10-10-2015 03:22
Gimnazjum nr 1

· Dane kontaktowe
· Oferta szkoły
· Obwód szkoły
· Kadra Pedagogiczna
· Wychowawcy
· Prezydium Rady Rodziców
· Skłąd Rady Rodziców
· Pedagog szkolny
· Psycholog szkolny
· Oligofrenopedagog
· Biblioteka
· Archiwum
· Galeria zdjęć
Prawo szkolne
· Statut Gimnazjum nr 1
· WSO
· System Oceniania Zachowania
· Kryteria ocen zachowania
· Szkolny Program Nauczania
· Regulamin wycieczek
· Procedury egzaminacyjne
· Program wychowawczy
· Regulamin SU
· Regulamin Rady Rodziców
Samorząd Uczniowski

· Regulamin SU
· Ordynacja wyborcza SU
· Skład SU

Niezbędnik rodzica
· Pedagog poleca
· Zasady rekrutacji do gimnazjum
· Wybór przyszłego zawodu
· Konsultacje dla rodziców
· Plan lekcji
· Zajęcia pozalekcyjne
· Dni wolne od zajęć
· Konsultacje dla uczniów
· Wzór zgłoszenia - podanie
· Ubezpieczenie
· Rodzicielskie SOS
· Opłaty
· Podręczniki 2015-2016        klasa 2
· Podręczniki 2015-2016        klasa 3
Strefa ucznia
· Zajęcia pozalekcyjne
· Plan lekcji
· Konsultacje dla uczniów
· Humanistyczne co nieco...
· Koło geograficzne
· Zajęcia techniczne
Losowa Fotka
Powitanie
Dolnośląski Kurator Oświaty co roku organizuje konkurs "Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo", skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem "Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo" znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi 23 czerwca 2015r. we Wrocławiu z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty.Programy LEPSZEJ SZKOŁY od 2002 roku pomagają w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dotychczasowe edycje LEPSZEJ SZKOŁY zgromadziły prawie 95 tysięcy nauczycieli i 7 milionów uczniów.

Gimnazjum nr 1 w Oławie bierze udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA organizowanym przez GWO. Wiecej informacji na stronie
http://ls.gwo.pl/
Wycieczka klas I

Szkolne wycieczki

PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY

Images: kuratorium.jpgWrzesień to niezwykle trudny miesiąc dla wszystkich osób związanych z oświatą. Najtrudniejszy jest chyba jednak dla tych, którzy dopiero rozpoczynają edukację. Świetnie rozumieją to wychowawcy pierwszaków, którzy dlatego postanowili pomóc najmłodszym gimnazjalistom w jego oswojeniu.

25 i 26 września br. uczniowie klas: Ia, Ib i Ic spędzili poza szkołą. Najpierw udali się na zwiedzanie Wrocławia. Dzięki profesjonalnym przewodnikom odbyli spacer szlakiem wrocławskich legend i odwiedzili miejsca wcześniej niewidziane. Do tych ostatnich należy na pewno sala pod kopułą w przepięknym Ossolineum, a najwyższe miejsce w rankingu usłyszanych legend zajęła ta o głowie widocznej w murach katedry.

Po południu młodzież udała się do Sulistrowiczek. Tutaj nastąpił atrakcji ciąg dalszy, gdyż opiekunowie grup przygotowali zajęcia integracyjne. Podczas nich można było lepiej poznać klasę, a także nawiązać relacje z osobami spoza niej. Efekty zajęć przywiezione zostały do Oławy. Trofeum klasy Ia stanowił naszyjnik przygotowany dla pani Jadwigi Dąbrowskiej – Juśkiewicz, klasa I b sporządziła przestrzenny obraz swojej grupy a klasa Ic zdobyła opisy siebie samych wykonane przez kolegów.

Sobota okazała się równie atrakcyjna. Dzięki pięknej pogodzie spacer po Sulistrowiczkach był przyjemny, a zdobycie Ślęży trwało dwa razy krócej niż przewidywały to przewodniki. Do Oławy wróciliśmy więc zadowoleni, bogatsi o znajomość imion i zalet osób, które jeszcze dzień wcześniej wydawały się obce. Oby ten rok szkolny obfitował w tak udane przedsięwzięcia...

Uczniowie klas: Ia, Ib i I c

XVIII Dolnośląski Festowal Nauki

XVIII Dolnośląski Festiwal Nauki

Niezwykłe spotkanie z niezwykłym absolwentem

Images: dali.jpgCzy można jeszcze mówić o świetle wiary w obliczu światła rozumu? Nad tym pytaniem zastanawiali się w poniedziałek 21 września w auli PWT we Wrocławiu ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek oraz mgr Paweł Beyga – nasz absolwent, prowadzący jeden z wykładów w ramach Festiwalu Nauki. Wykładu wysłuchali m.in. uczniowie klasy II b wraz z opiekunami – panią Lidią Szeligiewicz (wychowawczynią i historykiem) oraz panią Jolantą Szewczyk (polonistą) - którzy nie mogli uwierzyć, że to właśnie Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie skończył młody i elokwentny teolog w okularach!

Temat wykładu sprowokowało tegoroczne hasło festiwalu - „Światło nauki”. Odpowiadając na pytanie: „Czy można jeszcze mówić o świetle wiary w obliczu światła rozumu?” prowadzący zwracali uwagę na komplementarność tych dwóch zjawisk. Powołując się na św. Tomasza z Akwinu stwierdzili, że człowiek nie jest w stanie bez wiary odczytać prawdy o otaczającej go rzeczywistości. Wyjaśnili, że tak jak napisał w encyklice „Fides et ratio” św. Jan Paweł II, „wiara i rozum (Fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek - poznając Go i miłując - mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie”. Do poznania rzeczywistości nie wystarczą więc tylko nauki przyrodnicze, które twierdzą, że istnieje tylko to co mierzalne. Bóg wymyka się spod mikroskopu. Można go poznać tylko światłem wiary.

Festiwal Nauki od lat jednoczy środowiska naukowe Wrocławia oraz Dolnego Śląska we wspólnym świętowaniu pasji twórczej i wiedzy. Drugoklasiści byli zachwyceni możliwością uczestniczenia w tym świętowaniu. Trudny temat podany w przystępny sposób zainteresował ich tak bardzo, że w drodze powrotnej do Oławy nie mogli zdecydować się, co podobało im się bardziej – poranne zwiedzanie nieznanych wcześniej zakamarków Wrocławia czy posmak życia studenckiego związany z prelekcją ich – jakby nie było – kolegi...

 

Relacja i tekst: Uczniowie klasy II b

Dzień Kombatanta

1 września – Dzień Kombatanta

PAMIĘTAJMY O BOHATERACH

Images: zdjecienr2.jpg2 września na całym globie odbywał się Międzynarodowy Dzień Kombatanta. Z tej okazji wzięliśmy udział w uroczystościach odbywających się na terenie Oławy. Wraz z delegacjami poszczególnych szkół gimnazjalnych, harcerstwem, służbami mundurowymi oraz przedstawicielami sceny politycznej naszego miasta zebraliśmy się przy pomniku Losów Ojczyzny, aby oddać hołd tak ważnym dla nas osobom. Gdy wszyscy przybyli i zajęli miejsca, wprowadzono sztandary. Poczet sztandarowy Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków stanowili wybrani uczniowie klas trzecich.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i złożeniu pod pomnikiem kwiatów, udaliśmy się do kościoła NMP Matki Pocieszenia na Mszę Świętą w intencji weteranów. Prowadzeni przez żołnierzy szybko dotarliśmy na miejsce. Część sakralna zakończyła się muzycznym akcentem towarzyszącej nam cały czas orkiestry wojskowej.

Ostatnim elementem obchodów Dnia Kombatanta był apel na rynku miasta. Uczestniczący w nim żołnierze stali w dwuszeregu, ramię w ramię z pocztami sztandarowymi. Gdy wciągnięto na maszt flagę Polski, głos zabrały osoby, które brały czynny udział w II wojnie światowej oraz przedstawiciele władz. Wszyscy zgodnie podkreślali, że o niepodległość wciąż należy walczyć i dbać o nią. Jako Polacy musimy dbać o tożsamość narodową i kształtować w sobie uczucie miłości do ojczyzny. Nam, przedstawicielom dorastającej młodzieży, życzono, abyśmy nigdy nie musieli zbrojnie walczyć o dobro Polski.

Agnieszka Rybka

Pamiętajmy o rocznicach

1 września – początek roku szkolnego

PAMIĘTAJMY O ROCZNICACH

2 września 2015 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca wybuch II wojny światowej, połączona z obchodami dnia kombatanta. Było to wydarzenie upamiętniające dramat, który miał miejsce 1 września 1939 roku, gdy hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Zamiast rozpoczęcia roku szkolnego, wrzesień ‘39 przyniósł największy konflikt zbrojny w historii świata.

Obchody święta rozpoczęły się o godzinie 10:30 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Pomniku Losów Ojczyzny. Obecni na wydarzeniu byli: burmistrz miasta Oława pan Tomasz Frischmann wraz z zastępcą, reprezentanci poszczególnych urzędów, policji, straży miejskiej, wybrani harcerze, wojsko, uczniowie – w tym Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków wraz z pocztem i sztandarem szkoły, ale przede wszystkim - delegacja kombatantów.

Gdy zegar na wieży ratusza wybił godzinę ..., rozległo się: Baczność, na prawo patrz!, po czym orkiestra wojskowa zagrała hymn Polski- Mazurka Dąbrowskiego. Po tej jakże doniosłej chwili przybyli goście w odpowiedniej kolejności, zaczynając od organizatorów, składali biało-czerwone kwiaty przy pomniku. Towarzyszyło im rytmiczne uderzanie w bębenek, które dodało powagi w tamtym momencie. Wszyscy byli przejęci tą podniosłą chwilą.

Następnie wszyscy udali się do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia W świątyni odbyła się specjalna Msza Święta w intencji żołnierzy, zarówno tych którzy polegli, jak i tych, którzy są nimi do chwili obecnej. Orkiestra dęta wraz z bębnami i wyszkolone wojsko wyposażone w broń stanowiły wspaniałą oprawę, jak i akompaniament podczas śpiewania pieśni. Zgromadzeni wierni modlili się za wszystkich, dla których sprawy ojczyzny stanowią życiowy priorytet. Eucharystii przewodniczył ksiądz Janusz Gorczyca, proboszcz parafii pod wezwaniem śś. ap. Piotra i Pawła, w towarzystwie kapłana z sanktuarium.

Na początku Mszy Świętej wprowadzono sztandar i powitano wszystkich gości, szczególnie młodzież, gdyż to w jej rękach leży przyszłość naszego kraju. Podczas kazania wygłoszonego przez księdza z dużego kościoła wielokrotnie przytaczano zwrot Bóg, honor, ojczyzna widniejące na głównym sztandarze- wartości tak rzadko propagowane przez media, a tak ważne w życiu każdego człowieka. To dzięki nim możemy dzisiaj żyć w niepodległym państwie. Właśnie dlatego, że ci polegli tak ukochali sobie Polskę, ziemię na której się urodzili. Kapłan podkreślał, jakie miejsce wiara powinna zajmować w naszym życiu, że bez niej żaden z nas nigdzie by nie zaszedł. Po wygłoszonym kazaniu odbyła się modlitwa wiernych w intencji narodu.

Ostatnia, trzecia część spotkania, miała miejsce w rynku. Pod specjalnie przygotowanym namiotem miejsce zajęli goście honorowi. Przed nimi rozciągał się dwuszereg wojska i uprzednio wspomniane sztandary. Następnie głos zabrał organizator, który serdecznie podziękował ostatnim kombatantom za przybycie. Oddał im także głos. Wspominali oni dawne czasy, pobudki, które kierowały Niemcami gdy napadali na Polskę oraz to, jak ważna dla nas jest dzisiejsza współpraca z sąsiadami, gdy wreszcie żyjemy w czasach pokoju i nie musimy martwić się o bezpieczeństwo. Pomimo miłych słów każdy przestrzegał nas, że o niepodległość należy walczyć, dbać o nią, bronić i pielęgnować ją. Trzeba rozwijać swoją tożsamość narodową i kształtować w sobie uczucie miłości do ojczyzny. Nam, jako dorastającej młodzieży, życzono, abyśmy nigdy nie musieli zbrojnie walczyć o dobro Polski, przytaczając jednocześnie niekorzystną sytuację na Ukrainie.

Uroczystość zakończyła się około 14:00. Całe wydarzenie śledziła czujna kamera oraz nasi fotografowie. Zapraszamy do obejrzenia transmisji oraz galerii zdjęć.

Aleksandra Bruciak

· Admin dnia 20-09-2015 11:00:46 · Drukuj
Rozpoczęcie roku szkolnego 2015-2016

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

W GIMNAZJUM NR 1 IM. POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW W OŁAWIE

 

Images: herbpo.jpgDnia pierwszego września, o godzinie dziewiątej, przed budynkiem szkoły miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Apel przygotowany pod kierownictwem Pani Bożeny Kołacz poprowadziło czworo uczniów z klasy III c: Aleksandra Banasiewicz, Marta Rybak, Ewelina Sobolewska i Martyna Tusznio. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie dziewczęta powitały wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów, w szczególności tych nowoprzybyłych - pierwszoklasistów. Przypomniały, że szkoła jest instytucją oraz, że uczeń to tylko człowiek. Wspomniały również o wydarzeniach z przed siedemdziesięciu sześciu laty - rozpoczęciu II wojny światowej.

Na zakończenie uroczystości, Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie, w którym przywitała wszystkich uczniów i pracowników szkoły, przypomniała zasady obowiązujące w szkole, życzyła sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym i oficjalnie rozpoczęła rok szkolny 2015/2016.

Martyna Tusznio

Zakończenie roku szkolnego - pożegnanie absolwentów Gimnazjum nr 1 w Oławie
Zakończenie roku szkolnego 2014-2015


Wyróżnieni absolwenci Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków


Images: 4.jpg

Podziękowania dla rodziców - "przyjaciół szkoły"
Pożegnanie klas 3 - absolwenci 2015
Images: dali.jpg
klasa 3a


Images: dali.jpg
klasa 3b


Images: dali.jpg
klasa 3c


Images: dali.jpg
klasa 3d


Images: dali.jpg
klasa 3e


Images: dali.jpg
klasa 3f

Laureaci 2015

Kalejdoskop laureatów

w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie

 

W maju, w Wałbrzychu odbył się finał XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Świat bez barier”. Na konkurs wpłynęło 120 opowiadań oraz 500 rysunków i obrazów z całej Polski. W konkursie literackim w grupie gimnazjalistów jury wyłoniło trzech laureatów i przyznało jedno wyróżnienie. Wśród laureatów znalazł się Michał Kołodziej – uczeń kl. Ib integracyjnej, który został nagrodzony za opowiadanie pt. „Kolory radości”. Organizatorzy, do których należeli: Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu i Stowarzyszenie Bez Barier, zapewnili bogaty program pobytu, min. zwiedzanie zamku Książ, wałbrzyskiej palmiarni i wycieczkę do schroniska Andrzejówka, gdzie zorganizowano gry, zabawy i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Posłanki na Sejm RP Agnieszki Kołacz– Leszczyńskiej i Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja.

Ten sam Michał Kołodziej wraz ze starszą o rok koleżanką Magdaleną Grabowską (kl. IIf ) wykazali się również niecodzienną znajomością faktów historycznych. Niecodzienną, gdyż związaną z Ukrainą. Dzięki swojej wiedzy Michał został laureatem, a Magda finalistką Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Ukrainie „Nadnieprzańska epopeja”, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Konkurs składał się z trzech etapów i wymagał od uczestników wiedzy interdyscyplinarnej.

Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków nie samymi humanistami jednak stoi. Aleksandra Bruciak z kl. IIb została finalistką II Dolnośląskiej Olimpiady Biologicznej. Finał Olimpiady odbył się 13 czerwca na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W tym samym dniu miała miejsce uroczysta gala konkursu, a finaliści zwiedzali Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zapoznali się z tematyką prowadzonych badań naukowych w zakresie biologii oraz uczestniczyli w specjalnie przygotowanym dla nich wykładzie.

Sezon konkursów zakończyło ogłoszenie nazwisk laureatów miejskiego konkursu plastycznego ogłoszonych przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oławie pt. „Alkohol, narkotyki drogą donikąd”. Wśród nagrodzonych uczniów znalazły się dwie uczennice naszej szkoły: Izabela Zinkiewicz IIIf i Julia Pasierbowicz IIb, które zajęły ex aequo III miejsce. Trzy inne dziewczynki zostały wyróżnione.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a ich nauczycielom i rodzicom życzymy jeszcze wielu powodów do dumy z osiągnięć wychowanków.

Grono Pedagogiczne Gimnazjum nr 1

im. Polskich Olimpijczyków w Oławie

Laureaci 2015

Kalejdoskop laureatów

w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie

 

W maju, w Wałbrzychu odbył się finał XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Świat bez barier”. Na konkurs wpłynęło 120 opowiadań oraz 500 rysunków i obrazów z całej Polski. W konkursie literackim w grupie gimnazjalistów jury wyłoniło trzech laureatów i przyznało jedno wyróżnienie. Wśród laureatów znalazł się Michał Kołodziej – uczeń kl. Ib integracyjnej, który został nagrodzony za opowiadanie pt. „Kolory radości”. Organizatorzy, do których należeli: Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu i Stowarzyszenie Bez Barier, zapewnili bogaty program pobytu, min. zwiedzanie zamku Książ, wałbrzyskiej palmiarni i wycieczkę do schroniska Andrzejówka, gdzie zorganizowano gry, zabawy i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Posłanki na Sejm RP Agnieszki Kołacz– Leszczyńskiej i Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja.

Ten sam Michał Kołodziej wraz ze starszą o rok koleżanką Magdaleną Grabowską (kl. IIf ) wykazali się również niecodzienną znajomością faktów historycznych. Niecodzienną, gdyż związaną z Ukrainą. Dzięki swojej wiedzy Michał został laureatem, a Magda finalistką Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Ukrainie „Nadnieprzańska epopeja”, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Konkurs składał się z trzech etapów i wymagał od uczestników wiedzy interdyscyplinarnej.

Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków nie samymi humanistami jednak stoi. Aleksandra Bruciak z kl. IIb została finalistką II Dolnośląskiej Olimpiady Biologicznej. Finał Olimpiady odbył się 13 czerwca na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W tym samym dniu miała miejsce uroczysta gala konkursu, a finaliści zwiedzali Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zapoznali się z tematyką prowadzonych badań naukowych w zakresie biologii oraz uczestniczyli w specjalnie przygotowanym dla nich wykładzie.

Sezon konkursów zakończyło ogłoszenie nazwisk laureatów miejskiego konkursu plastycznego ogłoszonych przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oławie pt. „Alkohol, narkotyki drogą donikąd”. Wśród nagrodzonych uczniów znalazły się dwie uczennice naszej szkoły: Izabela Zinkiewicz IIIf i Julia Pasierbowicz IIb, które zajęły ex aequo III miejsce. Trzy inne dziewczynki zostały wyróżnione.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a ich nauczycielom i rodzicom życzymy jeszcze wielu powodów do dumy z osiągnięć wychowanków.

Grono Pedagogiczne Gimnazjum nr 1

im. Polskich Olimpijczyków w Oławie

Wycieczki 2014-2015

To, co w szkole najlepsze, czyli... wycieczki 2015!

Podróżować lubią wszyscy. I uczniowie, i nauczyciele. Tym pierwszym przyjemność sprawia odkrywanie nowych miejsc lub odwiedzanie tych dobrze znanych, lecz w najlepszym (bo rówieśniczym) towarzystwie. Ci drudzy z przyjemnością obserwują swoich uczniów w pozaszkolnych okolicznościach. Wówczas często okazuje się, że ci niesforni są dobrą duszą całego towarzystwa, a ci piątkowi potrafią się wyluzować. Poza tym przyjemnym jest objaśnianie świata na plaży lub górskim zboczu, gdzie wszystko wydaje się ciekawsze od wykładu w klasie...

 

Karpacz – rekreacja w wielkim stylu

Images: morawy1.jpg

W harmonogramie majowych wycieczek w Gimnazjum nr 1 w Oławie nie mogło zabraknąć Karpacza. W tym roku szkolnym to atrakcyjne turystycznie miejsce odwiedziły klasy I – a, d i f. Turystkę górską połączono podczas tego dwudniowego wyjazdu z innymi atrakcjami. Należało do nich oczywiście miasteczko Western City w Ściegnach, muzea, tor saneczkowy Kolorowa. Na trasie wycieczki znalazła się także Świątynia Wang. Ponieważ celem wyjazdu była jednak przede wszystkim integracja, nie zabrakło czystej rekreacji. I to rekreacji w najlepszym stylu, bo na basenie w hotelu Gołębiewski. Równie aktywny okazał się wieczór – młodzież spędziła go na grach zespołowych i zajęciach w grupach.

 

Gdańsk – Malbork – Toruń

Images: gdansk1.jpg

Swoistą podróż w przeszłość odbyli z kolei uczniowie klas – IIb, IIIe i IIIf. Zaczęli od zachwytu nad architekturą urokliwego Gdańska. Okazało się, że czym innym jest zobaczenie np. pomnika Neptuna w TV, a zupełnie czym innym ujrzenie go na własne oczy... Ponieważ w planie wycieczki znalazło się i Westerplatte, i Pomnik Poległych Stoczniowców, młodzież miała okazję usłyszeć o trudnej historii swojego narodu. W Malborku miał miejsce lekcji historii ciąg dalszy. Ciąg niezwykle malowniczy, bo związany z monumentalnym zamkiem a także postaciami znanymi choćby z „Krzyżaków” H.Sienkiewicza. W dalszej kolejności na trasie zwiedzania znalazło się również piernikowe zagłębie, czyli Toruń. Tutaj, poza klasycznym zwiedzaniem miasta, młodzież została zaproszona do degustacji tradycyjnych pierników. A co zapamiętali? Na pewno początek wiersza Cz.Miłosza „Który skrzywdziłeś człowieka prostego...”. Zamieszczony na krzyżach Stoczni Gdańskiej jest przypomnieniem o krzywdzie wyrządzonej ludziom, często bardzo biednym, będącym nie tylko ostrzeżeniem dla tych, którzy krzywdzili ludzi w czasach komunistycznych, ale także wielkim wołaniem w czasach współczesnych.

W stolicy Czech

Images: praga1.jpgPopularnością wśród gimnazjalistów cieszą się również wyjazdy zagraniczne.
W Gimnazjum nr 1 zorganizowano trzy takie wyjazdy. Pierwszy obejmował swoim programem m.in. zwiedzanie Pragi, a w niej oczywiście Most Karola, katedrę św. Wita, Hradczany. Poza tym zwiedzono Szklarską Porębę z Wodospadem Kamieńczyka, Szrenicą i Śnieżnymi Kotłami. Młodzieży najbardziej podobało się jednak wieczorne ognisko. Rozgwieżdżone niebo i strzelające płomienie sprawiły prawdziwy cud – przez cały wieczór nikt nie dotknął komórki!

Paryż i Bruksela

Images: paryz1.jpgUczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 odwiedzili również Francję. Zwiedzając Paryż uświadomili sobie, że choć każde pokolenie ma swe własne cele, to one nie rodzą się w próżni. Są kontynuacją (lub zaprzeczeniem) tego, co stworzyli nasi przodkowie. Bez Rzymian nie byłoby Łuku Triumfalnego, bez Greków nie byłoby kościoła św. Magdaleny, bez akademizmu nie narodziłby się impresjonizm. Warto więc poznawać przeszłość, aby rozumieć teraźniejszość... Dopełnieniem wyjazdu było coś dla nastoletniego ciała, czyli wizyta w Disneylandzie a później w Brukseli.

Zaskakująca Hiszpania

Images: praga1.jpgNajwytrwalszymi podróżnikami okazali się jednak zdobywcy Hiszpanii. Godziny spędzone w autokarze nie poszły na marne. Tysiące kilometrów przeniosły uczniów i ich opiekunów w śródziemnomorski klimat, gdzie czas płynie o wiele wolniej niż u nas. Mimo prawie wakacyjnego odprężenia udało się im zobaczyć całkiem sporo, bo zwiedzono Barcelonę z zapierającymi dech w piersiach budowlami Gaudiego, Montserrat z Czarną Madonną i nadmorski kurort Blanes. Tuż przed Hiszpanią zatrzymano się we francuskim Nimes z pozostałościami rzymskiego Koloseum, a w drodze powrotnej w Monaco. Tor rajdu Monte Carlo oraz powiew luksusu towarzyszący kasynom jeszcze długo stanowił przedmiot rozmów wytrwałych podróżników.

PODSUMOWANIE

Images: praga1.jpgSpołeczność naszej szkoły lubi podróżować, ale przede wszystkim lubimy razem spędzać czas. Dlatego nie ograniczamy się do wyjazdów autokarowych. Dobry przykład dała innym np. klasa IIa wraz z wychowawcą. Na rowerach przemierzyli wspólnie prawie 40 km. Odwiedzili m.in. pobliskie Kotowice wraz z wieżą widokową. Prawie wszystkie klasy w ciągu całego roku organizowały także tzw. Noc w szkole. Gry zespołowe, podchody, kino – program zależał od inwencji uczestników. Jednak bez względu na program, cenna wydaje się sama idea – taki wspólny pobyt w szkole w czasie pozalekcyjnym na pewno zbliża, a poza tym nic nie kosztuje, więc każdy może w takim biwaku uczestniczyć. A w szkolnych wycieczkach to w końcu oto przebywanie ze sobą chyba chodzi...

Zespół wychowawców klas I-III
Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków

w Oławie

 


Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia

,,MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA”

15 maja 2015r. zakończyła się szósta edycja akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Patronuje jej Dolnośląskie Kuratorium Oświaty, a organizatorem i wykonawcą projektu jest TVP Wrocław.

Społeczność uczniowska i pracownicy naszej szkoły włączyli się do akcji ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą i przekazali symboliczną złotówkę na ten szczytny cel, jakim jest porządkowanie zapomnianych nekropolii. Wśród grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. To dla młodzieży wielka lekcja patriotyzmu, okazja do poznania historii swoich rodzin oraz historii naszego narodu.

Kwotę 500zł wpłaciliśmy na konto Związku Sybiraków III Rzeczypospolitej Polskiej we Wrocławiu ul.Chrobrego 11/2A; 30 1540 1030 2001 7760 0457 0001, nr KRS 0000228551.

Zwieńczeniem całej akcji był koncert, który odbył się na wrocławskim rynku 29 maja o godz. 14:00. Już 8 lipca br. 800 młodych Dolnoślązaków wyjedzie do pracy na 80 cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Wołyniu i Podolu, skąd powrócą 18 lipca 2015r.

Informacje na temat akcji, lista wpłacających, reportaże STUDIA WSCHÓD znajdują się na stronie internetowej www.studiowschod.pl

JDJ

Podręczniki 2015/2016
Poniżej znajdują się odsyłacze do plików w formacie pdf z wykazem obowiązujących w roku szkolnym 2015-2016 podręczników do klasy 2 i 3.
Uczniowie klas 1 nie kupują podręczników

klasa 2
klasa 3


Konkurs wiedzy o Ukrainie

Images: wiosna2014.jpg

W dniu 17 czerwca 2015 roku w Karpaczu odbyła się gala podsumowująca I edycję Konkursu Wiedzy o Ukrainie „Naddnieprzańska epopeja”. Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, międzyszkolnego i finału. Do konkursu przystąpiło 119 uczniów z różnych szkół na Dolnym Śląsku. Do finału zakwalifikowało się 21 uczniów w tym dwóch uczniów z Gimnazjum nr 1 w Oławie. Wśród laureatów znalazł się Michał Kołodziej, którego prezentacją o Piotrze Konaszewiczu- Sahajdacznym znalazła się w gronie dziesięciu najlepszych. Finaliści i laureci otrzymali dyplomy i medale a dla najlepszych organizatorzy ufundowali kilkunastodniowy wyjazd do Karpacza.

Michał Kołodziej

ZŁOTE KOGUTY 2015
ZŁOTE KOGUTY 2015
Nagrodę Burmiastrza Miasta w roku szkolnym 2014/2015 otrzymali:

Izabela Zinkiewicz kl. IIIF
Jan Pryjda kl. IIIB
Magdalena Grabowska kl. IIF
Aleksandra Bruciak kl. IIB


Images: olimpijczyk.JPG
Michał ogólnopolskim literatem - laureatem

Michał ogólnopolskim literatem - laureatem

Images: 4.jpgW dniach 14-16 maja 2015r., w Wałbrzychu, odbył się finał XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Świat bez barier”. Konkurs poruszał problemy osób niepełnosprawnych i ich relacje z osobami pełnosprawnymi. Uczestnicy przygotowali prace w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej. Na konkurs wpłynęło 120 opowiadań oraz 500 rysunków i obrazów z całej Polski. Ponadto uczestnicy podzieleni byli na kategorie wiekowe. W konkursie literackim w grupie gimnazjalistów jury wyłoniło trzech laureatów i przyznało jedno wyróżnienie. Wśród laureatów znalazł się uczeń Gimnazjum nr 1 z Oławy, Michał Kołodziej, który został nagrodzony za opowiadanie pt. „Kolory radości”. Opiekę dydaktyczną na laureatem sprawowała pani Jolanta Szewczyk - nauczyciel języka polskiego. Laureaci przez trzy dni mieszkali w Szczawnie Zdroju, w willi Luna. Organizatorzy, do których należeli: Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu i Stowarzyszenie Bez Barier, zapewnili bogaty program pobytu, min. zwiedzanie zamku Książ, wałbrzyskiej palmiarni i wycieczkę do schroniska Andrzejówka, gdzie zorganizowano gry, zabawy i ognisko z pieczeniem kiełbasek. W ostatnim dniu odbyła się uroczysta gala, na której zostały wręczone dyplomy i nagrody.

Z. Kołodziej

PIÓRA NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH

PIÓRA NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCHImages: 23.jpg

Dnia 27 kwietnia została rozstrzygnięta VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu na felieton, organizowanego przez XII Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Uroczystość poprzedził wykład profesora Stanisława Beresia. Przewodniczący komisji podczas swojej mowy zwrócił uwagę na coraz większe różnice dzielące młodsze pokolenie od starszego.

W sumie z gimnazjum nadesłano na konkurs 109 felietonów. Spośród nich wybrano 15 najlepszych prac. Laureatką konkursu oraz zdobywczynią wyróżnienia została uczennica naszej szkoły - Natalia Gołdyn z klasy III b, a jej klasowa koleżanka - Agata Wierzbicka – uzyskała tytuł finalisty (finalistką na poziomie liceów została również Alicja Kotapska z LO nr 1 w Oławie).

Po rozdaniu nagród na uczestników czekał słodki poczęstunek. Swoistą nagrodą była również możliwość zrobienia zdjęcia z prof. S. Beresiem, z której laureatki skwapliwie skorzystały oraz kuluarowe rozmowy z pozostałymi jurorami i laureatami.

Natalii i Agacie serdecznie gratulujemy!

Relacja i fot. Monika Kulińska

Sport

Images: praga1.jpgImages: praga1.jpg25 czerwca  2015r. w sali obrad Starostwa Powiatowego odbyło się podsumowanie pracy  Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Oławie w roku szkolnym 2014/2015.
Gimnazjum nr 1 w Oławie zajęło 2 miejsce w Mistrzostwach Powiatu Oławskiego we współzawodnictwie szkół gimnazjalnych.
Najlepszymi sportowcami roku zostali uczniowie Beata Gorzelnik i Jan Pryjda.
Na uroczystości obecni byli dyrektor szkoły, nauczyciele wychowania fizycznego i nagrodzeni uczniowie
.

Gimnazjum nr 1 szkołą dbającą o bezpieczeństwo

Gimnazjum nr 1 szkołą dbającą o bezpieczeństwo

Images: kuratorium.jpgDolnośląski Kurator OświatyImages: certyfikat_m.jpg co roku organizuje konkurs „Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo”, skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem „Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo” znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie.

Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi  23 czerwca 2015r. we Wrocławiu  z rąk  przedstawiciela Kuratorium Oświaty.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
PIĄTEK 26.06.2015 r.

1. Wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy.

2. Klasy I i II godz. 9.00 początek w sali gimnastycznej.

3. Klasy III godz. 10.30 początek w sali gimnastycznej
(przypominam, że w tym dniu robione będą zdjęcia).

Informacja dotycząca reformy w kolejnych latach
Gimnazjum nr 1 szkołą dbającą o bezpieczeństwo

Gimnazjum nr 1 szkołą dbającą o bezpieczeństwo

Dolnośląski Kurator Oświaty co roku organizuje konkurs „Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo”, skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem „Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo” znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie.

Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi  23 czerwca 2015r.we Wrocławiu  z rąk  przedstawiciela Kuratorium Oświaty.

Przetłumacz stronę

Niezbędnik
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.04 931,168 Unikalnych wizyt