotkania. Większość osób optymistycznie zakończyła tegoroczne spotkanie, które dało początek wielu nowym projektom na ulepszenie i urozmaicenie codziennego życia w Oławie.

Tekst Weronka Wrońska

Foto. Michał Rudnicki

Ankiety

Szanowni Państwo,

W naszej szkole zostanie przeprowadzona zewnętrzna ewaluacja problemowa w ramach Program Wzmocnienia Systemu Efektywności Nadzoru Pedagogicznego i  Oceny Jakości Pracy Szkoły Etap III przez wizytatorów ds. ewaluacji Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Ewaluacja dotyczyć będzie jednego z wymagań, określonych przez państwo wobec szkół, tj.

Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się.

Jednym z elementów badania jest ankieta kierowana do rodziców naszej szkoły. Wizytatorom zależy na Państwa opinii, która w istotny sposób przyczyni się do sprawnego zgromadzenia informacji o pracy szkoły. Ankietę można wypełnić on – line lub w formie tradycyjnej (papierowej).

Zapraszam Państwa do skorzystania z możliwości wypełnienia jej on-line. Ankieta jest całkowicie anonimowa, jest krótka (osiem pytań) i przyczyni się do sprawniejszego przeprowadzenia badania. Termin wypełnienia ankiety został zaplanowany w dniach
od 18 listopada  od godz. 14.00 do 23 listopada do godz. 23.00.

W sytuacjach awaryjnych będzie możliwość wypełnienia ankiety jeszcze innego dnia. Osoby, które nie zdecydują się na udział w ankiecie on-line, proszę o wypełnienie w formie papierowej i złożenie jej w zaklejonej  kopercie w sekretariacie  w godz. od 8.00-15.00.

Szkoła umożliwia również wypełnienie ankiety na terenie szkoły w gabinetach informatycznych od 8.00-14.00 lub popołudniowych po wcześniejszym umówieniu się z dyrektorem szkoły ( tel. 71-31-37-256)

 

Poniżej podaję instrukcję wypełnienia ankiety:

1. Uruchom przeglądarkę, najlepiej Google Chrome lub Mozilla.

2. Wprowadź adres strony:  www.seo2.npseo.pl/online/46598

3. Sprawdź poprawność adresu!!

4. Po wejściu na podany adres na ekranie komputera wyświetli się na czerwono numer kontrolny ankiety oraz  Kod PIN – proszę wpisać:  Oława

4. Po aktywowaniu ankiety naciśnij komunikat „Rozpocznij ankietę”. Możliwe, że pojawi się konieczność ponowienia czynności – aktywacja może trwać kilka minut.

5. Po wypełnieniu ankiety należy kliknąć komunikat „Sprawdź ankietę”.

6. System automatycznie sprawdzi czy wszystkie pytania zostały wypełnione.

7. System zaznaczy na czerwono brak odpowiedzi – nie ma obowiązku udzielenia wszystkich odpowiedzii.

8. Ponowne przyciśnięcie komunikatu „Zapisz ankietę” spowoduje jej automatyczne zapisanie. Pojawi się komunikat „Dziękujemy, ankieta została zapisana”.

9. Nie klikać ponownie na komunikat „Rozpocznij ankietę”.

10. Dziękuję. Proszę o zamknięcie przeglądarki.

Poznaję zawody przodków

POWIATOWY KONKURS POZNAJĘ ZAWODY MOICH PRZODKÓW I CZŁONKÓW RODZINY ROZWIĄZANY

Images: kuratorium.jpgDnia 23 października 2014 roku w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w siedzibie POPPPiDM w Oławie odbył się konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. Temat przewodni tego konkursu brzmiał „Poznaję zawody moich przodków i członków rodziny". Z naszej szkoły wzięło w nim udział 15 uczniów z klas Ia, Ib, IIa, IIIb.

Rozpoczęcie konkursu uroczyście zainicjowała pani Halina Pawińska, dyrektor ośrodka - główny organizator oraz doradcy zawodowi - pani Ewa Walejewska i pani Danuta Troska. Komisję oceniającą reprezentowały: dyrektor ośrodka, nauczyciel ze szkoły podstawowej, pedagog z gimnazjum i doradca zawodowy pracujący w gimnazjum. Na wstępie prowadząca omówiła kryteria oceniania i przebieg konkursu. Uczniowie ze szkół z naszego powiatu przedstawiali swoje prace w różnej formie: plastycznej, multimedialnej oraz makiety. Każdy ustnie skomentował swoją prezentację. Omówiono między innymi zawody: garncarza, pszczelarza, pielęgniarki/lekarza, leśniczego, górnika, szewca, policjanta, młynarza, urzędnika państwowego, garncarza i wiele innych. Niektórzy prezentowali zawody całej swojej rodziny, wykorzystując zdjęcia z rodzinnego albumu, dokumenty archiwalne i inne pamiątki. Kilkoro uczestników skupiło się na zawodach, które występują w danej rodzinie od kilku pokoleń. Uczniowie uatrakcyjnili swoje prezentacje przedstawiając narzędzia potrzebne do wykonywania danego zawodu. Odbyła się również degustacja miodu i obliczanie wieku drzewa na podstawie przekroju pnia.

W tym konkursie nasi uczniowie zdobyli wszystkie nagradzane miejsca: pierwsze miejsce - uczennica klasy Ia Julia Szczupał, drugie miejsce - uczennice klasy Ib  Agnieszka Rybka i Martyna Maciejko, zaś trzecie miejsce zajął uczeń klasy Ib Jakub Kubas.
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymali: uczennica klasy Ib Julia Kret oraz Kamila Górska z II b, a także Alicja Galińska z I b. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 7 listopada 2014 roku w Starostwie Powiatowym.

Julia Szczupał, klasa Ia

OLIMPIJCZYK W GIMNAZJUM

Images: 10.gifW związku z tym, iż nasze Gimnazjum nosi imię Polskich Olimpijczyków, odwiedził nas mistrz olimpijski w kajakarstwie - Marek Ploch wraz ze swoim podopiecznym - Mateuszem Zóchorą. Spotkanie odbyło się w szkolnej stołówce, która została specjalnie na to przygotowana. Ponieważ spotkania ze sportowcami zostały podzielone na kilka tur, wzięły w nich udział wszystkie klasy.

Gdy wszyscy zebrali się w sali i zajęli miejsca, kajakarz podziękował Dyrekcji za możliwość spotkania z młodzieżą, a nam za przybycie i zaczął opowiadać o swojej karierze. Rozpoczął ją w szkole podstawowej, kiedy przypadkowo poszedł na trening z kolegami. Po miesiącu był już najlepszy i tak odkrył swoją miłość do kajakarstwa. Następnie zapoznał nas z tym, co robi na co dzień. Założył Ploch Team, gdzie szkoli przyszłych zwycięzców olimpiad. Jeden z nich znajdował się z nami na stołówce. Mężczyzna zaprezentował swoje medale z mistrzostw i powiedział co nieco o sobie. Aktualnie przygotowuje się z trenerem do kolejnych zawodów. Potem obejrzeliśmy krótką prezentację na temat przebiegu życia zawodowego pana Marka Plocha - od wygranej olimpiady w Chinach, pracy trenerskiej z tamtejszym zespołem, treningów, wielu podróży, trzyletniej przerwy w pracy, aż po zorganizowanie oławskiego klubu. Zobaczyliśmy wiele ciekawych zdjęć (większość z Chin). Zaraz potem nastąpił czas na pytania. Nie było ich wiele, lecz wszystkie świadczyły o zainteresowaniu młodzieży tematem. Spotkanie mogło wg mnie trwać dłużej, lecz niektóre z klas musiały udać się na basen... Marek Ploch i Mateusz Zóchora jeszcze raz nam podziękowali, a my odwdzięczyliśmy się im długim aplauzem.

Efektem spotkania było zapisanie się niektórych osób do klubu Ploch Team. Uważam, że w naszej szkole powinno być organizowane więcej takich spotkań. Dzięki nim integrujemy się ze środowiskiem tak nam bliskim oraz z przesłaniem naszego Gimnazjum, jakim jest doskonalenie się fizyczne oraz umysłowe.

Agnieszka Rybka, kl. Ib

Dzień Edukacji Narodowej

KONCERT NAUCZYCIELSKICH ŻYCZEŃ

Images: praga1.jpg14.10.2014 roku w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie z okazji Dnia Edukacji Narodowej miała miejsce tradycyjna uroczystość. Składała się ona z dwóch części. Pierwszą, oficjalną, przygotowała pani Anna Kirkiewicz (także autorka przepięknych dekoracji). W roli konferansjerów wystąpili - Izabela Zinkiewicz, Kinga Tomaszewska, Jan Pryjda oraz Marek Cyganek. Przedstawili oni historię tegoż święta oraz koordynowali uroczystość przyjęcia uczniów klas pierwszych w poczet naszej gimnazjalnej społeczności.

Drugą część spotkania (przygotowaną przez Koło teatralne wraz z panią Jolantą Szewczyk) rozpoczęły życzenia nauczycielskie oraz uczniowskie, nagrane wcześniej przez nasze szkolne media, czyli Karolinę Chudzik oraz Mateusza Października. Kolejnym punktem były parafrazy znanych wszystkim piosenek. Wprowadzone w nich zmiany dopasowały teksty do sytuacji, czyli mówiły o szkole. Szczególne brawa otrzymał Arek Sztandera, który ku zadowoleniu publiczności wystąpił dwa razy.  Większość utworów wykonał oczywiście Zespół wokalny prowadzony przez panią Elżbietę Leś. Piosenki zespołu oraz solistów przeplatały się z życzeniami dla naszego Grona. Pamiętano w nich o wszystkich pracownikach szkoły, nawet o tych, których nie ma już pośród nas.

Całość okazała się i nastrojowa, i zabawna. Świetnym akcentem kończącym spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej było „Sto lat”, wykonane przez wszystkich występujących.

Katarzyna Żydło
Oswajanie sztuki

OSWAJANIE SZTUKI,

czyli sprawozdanie z wycieczki do Muzeum Architektury

we Wrocławiu

Images: praga1.jpgDnia 15 października br. pojechaliśmy na wycieczkę  szkolną do Muzeum Architektury we Wrocławiu. W wycieczce brały udział klasy drugie: 2b , 2c , 2d i 2f . Z Oławy wyjechaliśmy o godzinie 08.30, a podróż trwała zaledwie godzinę. Na miejscu wychowawcy zebrali podopiecznych i sprawdzili obecność. Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza grupa poszła na lekcję muzealną, a druga na spóźnione śniadanie do Galerii Dominikańskiej J.

W muzeum prezentowano wielką wystawę prac Picassa, Dalego, Goi i innych artystów poświęconą tauromachii - walce byków. Zwiedzanie muzeum oraz dowiadywanie się wielu ciekawych rzeczy o sztuce i malarstwie poprzez zadania aktywizujące dotyczące oglądanych dzieł okazało się atrakcyjne. Images: praga1.jpgNastępnie, po krótkim spacerku, zebraliśmy się w ustalonym miejscu, po czym wsiedliśmy do autokarów i bezpiecznie wróciliśmy do Oławy .

Myślę, że nasze interpretacje oglądanych dzieł sztuki były różne, dla jednych to arcydzieła, a dla innych zwykłe obrazy. Malarstwo (i sztuka w ogóle) to dla wielu ludzi rzecz niezrozumiała. Nauczyciele próbują nas z nimi oswajać i to dzięki nim możemy dowiadywać się wielu nowych, mądrych wiadomości.

Uważam, że ta wycieczka była interesująca. Ilu z nas na własne oczy widziało wcześniej tyle dzieł słynnych malarzy?

Izabela Krawczyk, kl. IIe

Przetłumacz stronę

NiezbędnikLogowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.04 649,303 Unikalnych wizyt