29-04-2016 19:45
Gimnazjum nr 1

· Dane kontaktowe
· Oferta szkoły
· Obwód szkoły
· Kadra Pedagogiczna
· Wychowawcy
· Prezydium Rady Rodziców
· Skład Rady Rodziców
· Konto Rady Rodziców
· Pedagog szkolny
· Psycholog szkolny
· Oligofrenopedagog
· Biblioteka
· Archiwum
· Galeria zdjęć
Prawo szkolne
· Statut Gimnazjum nr 1
· WSO
· System Oceniania Zachowania
· Kryteria ocen zachowania
· Regulamin wycieczek
· Procedury egzaminacyjne
· Program wychowawczy
· Regulamin SU
· Regulamin Rady Rodziców
Samorząd Uczniowski

· Regulamin SU
· Ordynacja wyborcza SU
· Skład SU

Niezbędnik rodzica
· Pedagog poleca
· Zasady rekrutacji do gimnazjum
· Wybór przyszłego zawodu
· Konsultacje dla rodziców
· Plan lekcji
· Zajęcia pozalekcyjne
· Dni wolne od zajęć
· Konsultacje dla uczniów
· Wzór zgłoszenia - podanie
· Ubezpieczenie
· Rodzicielskie SOS
· Opłaty
· Podręczniki 2015-2016        klasa 2
· Podręczniki 2015-2016        klasa 3
Konkursy

· Konkurs wiedzy o krajach       anglojęzycznych - zakres       materiału
Doradztwo zawodowe
· Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponagimnazjalną
· Zasady rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych
· Kalendarz rekrutacji
· Oferta szkół ponadgimnazjalnych
· Wykaz szkół ponadgimnazjalnych
Strefa ucznia
· Zajęcia pozalekcyjne
· Plan lekcji
· Konsultacje dla uczniów
· Humanistyczne co nieco...
· Koło geograficzne
· Zajęcia techniczne
Losowa Fotka
Powitanie
Dolnośląski Kurator Oświaty co roku organizuje konkurs "Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo", skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem "Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo" znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi 23 czerwca 2015r. we Wrocławiu z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty.Programy LEPSZEJ SZKOŁY od 2002 roku pomagają w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dotychczasowe edycje LEPSZEJ SZKOŁY zgromadziły prawie 95 tysięcy nauczycieli i 7 milionów uczniów.

Gimnazjum nr 1 w Oławie bierze udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA organizowanym przez GWO. Wiecej informacji na stronie
http://ls.gwo.pl/
Gala Laureatów konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista

Gala Laureatów konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista


Images: praga1.jpg

Aleksandra Bruciak z kl. III b 30 marca 2016 r. razem ze swoim tatą w Auli im. Jana Pawła II na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu uczestniczyła w uroczystości zakończenia XVI edycji Konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista.

Laureatów przywitała Małgorzata Matusiak, dyrektor DODN we Wrocławiu słowami A. Mickiewicza ,,Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą” Wśród zaproszonych gości był też Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, który wręczał dyplomy i pamiątkowe medale. Ola została dwukrotną laureatką - z biologii i j. polskiego.

Dzięki swojej ciężkiej pracy osiągnęła sukces, została zwolniona z egzaminu gimnazjalnego z j. polskiego i z części przyrodniczej.

Gratulujemy!

SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM

SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM  BARTOSZEM SZYLEREM – UCZNIEM XIV LO WE WROCŁAWIU

Images: praga1.jpgNa godzinę wychowawczą do klasy 2 „b” 31 marca 2016 roku przyjechał absolwent naszego gimnazjum –   - Bartosz Szyler. Opowiedział  nam o swojej szkole – Liceum Ogólnokształcącym nr 14 we Wrocławiu. Pomagał nam i doradzał, w jaki sposób możemy wygrywać konkursy. Sam wiele razy stawał na podium przede wszystkim w konkursach historycznych. Dzięki temu ,że został laureatem zDolnego Ślązaka z historii i j.polskiego , nie musiał pisać egzaminów gimnazjalnych z tych przedmiotow.W LO nr XIV  został laureatem  Olimpiady Historycznej i Polonistycznej.Atmosfera podczas spotkania była bardzo miła i przyjemna. Na koniec  zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.  Pożegnaliśmy się ze smutkiem.

Martyna Maciejko kl 2b

Images: praga1.jpg

 

X Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej
X Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Uczennica naszego gimnazjum, Natalia Hołówka z klasy 1b wzięła udział w X Dolnośląskim Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej, który odbył się 5.03.2016 r. w Młodzieżowym Domu Kultury - Krzyki we Wrocławiu.
W konkursie zajęła I miejsce w kategorii soliści w grupie wiekowej - gimnazjum. Wykonała utwór pt. "Dziś idę walczyć - Mamo"

Celem konkursu było m in. wspieranie postaw patriotycznych młodego pokolenia, popularyzowanie i wspieranie talentów dolnośląskich uczniów. Komisja konkursowa oceniała dobór, repertuaru, interpretację oraz oryginalność wykonania.
Rodacy bohaterom

PAMIĘTAJMY!!!

Społeczność uczniowska naszej szkoły wzięła udział w akcji -  „Rodacy Bohaterom”.

Na podstawie ustalonej listy zebraliśmy około 70kg artykułów spożywczych na Święta Wielkanocne dla polskich kombatantów na Kresach Wschodnich. Dołączyliśmy również  kartki świąteczne z życzeniami.

23 marca br. nasze gimnazjum odwiedził Pan Maksymilian Ziarkowski – członek Stowarzyszenia Oławscy Patrioci, który dostarczył zgromadzoną żywność do magazynów Stowarzyszenia Odra – Niemen we Wrocławiu.

Images: praga1.jpg

W akcję najbardziej zaangażowały się klasy: 1A, 2A oraz 1E. Klasy - IIC, IIF, IIE, IID, ID również wspomogły akcję.

Koordynatorzy akcji dziękują uczniom za ich bezinteresowną pomoc w zbiórce żywności.

Halina Skibińska - pedagog szkolny

Jadwiga Dąbrowska -Juśkiewicz - opiekun SU.

Dobry zawód szansą na sukces i spełnienie marzeń

Dobry zawód szansą na sukces i spełnienie marzeń”

Images: zol2.jpgDnia 11 marca b.r. w naszym gimnazjum, odbyło się spotkanie z cyklu ,,Poznajemy zawody”. Tym razem naszym gościem był kapitan Wojska Polskiego - pan Andrzej Hołówka. Uczniowie klas II i III zapoznali się ze specyfiką zawodu żołnierza oraz warunkami jakie trzeba spełnić, aby zdobyć wykształcenie w tym kierunku.

Zaproszony gość barwnie opowiadał również o swojej misji zagranicznej do Afganistanu, w której ostatnio brał udział. Przekazane informacje, ilustrowane pamiątkowymi zdjęciami wzbudziły duże zainteresowanie młodzieży. Atrakcją dla dziewczyn była możliwość przymierzenia burki, czyli  typowego stroju mieszkanek tego kraju.

Młodzież po spotkaniu była w większości przekonana, że żołnierz zawodowy to dobry zawód na przyszłość.

Images: zol2.jpg

Nie jesteś niewolnikiem- apel Szkolnego Koła PCK

Nie jesteś niewolnikiem- apel Szkolnego Koła PCK

Images: praga1.jpgCzłonkowie Szkolnego Koła PCK w Gimnazjum nr 1 w Oławie pod opieką Marii Brudek-Filarowskiej (opiekuna Koła) oraz pedagoga szkolnego Haliny Skibińskiej przygotowali przedstawienie pt. „Nie jesteś niewolnikiem”. Prezentacja przedstawienia odbyła się 18 marca 2016r. a widzami byli uczniowie klas pierwszych i drugich. Oglądając inscenizację, uczniowie dowiedzieli się o przyczynach i skutkach uzależnienia od alkoholu, nikotyny, narkotyków a także telefonu komórkowego i internetu. Zgubne skutki uzależnień uczniowie poznali oglądając scenki, słuchając piosenek i wierszyków a także danych naukowych na ten temat. Publiczność z wielką uwagą obejrzała spektakl a gromkie brawa świadczyły, że przedstawienie bardzo się podobało. Mamy nadzieję, że tematyka poruszona podczas tego apelu przyczyni się do tego, że uczniowie, którzy już mają kontakty z środkami uzależniającymi zastanowią się nad swym postępowaniem i wyciągną właściwe wnioski, zaś ci, którzy jeszcze nie zaczęli eksperymentować z takimi używkami nigdy tego nie zrobią. Przedstawienie przygotowali uczniowie: Nikola Grześkowiak, Natalia Porębska, Kaja Piszczek, Hubert Grdeń, Jakub Kubas, Aleksandra Janicka, Helena Mościbrocka, Karolina Furgała, Jakub Nowicki, Piotr Chrzanowski, Natalia Hołówka, Emilia Sokół i Alicja Martynoga
"Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"

"MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA”

Społeczność uczniowska i pracownicy naszej szkoły włączyli się do akcji ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą i przekazali symboliczną złotówkę na ten szczytny cel, jakim jest porządkowanie zapomnianych nekropolii. Wśród grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. To dla młodzieży wielka lekcja patriotyzmu, okazja do poznania historii swoich rodzin oraz historii naszego narodu.

Kwotę 500zł wpłaciliśmy na konto Związku Sybiraków III Rzeczypospolitej Polskiej we Wrocławiu; 30 1540 1030 2001 7760 0457 0001, nr KRS 0000228551.

Informacje na temat akcji, lista wpłacających, reportaże STUDIA WSCHÓD znajdują się na stronie internetowej www.studiowschod.pl

Wszystkim, którzy włączyli się do akcji, serdecznie dziękujemy.

Samorząd Uczniowski

Cegiełka dla szkoły

"Jest jedno słowo, którym wszyscy powinniśmy się kierować jak regułą – wzajemność"

Konficjusz

W dniach od 3 marca do 5 marca 2016 r. na terenie marketu ,,Kaufland” w Oławie odbyła się akcja "Cegiełka dla szkoły”, którą zorganizowało Szkolne Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Gimnazjum nr1 w Oławie.

Celem akcji była zbiórka pieniędzy na rozbudowę bazy dydaktycznej szkoły. Akcję przeprowadzono przez darowiznę publiczną połączoną z pakowaniem zakupów przez 30-stu uczniów naszego gimnazjum. Opiekę nad gimnazjalistami podczas trwania akcji na terenie marketu sprawowali – pani Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz (opiekun SU), pani Halina Skibińska (pedagog szkolny) i pani Anna Stefańska (nauczycielka j. polskiego). Jedna zmiana trwała trzy godziny.

Images: praga1.jpg

W czasie akcji zebrano kwotę 5140,63 zł., z której 1542 zł przekazano na rzecz TPD Oddział Powiatowy w Oławie.

Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia akcji, a szczególnie pani Izabeli Żydowskiej, która swoją pomocą wsparła nasze działania.

"Dobrych ludzi nikt nie zapomina” Safona

Koordynatorzy akcji
Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz, Halina Skibińska

Ogłoszenie

Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków
w Oławie przypomina Rodzicom, że od 24 marca 2016r. do 29 marca 2016 r. trwa wiosenna przerwa świąteczna. Jednocześnie informuje, że jeżeli istnieje potrzeba zapewnienia dzieciom opieki w tych dniach (oprócz dni świątecznych) prosi o zgłaszanie tego faktu w formie pisemnej w sekretariacie szkoły nie później niż do 17 marca 2016 r.

Sukcesy uczniów

Rok szkolny 2015 / 2016

Udział uczniów w konkursach wiedzy i artystycznych:


konkurs

wynik

uczeń

opiekun merytoryczny

Wojewódzki Konkurs zDolny Ślązak Gimnazjalista

finaliści
z języka polskiego

G. Cichoń kl. IIIb

M. Grabowska kl.IIIf

p. B. Chmiel

p. K. Mruk

Wojewódzki Konkurs zDolny Ślązak Gimnazjalista

laureatka
z języka polskiego

A. Bruciak kl. IIIb

p. B. Chmiel

Wojewódzki Konkurs zDolny Ślązak Gimnazjalista

finalista
z matematyki

F. Szewczyk kl. IIIb

 

p. B. Migała

Wojewódzki Konkurs zDolny Ślązak Gimnazjalista

laureatka

z biologii

A. Bruciak kl. IIIb

p. B. Kołacz

Wojewódzki Konkurs zDolny Ślązak Gimnazjalista

finalistka

z historii

M. Grabowska IIIf

(zakwalifikowanie do II części finału)

p. L. SzeligiewiczDolnośląski konkurs

III Olimpiada Biologiczna

kwalifikacja do etapu wojewódzkiego

A. Bruciak  kl. IIIb

M. Grabowska kl. IIIf
A. Ziobrowska  kl.IIIf

K. Godlewski kl. IIIf

p. B. Kołacz

 

Dolnośląski konkurs

II Olimpiada Geograficzna

kwalifikacja do etapu wojewódzkiego

M. Grabowska kl. IIIf

A. Bruciak  kl. IIIb

p. M. Brudek – Filarowska

Wojewódzki  Konkurs

Poezji Patriotycznej i Religijnej Fides et Patria

wyróżnienie

specjalne

H. Grdeń kl. IIb

 

p. E. Zarówna

Ogólnopolski Konkurs

200. rocznica utworzenia Towarzystwa Naukowego Krakowskiego

finaliści

A. Banasiewicz kl.IIIc

G. Szymaniak kl. IIIc

M. Zagórny kl. IIIc

B. Hankiewicz- absolwent szkoły

p. L. Szeligiewicz

Ogólnopolski Konkurs

W harmonii z przyrodą

wyróżnienie

K. Jędo kl. Ie

p. M. Pietrzycka

Ogólnopolski Konkurs

o laur Złotego Pióra

finalistka

W. Wrońska kl. IIIe

p. J Szewczyk

 

Powiatowy Konkurs  
Poznaję zawody moich przodków

i członków rodziny

I miejsce

II miejsce

III miejsce

wyróżnienia

N. Hołówka kl. Ib

M. Maziarz kl. Ib

H. Słabicki kl. Ib

M. Czart kl. Ib

O. Niepsujewicz kl.Ib

F. Żydowski kl. Ib

A. Mruk kl. Ib

p. J Szewczyk

p. H. Skibińska

 

Powiatowy Konkurs

I ty możesz zostać mistrzem ortografii

III miejsce

wyróżnienie

J. Błaszczyk kl. IIb

W. Gawron kl. IIb

p. H. Skibińska

p. J. Szewczyk

 

Powiatowy Konkurs Multimedialny w zakresie zdrowia psychicznego

Dbam, rozumiem, akceptuję.

II miejsce

E. Zabłocka kl. Id

p. M. Pietrzycka

Ogólnopolski Konkurs

Zapomni Rossiju- Zapamiętaj Rosję

wyróżnienie

A. Galińska kl. IIb

W. Lemeshko kl. Ia

p. M. Głogowska

Wojewódzki Konkurs

Poezja Herberta czytana wciąż na nowo

wyróżnienie

A. Banasiewicz kl. IIIc

p. A. Graj

X Dolnośląski Przegląd Piosenki Patriotycznej

Barwy miłości do ojczyzny

I miejsce w kategorii soliści

N. Hołówka kl. I b

p. E. Leś

Powiatowy Konkurs Biblijny

Biblios

II miejsce

 

A. Garwarska kl. IIIe

K. Radziszewski kl.IIIb

F. Szewczyk kl. IIIb

 

p. J. Szewczyk

p. E. Piękoś

XII Dolnośląski Konkurs Literacko – Dziennikarski

Moja mała ojczyzna

nagroda w kategorii gimnazja

W. Jończyk kl. IIb

p. J. Szewczyk

 

Ogólnopolski Konkurs na Felieton

finalista

P. Chrzanowski kl. IIb

p. J. Szewczyk

Turniej Wiedzy Pożarniczej

Młodzież zapobiega pożarom

II i III miejsce

S. Serżyski kl. IIIc

A. Banasiewiczkl. IIIc

p. J. Bereżnicki

Finał XI Powiatowego Konkursu Biblijnego BIBLOS

Biblijni aniołowie

Images: biblos2012-1.jpgPod tym hasłem we wtorek (8 marca) upłynął finał XI Powiatowego Konkursu Biblijnego "Biblos", organizowanego przez Gimnazjum nr 1
im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Rozgrywka rozpoczęła się o godzinie 9:30 w sali rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło burmistrza miasta – pana Tomasza Frischmanna, pani Doroty Miszczak - zastępcy dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowo -   Wychowawczych w Oławie, ks. Pawła Pomarańskiego z parafii NMP Matki Pocieszenia oraz przedstawicielek Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 – pani Izabeli Żydowskiej i pani Judyty Iżuk.

Konkurs rozpoczęła pani Barbara Turczynowska – dyrektor Gimnazjum nr 1, która przedstawiła ideę konkursu oraz powitała wszystkich zebranych. Następnie pan Paweł Beyga, absolwent Gimnazjum nr 1 i doktorant PWT
we Wrocławiu wygłosił okolicznościowy wykład dotyczący tematyki konkursu, czyli aniołów.

Po interesującym wykładzie rozpoczęto współzawodnictwo. O laur zwycięzców walczyło siedem trzyosobowych drużyn z gimnazjów z powiatu oławskiego. Były to drużyny z Gimnazjum nr 1, 2 i 3 z Oławy oraz Gimnazjów z Wierzbna, Domaniowa, Bystrzycy i Gimnazjum nr 2 z Jelcza-Laskowic.

Pytania konkursowe – jak zwykle – nie były proste, lecz uczestnicy radzili sobie z nimi świetnie, wprawiając w niekłamany podziw publiczność
oraz wszystkich gości. Po emocjonującej dogrywce na podium stanęły drużyny - Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Oławie – I miejsce, Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie - II miejsce, Gimnazjum nr 2 z Jelcza Laskowic - III miejsce. Przyznano również nagrodę publiczności. Statuetkę okazałego anioła z rąk przedstawicielek Rady Rodziców z Gimnazjum nr 1 odebrała Zuzanna Znamirowska z Gimnazjum nr 3. Nasze Gimnazjum reprezentowali trzecioklasiści: Adrianna Garwarska z kl. IIIe, Filip Szewczyk i Konrad Radziszewski z kl. III b.

Konkurs zakończono akcentem artystyczno - kwiatowym. Ponieważ z okazji konkursu przygotowano w sali rycerskiej wystawę pt. „Biblia dla leniwych”, Aleksandra Mruk przedstawiła historię i sposób wykonania projektu. Uczennice Gimnazjum nr 1 – Martyna Maciejko, Karolina Furgała i Natalia Hołówka przygotowały z kolei koncert muzyczny. Martyna przepięknie zagrała na fortepianie, Natalia na skrzypcach a Karolina na wiolonczeli. Podczas uczty muzycznej uczniowie – Marcin Hawro, Maksymilian Reczuch i Filip Żydowski rozdali wszystkim obecnym w sali rycerskiej kobietom i dziewczynom róże, i złożyli im życzenia z okazji dnia kobiet.

Dzięki hojności sponsorów każdy uczestnik Biblosa otrzymał nagrodę. Wśród fundatorów nagród znaleźli się:  parafia śś. ap. Piotra i Pawła, parafia NMP Matki Pocieszenia, Urząd Miejski w Oławie, Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 w Oławie oraz Zespołu Szkół w Wierzbnie, Centrum Sztuki w Oławie i oławskie pizzerie - Hades oraz Telepizza. Biblos zakończył się pamiątkowym zdjęciem wszystkich obecnych oraz zaproszeniem do udziału w przyszłorocznej jego edycji.

Red. Olimpii

Fot. Dominika Klauza

Historia pewnej miłości

Taki tytuł nosiło tegoroczne przedstawienie walentynkowe przygotowane przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Przedstawienie dotyczące miłości na stałe już zagościło w harmonogramie szkolnych imprez i co roku publiczność czeka na nie z niecierpliwością.

Images: praga1.jpgTematem spektaklu były miłości trudne. Ponieważ całość reżyserują dwie nauczycielki – pani Małgorzata Władyka, nauczycielka j.angielskiego i pani Jolanta Szewczyk, nauczycielka j.polskiego – scenariusz wykorzystywał specyfikę obu przedmiotów. W pierwszej części pokazano rozstania bohaterów z anglojęzycznych lektur oraz filmów, a odgrywający sceny uczniowie posługiwali się pięknym językiem Szekspira. Scenariusz drugiej części przedstawienia napisało samo życie. Opowiadał on historię miłości rodziców pani Danuty Konon – oławianki urodzonej 12.02.1940 r. w Archangielsku, podczas zesłania jej rodziców na Sybir.

W spektaklu wykorzystano różne formy przekazu i zaprezentowano całą gamę uczniowskich talentów. Sceny teatralne przeplatały się z tańcem sportowym, towarzyskim, wykonywanymi na żywo utworami muzycznymi oraz projekcjami multimedialnymi. Taki rozmach możliwy był dzięki zaangażowaniu się w projekt również innych nauczycieli. Przygotowaniem pokazów tanecznych zajęła się pani Małgorzata Januszkiewicz, nauczycielka wychowania fizycznego, a za oprawę muzyczną odpowiadała pani Elżbieta Leś, nauczycielka sztuki.

Finałem przedstawienia było słowo skierowane przez jego główną bohaterkę, panią Danutę Konon, do publiczności. Wyraziła ona młodemu pokoleniu wdzięczność za kultywowanie pamięci o tych Polakach, których Rosjanie zesłali na Nieludzką Ziemię. Młodzież odpłaciła się pani D.Konon gromkimi brawami oraz tradycyjnym „Sto lat”, gdyż bohaterka kilka dni wcześniej świętowała swoje urodziny.

Przedstawienie zakończyła pani Barbara Turczynowska, dyrektor szkoły, która przypomnieniem okoliczności wywożenia Polaków na Syberią w 1939 r. postawiła kropkę nad „i” całego przedsięwzięcia. Dziękując wszystkim, zaprosiła siedzących na widowni Sybiraków do szkoły na lekcję żywej historii...

Pola nadziei - finał konkursu plastycznego

Tegoroczny temat konkursu „Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem” był nie lada wyzwaniem. Szkoły gimnazjalne przysłały 18 prac. Wyróżniono tylko jedną pracę, naszej uczennicy z kl. III b, Natalii Domaradzkiej. Na konkurs przesłano również prace Weroniki Marczewskiej z kl. II d oraz Martyny Maciejko z kl. II b.

Images: praga1.jpg

rekrutacja do gimnazjum

Informacja na temat kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do gimnazjów prowadzonych przez Gminę Miasto Oława w roku szkolnym 2016/2017.

Określa się następujące kryteria brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do gimnazjów, prowadzonych przez Gminę Miasto Oława, wraz z odpowiadającą im liczbą punktów:

a) Posiadanie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem – liczba punktów: 5.
Wyniki uzyskane ze sprawdzianu po ukończeniu klasy szóstej szkoły podstawowej – liczba punktów: do 40  - zgodnie z § 3 Rozporządzenia MEN z dnia 24 listopada 2015 r. w sprawie sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym, składu i szczegółowych zadań komisji rekrutacyjnej, szczegółowego trybu terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego (Dz. U. z 2015 r., poz.1942).

b) Szczególne osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej – liczba punktów: do 13 (zgodnie z § 7 ust. 2 Rozporządzenia, o którym mowa w  pkt b).

c) Uczęszczanie do gimnazjum rodzeństwa kandydata – liczba punktów: 10.

d) Miejsce zamieszkania kandydata na terenie Gminy Miasto Oława – liczba punktów: 8.

e) Posiadanie „Postanowienia sądu o umieszczeniu [kandydata] w pieczy zastępczej” – liczba punktów: 4.

Punkty otrzymane za kryteria sumuje się. W pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci z największą liczbą punktów. W przypadku uzyskania przez kandydatów jednakowej liczby punktów, pierwszeństwo uzyskują kandydaci spełniający odpowiednio kryterium a), następnie kryterium b), c), d), e) i ostatecznie f).

Dokumentami niezbędnymi do potwierdzenia kryteriów są odpowiednio:

a) Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.

b) Zaświadczenie o wyniku sprawdzianu po klasie szóstej.

c) Dyplomy potwierdzające osiągnięcia w konkursach i zawodach (zgodnie z wpisem na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej).

d) Oświadczenia rodziców o uczęszczaniu rodzeństwa kandydata do tego samego gimnazjum.

e) Oświadczenie o miejscu zamieszkania kandydata.

f) Potwierdzona za zgodność z oryginałem kopia „Postanowienia sądu o umieszczeniu [kandydata] w pieczy zastępczej”.

Burmistrz Miasta Oława
Bezpieczne ferie

„Bezpieczne ferie”

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży czas odpoczynku od zajęć szkolnych i codziennych obowiązków. Jest to czas, kiedy młodzi ludzie mają więcej czasu na odpoczynek zabawę zarówno w domu jak i na wolnym powietrzu. Aby jednak ferie przebiegły szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, szkół, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i podczas spędzania wolnego czasu w miejscu zamieszkania.

Pamiętajmy aby:

1. Wychodząc z domu na powietrze, zadbać o odpowiedni ubiór. Images: praga1.jpgPodczas mrozu jest łatwo bowiem o szybkie wychłodzenie organizmu. Wychodząc na stok, jeżdżąc na nartach czy sankach, zabierzmy ze sobą jakieś ciepłe napoje w termosie.

2. Podczas szusowania zarówno na sankach jak i na nartach, wybierajmy miejsca do tego przeznaczone z dala od skrzyżowań, jezdni. Zimą kierowcom trudniej jest zatrzymać pojazd z powodu śliskiego asfaltu.

3. Nie ślizgaj się na jezdniach, chodnikach, pieszojezdniach. Możesz wyrządzić krzywdę nie tylko sobie ale również i przechodniom.

4. Korzystaj ze sprzętu sprawnego, bezpiecznego. Upewnij się, że na górce, stoku gdzie jeździsz, nie wystają niebezpieczne przedmioty, kamienie.

5. Omijaj niestrzeżone lodowiska powstałe na rzekach, jeziorach. Pozornie gruby lód może niespodziewanie się załamać np. pod ciężarem kilku osób stojących w jednym miejscu.

6. Nie korzystaj z kuligów, które ciągnie samochód.

7. Nie rzucaj kulkami śniegu w jadące samochody czy inne osoby. Doprowadzić to może do wypadku i odpowiedzialności prawnej.

8. Podczas przebywaniu na dworze pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Łatwo bowiem mogą się zagubić.

9. Unikaj przebywania w grupach destrukcyjnych, gdzie osoby mogą posiadać substancje zabronione.

Z uwagi na spędzanie wolnego czasu przez młodzież, Straż Miejska patrolując teren miasta Oławy, będzie szczególnie sprawdzała miejsca grupowania się młodzieży jak również innych osób popełniających czyny zabronione. Widząc niebezpieczne zachowania innych osób, czy widząc że ktoś potrzebuje pomocy, zadzwoń i poinformuj odpowiednie służby. Jeżeli będziemy odpowiedzialni, to okres ferii pozwoli nam nabrać sił do dalszej nauki i pracy w szkole.

mł. insp. Robert Kuświk

Straż Miejska Oława

Świąteczne tradycje w Gimnazjum nr 1

Adwent to czas z jednej strony pobożny, a z drugiej radosny. Z radością oczekujemy bowiem na Święta Bożego Narodzenia. Temu oczekiwaniu towarzyszy zwykle uczestnictwo w tradycji – tej dawnej oraz dopiero tworzonej. Nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie świetnie rozumieją, jaką rolę zajmuje tradycja w procesie wychowania. Dlatego dbają o jej dostępność i propagowanie.

 

Kolorowe jarmarki

Specjalistami, jeśli chodzi o organizację Jarmarków Bożonarodzeniowych, są NiemcImages: praga1.jpgy. Organizują je już od XIV wieku. Na ponad 60 tradycyjnych jarmarków zaprasza obecnie stolica Niemiec – Berlin. Jeden z nich, ten na Alexanderplatz, odwiedziło w grudniu prawie stu gimnazjalistów z klas I-III. Wizyta na jarmarku stała się również okazją do zwiedzenia miasta.

Images: praga1.jpgOd kilku lat także Wrocław cieszy się wspaniałym Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. Choć Wrocław miał wiele lat przerwy w organizacji jarmarków, to wspaniale sobie radzi w przywracaniu tej bożonarodzeniowej tradycji, o czym również przekonali się gimnazjaliści, którzy  do Wrocławia podróżowali dwa razy – najpierw klasa IIIb, a później IIc i IIe. Przy okazji młodzież zwiedziła Wrocław. Po mieście oprowadzał ich przewodnik, który pokazał uczniom Wrocław z nieznanej strony. Zwiedzili Ostrów Tumski, główny gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, kościół św. Elżbiety, zabytkowe kamieniczni Starego Rynku. Wycieczka odbyła się w godzinach popołudniowych, więc podziwiano piękną, świąteczną iluminację.

Ci spośród uczniów, którzy oprócz wrażeń estetycznych cenią również doznania sportowe, udali się w grudniu na lodowisko. Tuż przed świętami odkryli taflę przy Hali Stulecia. Piękna, słoneczna pogoda, lód i łyżwy pozwoliły im - mimo braku śniegu - w pełni poczuć, że nadchodzące święta na pewno związane są z zimowym grudniem.

Sukcesy uczniów w konkursach w I półroczu 2015/2016

konkurs

wynik

uczeń

opiekun merytoryczny

Wojewódzki Konkurs zDolny Ślązak Gimnazjalista

finaliści
z języka polskiego

A. Bruciak kl. III b

G. Cichoń kl. III b

M. Grabowska kl. III f

p. B. Chmiel

 

p. K. Mruk

Wojewódzki Konkurs zDolny Ślązak Gimnazjalista

finalista
z matematyki

F. Szewczyk kl. III b

 

p. B. Migała

Wojewódzki Konkurs zDolny Ślązak Gimnazjalista

finalista

z biologii

A. Bruciak kl. III b

p. B. Kołacz

Wojewódzki Konkurs zDolny Ślązak Gimnazjalista

finalista

z historii

M. Grabowska III f

p. L. SzeligiewiczDolnośląski konkurs

III Olimpiada Biologiczna

kwalifikacja do etapu wojewódzkiego

A. Bruciak  kl. III b

M. Grabowska kl. III f
A. Ziobrowska  kl. III f

K. Godlewki kl. III f

 

p. B. Kołacz

 

Dolnośląski konkurs

II Olimpiada Geograficzna

kwalifikacja do etapu wojewódzkiego

M. Grabowska kl. III f

p. M. Brudek – Filarowska

 

Wojewódzki  Konkurs

Poezji Patriotycznej i Religijnej Fides et Patria

wyróżnienie

specjalne

H. Grdeń kl. II b

 

p. E. Zarówna

p. J Szewczyk

 

Ogólnopolski Konkurs

200. rocznica utworzenia Towarzystwa Naukowego Krakowskiego

finaliści

A. Banasiewicz kl. III c

G. Szymaniak kl. III c

M. Zagórny kl. III c

B. Hankiewicz- absolwent szkoły

p. L. Szeligiewicz

Ogólnopolski Konkurs

W harmonii z przyrodą

wyróżnienie

K. Jędo kl. I e

 

p. M. Pietrzycka

Ogólnopolski Konkurs

O laur Złote Pióro

finalista

W. Wrońska kl. III e

p. J Szewczyk

 

Powiatowy Konkurs  
Poznaję zawody moich przodków i członków rodziny

I miejsce

III miejsce

wyróżnienia

N. Hołówko kl. I b

M. Maziarz kl. I b

M. Czartkl. I b

O. Niepsujewicz kl. I b

F. Żydowski kl. I b

p. J Szewczyk

p. H. Skibińska

 

Powiatowy Konkurs

I ty możesz zostać mistrzem ortografii

III miejsce

wyróżnienie

J. Błaszczak kl. II b

W. Gawron kl. II b

p. H. Skibińska

p. J. Szewczyk

 

Powiatowy Konkurs Multimedialny w zakresie zdrowia psychicznego

Dbam, rozumiem, akceptuję.

II miejsce

E. Zabłocka kl. I d

 

 

 

 

p. M. Pietrzycka

Ogólnopolski Konkurs

Zapomni Rossiju- Zapamiętaj Rosję

wyróżnienie

A. Galińska kl. II b

W. Lemeshko kl. I a

p. M. Głogowska

XVI edycja konkursów zDolny Ślązak Gimnazjalista

Najlepsi w Oławie

Images: zdolnyslazak2015.jpgJak co roku uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie brali udział w najważniejszych dla gimnazjalistów konkursach "zDolny Ślązak Gimnazjalista". Pierwszym etapem konkursu zawsze są eliminacje szkolne przeprowadzane z podziałem na bloki humanistyczny, matematyczno-fizyczny i przyrodniczy. Prace uczniów, którzy uzyskali najwięcej punktów, są przekazywane organizatorom w celu wyłonienia uczestników etapu drugiego - powiatowego. Do najważniejszego - wojewódzkiego etapu konkursu – spośród uczniów Gimnazjum nr 1 (jako jedyni w Oławie!) zakwalifikowali się – Aleksandra Bruciak z biologii (opiekun: mgr B.Kołacz) i j.polskiego (opiekun: mgr B.Chmiel), Magdalena Grabowska – z j.polskiego (opiekun: mgr K.Mruk) i historii (opiekun: mgr L.Szeligiewicz), Gracjan Cichoń – z j.polskiego (opiekun: mgr B.Chmiel), Filip Szewczyk – z matematyki (opiekun: mgr B.Migała).

W XV Wojewódzkim Konkursie Biologicznym, który odbył się 9 stycznia br. w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, Aleksandra Bruciak znalazła się gronie 20 najlepszych spośród 47 uczestników i uzyskała tytuł laureata! Pozostali olimpijczycy czekają bądź na wyniki, bądź na finały konkursu. Oli serdecznie gratulujemy, a za pozostałych trzymamy kciuki. Ponieważ tytuł laureata zwalnia ucznia z egzaminu gimnazjalnego z przedmiotu, z którego go uzyskał i daje mu z niego automatycznie 100% (oraz otwiera drogę do wszystkich prestiżowych szkół ponadgimnazjalnych) – finaliści mają co walczyć!

Grono Pedagogiczne Gimnazjum nr 1

im. Polskich Olimpijczyków w Oławie

Ogólnopolski Konkurs 200. rocznica utworzenia Towarzystwa Naukowego Krakowskiego

Pojechali, zobaczyli, zwyciężyli...

Images: praga1.jpgKuratorium Oświaty w Krakowie wraz z Polską Akademią Umiejętności i XI Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie zorganizowało w roku szkolnym 2015/2016 Ogólnopolski Konkurs „200. rocznica utworzenia Towarzystwa Naukowego Krakowskiego”. Uczestnicy konkursu - uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - poznali dorobek i rolę Towarzystwa Naukowego Krakowskiego w rozwoju polskiej nauki i kultury doby rozbiorów oraz zasługi jego twórców, których głównym celem było przyczynienie się do "pomnożenia wszelkich nauk, rozszerzenia światła, rozkrzewienia sztuki, przemysłu i kunsztów w narodzie".

W ramach konferencji naukowej z okazji 200. rocznicy powołania Towarzystwa Naukowego Krakowskiego zorganizowanej  przez Polską Akademię Umiejętności pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, 10 grudnia 2015 r. miała miejsce gala finałowa konkursu. Wzięło w niej udział ponad stu uczniów z całej Polski.

Uroczystość otworzył prof. Jerzy Wyrozumski z Polskiej Akademii Umiejętności podkreślając, że Towarzystwo Naukowe z Uniwersytetem Krakowskim połączone zasługują na baczną uwagę, tak zresztą jak Rzeczpospolita Krakowska, widziana z perspektywy polskiego XIX wieku. Oba te twory uruchomiły wielką energię społeczną, a Towarzystwo wyzwoliło duży potencjał intelektualny. Z kolei prowadzący galę finałową Aleksander Palczewski - Małopolski Kurator Oświaty podziękował uczniom i ich opiekunom naukowym za zainteresowanie konkursem i przygotowanie wielu interesujących prac.

Czworo uczniów Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Oławie, Banasiewicz Aleksandra, Hankiewicz Błażej (obecnie absolwent), Szymaniak Gabriela, Zagórny Marek, zdobyło w konkursie tytuł finalisty. Nasi uczniowie pod opieką pani Lidii Szeligiewicz przygotowali pracę multimedialną poświęconą Współpracy Towarzystwa Naukowego z zagranicą. Dociekliwość, umiejętność tworzenia narracji historycznej, integrowania informacji pozyskanych z różnych źródeł i uzasadniania własnego stanowiska to tajemnica sukcesu Oli, Błażeja, Gabrysi oraz Marka. W imieniu nagrodzonych zaświadczenia, dyplomy i nagrody ufundowane przez Polską Akademię Umiejętności i Małopolskiego Kuratora Oświaty odebrała Ola Banasiewicz i Błażej Hankiewicz.
Gratulujemy uzyskanego wyniku i życzymy powodzenia w następnych konkursach.


Wycieczka kl 2c i 2e

Wycieczka do Wrocławia

Images: praga1.jpg14 grudnia 2015r. klasy 2c i 2 e pod opieką swoich wychowawców- Aliny Graj i Wioletty Maciejewicz- Guź, uczestniczyły w wycieczce d o Wrocławia. Celem było zwiedzenie miasta i zakupy na Bożonarodzeniowym Jarmarku. Po mieście oprowadzał nas przewodnik, który pokazał młodzieży Wrocław z nieznanej strony. Zwiedziliśmy Ostrów Tumski, główny gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, Kościół św. Elżbiety, zabytkowe kamieniczni Starego Rynku. Wycieczka zakończyła się udanymi zakupami na Bożonarodzeniowym Jarmarku. Piękne ozdoby choinkowe, prezenty kusiły wszystkich uczestników. Jeżeli ktoś zgłodniał, mógł zjeść ciepły żurek, barszcz, bigos. Wycieczka odbywała się w godzinach popołudniowych, więc podziwialiśmy piękną iluminację wrocławskiego Starego Rynku.

Alina Graj

Jasełka

„Niech będzie pochwalony
Przyszliśmy do was
Dziś kolędować.
Za chwilę Herodów zobaczymy
Idą kolędnicy! Idą Herody!”

Images: praga1.jpgW tak piękny i tradycyjny sposób rozpoczęły się szkolne Jasełka. 22 grudnia 2015r. już w klimacie zbliżających się świąt młodzież obejrzała widowisko o Bożym Narodzeniu pt. „ Hej kolęda, kolęda”. Treścią spektaklu była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. W spektaklu wzięli udział uczniowie klasy 2 c i 3 c:

Gospodarz - Jan Kamiński., Anioł I - Aleksandra Piotrowska, Anioł II - Weronika Piotrowska, Diabeł - Aleksandra Banasiewicz , Herod - Ewelina Sobolewska, Śmierć - Marta Kulińska, Kominiarz - Szymon Kołtowski, Gwiazdka - Damian Makowski, Koza - Agnieszka Małecka.

Scenariusz opracowała nauczycielka języka polskiego Alina Graj, która przygotowała także aktorów i czuwała nad ich grą. Dekoracje przygotowali uczniowie klasy 2c pod kierunkiem uczennicy tej klasy Marii Sucharskiej.W trakcie przedstawienia widzowie mieli możność wysłuchania pięknych kolęd i pastorałek wykonanych przez szkolny zespół wokalny pod kierunkiem nauczycielki muzyki Elżbiety Leś.

Przetłumacz stronę

Niezbędnik
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.07 1,262,058 Unikalnych wizyt