30-05-2017 12:56
Gimnazjum nr 1

· Dane kontaktowe
· Oferta szkoły
· Obwód szkoły
· Kadra Pedagogiczna
· Wychowawcy
· Prezydium Rady Rodziców
· Skład Rady Rodziców
· Konto Rady Rodziców
· Pedagog szkolny
· Psycholog szkolny
· Oligofrenopedagog
· Biblioteka
· Archiwum
· Galeria zdjęć
Prawo szkolne
· Statut Gimnazjum nr 1
· WSO
· System Oceniania   Zachowania
· Kryteria ocen zachowania
· Regulamin wycieczek
· Procedury egzaminacyjne
· Wychowanie i profilaktyka    w szkole
· Programy profilaktyczne   realizowane w szkole
· Regulamin SU
· Regulamin Rady Rodziców
Niezbędnik rodzica
· Warunki ubezpieczenia
· Wybór przyszłego zawodu
· Konsultacje dla rodziców
· Plan lekcji
· Zajęcia pozalekcyjne
· Dni wolne od zajęć
· Konsultacje dla uczniów
· Rodzicielskie SOS
· Opłaty
· Podręczniki 2016-2017        klasa 3
· Pedagog poleca
Strefa ucznia
· Zajęcia pozalekcyjne
· Plan lekcji
· Konsultacje dla uczniów
Losowa Fotka
Powitanie
Dolnośląski Kurator Oświaty co roku organizuje konkurs "Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo", skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem "Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo" znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi 23 czerwca 2015r. we Wrocławiu z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty.Programy LEPSZEJ SZKOŁY od 2002 roku pomagają w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dotychczasowe edycje LEPSZEJ SZKOŁY zgromadziły prawie 95 tysięcy nauczycieli i 7 milionów uczniów.

Gimnazjum nr 1 w Oławie bierze udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA organizowanym przez GWO. Wiecej informacji na stronie
http://ls.gwo.pl/
Rekrutacja do Szkoły Podstawowej nr 6

Zasady rekrutacji do SP nr 6


Zgłoszenie dziecka do kl. 1 z rejonu SP nr 6


Wniosek o przyjęcie dziecka do kl. 1 spoza rejonu SP nr 6


Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego przy SP nr 6

 

potwierdzenie wyboru oddziału przedszkolnego

 

 

W miejskim portalu mapowym (SIP) - http://molawa.e-mapa.net/ umieszczono granice oraz zasięgi obwodów szkolnych – dla szkół podstawowych.

w sytuacji  kliknięcia kursorem w dowolnej części mapy (na obszarze miasta), przy oznaczonej (domyślnie ikonie “i”), pojawi się okno: “Informacja o obiekcie”, a w nim “+ Warstwy tematyczne”  - po rozwinięciu, informacja o danym obwodzie.

Ewentualnie wyszukiwanie poprzez wyszukiwanie obiektów (zakładki w prawym górnym rogu) – Szukaj / Obiekty / Kategoria: Edukacja / Typ: Obwody szkolne / Szukaj

 

Images: praga1.jpg
226 rocznica Konstytucji 3 Maja

226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Images: ferie.jpg9.05.2017 roku w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie  odbył się apel upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 1 „D” wraz z wychowawcą - panem Jackiem Ozgą - zachwyciło swym pomysłem inne klasy, nauczycieli, a także samą panią dyrektor Barbarę Turczynowską. Całemu wydarzeniu towarzyszyły piosenki w wykonaniu chóru pod kierownictwem pani Elżbiety Leś. Apel opowiadał o dziejach pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 roku. Jej autorami byli: Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.

Aktorzy swoimi informacjami na ten historyczny temat idealnie odzwierciedlili klimat towarzyszący uchwaleniu majowej Konstytucji. Całość zakończyła pani Dyrektor, dziękując aktorom, chórowi oraz ich opiekunom.

 

Tekst: Julia Pajer

 

Fot.: Xavier Suchodolski

Konkurs dziennikarski

Gala VII Dolnośląskiego Konkursu Dziennikarskiego

UCZNIOWIE Z DZIENNIKARSKĄ PASJĄ


Images: praga1.jpg5 maja odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom VII Dolnośląskiego Konkursu Dziennikarskiego „Współczesny Dolny Śląsk”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów – ocenianych w oddzielnych kategoriach. Mają oni do wyboru: wywiad z ciekawym mieszkańcem Dolnego Śląska i fotoreportaż z wydarzenia (kulturalnego, turystycznego... itp.).

W konkursie nagrodzono pięcioro uczniów Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie:

-Julię Kret – II miejsce (za wywiad z Julią Dudek, założycielką bloga Nastogadka.eu);

-Filipa Cybulaka – II miejsce (za wywiad z Wiktorią, Andriejem i Akbarem, dla których Polska stała się emigracyjną ojczyzną);

-Martynę Maciejko – III miejsce (za wywiad z ks. dziekanem Januszem Gorczycą);

-Piotra Chrzanowskiego – II miejsce w kategorii fotoreportaż (za fotoreportaż o dolnośląskich dworcach);

-Wiktorię Jończyk – III miejsce w kategorii fotoreportaż (za fotoreportaż pt. „Fabryka szalika”).

I miejsca w kategorii fotoreportaż jury nie przyznało.


Na konkurs nadesłano 150 prac. Jury nagrodziło 15 z nich - 7 nagród powędrowało do gimnazjalistów. Słowa uznania przewodniczącego jury, dziennikarza, pracownika naukowego Instytutu Dziennikarstwa UW, pana dra Mariana Maciejewskiego przekazała młodzieży organizatorka konkursu, pani Jarosława Makus, polonistka w Gimnazjum nr 7 im. Tradycji Herbu Wrocławia. Podkreśliła ona nie tylko jakość dziennikarskiego warsztatu młodego pokolenia, ale także umiejętność wyszukiwania interesujących rozmówców. Szczególne uznanie skierowała do laureatów z Oławy. Choć organizatorka zapowiedziała, iż w związku z reformą szkolnictwa konkurs nie będzie miał kolejnych edycji, stwierdziła, iż poziom ich prac co roku był bardzo wysoki i czytanie ich wiązało się z niekłamaną przyjemnością.

Red. Olimpii

Fot.: Agnieszka Rybka

 

Miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Szanujmy tradycję

Images: praga1.jpgTakie hasło było motywem przewodnim występu, którym nasi uczniowie włączyli się w miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas krótkiego wprowadzenia Agnieszka Rybka i Hubert Grdeń stwierdzili, że naród, który nie zna swojej przyszłości, umiera i nie buduje dobrego jutra. Dlatego zaproponowali zgromadzonym, aby żyjąc w zwariowanym tempie dzisiejszego świata, zatrzymali się przez chwilę i wysłuchali krótkiej lekcji historii i patriotyzmu.

Tematem tejże lekcji były okoliczności uchwalenia majowej Konstytucji. Agnieszka i Hubert wspomnieli także, że była to pierwsza w Europie, a druga (po Stanach Zjednoczonych) w świecie, tak postępowa ustawa. Przypomnieli, że o swoją wolność i prawa musieli walczyć Polacy jeszcze przez wiele lat, a Konstytucja 3 Maja stała się w tych latach symbolem wewnętrznych sił narodu, zdolnego do politycznego odrodzenia się. Na zakończenie dodali: W dzisiejszych czasach szczególnie pamiętajmy o naszej historii. Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, wspólnoty państw, bądźmy z tego dumni, ale pielęgnujmy naszą tożsamość. Tymi słowami wywołali na środek tancerzy, którzy zaprezentowali tradycyjny taniec rycerski – Kender.

Tancerze rekrutowali się z klas: IIb, IIc, IIIa, IIIb i IIIc. Choreografię całości przygotowała pani Małgorzata Januszkiewicz. Występ naszych uczniów nagrodzono zasłużonymi brawami.

Red. Olimpii

Fot. Xavier Suchodolski

 

MOJA MAŁA OJCZYZNA

Images: Jonczyk2017.jpgXIII Dolnośląski Konkurs Literacko - Dziennikarski MOJA MAŁA OJCZYZNA

 

MŁODE PIÓRO Z NASZEGO GIMNAZJUM

28 kwietnia miała miejsce gala rozdania nagród w Dolnośląskim Konkursie Literacko - Dziennikarskim MOJA MAŁA OJCZYZNA im. Beaty Jaroszewskiej. Nagrodę główną i tytuł MŁODE PIÓRO 2017 zdobyła Wiktoria Jończyk z klasy III b naszego Gimnazjum.

Na XIII Konkurs Literacko - Dziennikarski Moja Mała Ojczyzna 2017
im. Beaty Jaroszewskiej dla uczniów z Dolnego Śląska wpłynęło 75 prac
z 39 szkół z Dolnego Śląska. Jurorzy w składzie: Olga Tokarczuk – pisarka, Karol Maliszewski – poeta, prozaik, krytyk literacki, Tomasz Leśniowski – poeta, dziennikarz, Rafał Różewicz - poeta – wyłoniło 21 laureatów.

Finałowa gala odbyła się w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kłodzkich. Aura dostosowała się do tematu pracy, dzięki której Wiktoria została główną laureatką konkursu. Autorka przygotowała bowiem reportaż pt. Afera szalikowa, który prezentował akcję zorganizowaną przez uczniów i nauczycieli LO nr 1 w Oławie – p. Ingę Sławik – Kubiak i p. Piotra Wróbla. Celem przeprowadzonej zimą akcji było ofiarowanie potrzebującym ciepłych szalików, wydzierganych wcześniej przez licealną młodzież.

WIKTORII ŻYCZYMY KOLEJNYCH

LITERACKO – DZIENNIKARSKICH SUKCESÓW!

Tekst. Red. Olimpii

Fot. Xavier Suchodolski Ia

Mickiewicz.To lubię!

II Powiatowy Konkurs Mickiewicz. To lubię!

PODIUM RAZY CZTERY

Images: praga1.jpg25 kwietnia 2017 roku odbył się finał II Powiatowego Konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Mickiewicz. To lubię!, organizowanego przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie. Uczestnicy konkursu próbowali swoich sił w trzech kategoriach: literackiej, artystycznej i kulinarnej. Musieli wykazać się znajomością życia i twórczości Adama Mickiewicza, a także realiów epoki romantyzmu.

Laureatami z naszego Gimnazjum zostali:

§  I miejsce w kategorii literackiej – Marta Maziarz z kl. II b

§  I miejsce w kategorii artystycznej:

film – Filip Cybulak z kl. III b

prezentacja – Natalia Konarska z kl. II a

§  w kategorii kulinarnej (prezentacja i degustacja potraw odbyła się podczas finału):

I miejsce – Julia Szczupał z kl. III a

wyróżnienie za dekorację stołu inspirowaną opisanym w „Panu Tadeuszu” grzybobraniem otrzymali:

Wiktoria Gawron III b, Jakub Gawron III b, Julia Saderska III b, Martyna Maciejko III b, Julia Szczupał III a.


LAUREATOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!


Fot. i tekst: Red. Olimpii

XVIII Ogólnopolska Wystawa Fotografii

XVIII Ogólnopolska Wystawa Fotografii Dzieci i Młodzieży Białystok 2017

RZECZYWISTOŚĆ W OBIEKTYWIE KUBY

 

Images: zol2.jpgO nagrody i możliwość wystawienia zdjęć na wystawie ubiegało się 673 uczestników z całej Polski, w najróżniejszym wieku - od lat kilku do 21. O swoich podopiecznych dbają m.in. szkoły, rozmaite domy kultury, młodzieżowe pracownie fotograficzne rozsiane po całej Polsce, które przysłały fotografie na konkurs (w sumie było 165 takich placówek). Tematyka zdjęć jest dowolna, jednak organizatorzy zachęcają młodych ludzi, aby poprzez zdjęcia okazywali oni swoje emocje, chęci, pragnienia. Cenne są fotografie obrazujące współczesną młodzież. Pomysłodawcy konkursu chcą zainspirować dzieci i młodzież z całego kraju, aby fotografowali rzeczywistość swojego otoczenia.

Z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie swoje prace na wystawę wysłało dwóch uczniów. Jury zakwalifikowało do wystawy zdjęcie JAKUBA MAŁECKIEGO z kl. I d. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 27 maja 2017 roku o godz. 10.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku. -Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Teraz moim marzeniem tym bardziej jest dobry aparat. Interesuję się fotografią, lecz bez dobrego sprzętu trudno jest realizować się w tej pasji. Gdy mam pomysł na zdjęcie, na razie pożyczam sprzęt. Myślę, że kiedyś doczekam się własnego – powiedział po zapoznaniu się z decyzją jury Kuba.

Patronat nad konkursem sprawuje Prezydent Miasta Białystok oraz Minister Edukacji Narodowej, a prace oceniają: Bogusław Florian Skok – fotoreporter, dokumentalista, artysta fotografik, Prezes Okręgu Północno–Wschodniego ZPAF – przewodniczący jury; Agnieszka Pilecka – podróżniczka, fotoblogerka, autorka wielu esejów dokumentalnych; Elwira Horosz – projektantka mody; Jacek Forfa – sekretarz jury.

Kubie serdecznie gratulujemy i życzymy uznania jurorów w następnych konkursach!

Red. Olimpii

 

Zapraszamy do naszej szkoły
Images: praga1.jpg
Witaj wiosno

3B, 3F i 3A na podium wiosennych rozgrywek

Witaj wiosno!

 

Images: praga1.jpg21 marca to dzień, który sprawił wiele radości uczniom naszej szkoły. Nie tylko dlatego, że był to pierwszy dzień długo wyczekiwanej wiosny, ale także dlatego, że upłynął nam na wspólnej zabawie, a nie na codziennej, szkolnej rutynie. Bo kto chciałby siedzieć w ławce i się uczyć, gdy wiosna puka do drzwi?

Samorząd Uczniowski postanowił odpowiednio przywitać następczynię mroźnej zimy. Nasze powitanie wiosny rozpoczęło się po drugiej lekcji, w szkolnej sali sportowej. Imprezę rozpoczęła przewodnicząca Agnieszka Rybka oraz jej kolega z klasy Michał Kołodziej. Nasza szkolna Pani Wiosna uświadomiła Dziadkowi Mrozowi, że jego czas się skończy i zajęła jego miejsce na symbolicznym tronie.

Potem przyszedł czas na rozpoczęcie rywalizacji międzyklasowej. Pierwszą konkurencją było topienie Marzanny. Każda klasa zaprezentowała swoją Marzannę, a następnie topiła ją w misce. Wszystko to obserwowało jury złożone z członków SU, które przyznawało każdej klasie ocenę. Następnie każda z obecnych klas mogła zaprezentować swoje aktorskie zdolności. Druga konkurencja polegała na wystawieniu półtoraminutowego skeczu o wiośnie. Tę konkurencję również oceniało jury. Wszystkie skacze wywołały mnóstwo śmiechu zarówno u uczniów, jak i u nauczycieli. Potem wszystkie klasy rozeszły się na stanowiska, gdzie również z uśmiechami na twarzach, walczyły o punkty. Można było się sprawdzić w takich konkurencjach, jak karaoke, tor przeszkód, czy konwersacja wyłącznie za pomocą pytań.

Nasza zabawa zakończyła się ogłoszeniem wyników. Wszystkie miejsca na podium wywalczyły sobie trzecie klasy. Najlepsza okazała się klasa 3B, a tuż za nią 3F i 3A. Wszyscy świetnie się bawili. Mamy nadzieję, że za takie przywitanie wiosna odpłaci nam się piękną pogodą i kwiecistymi zapachami.

Samorząd Uczniowski

Foto. Martyna Michałowicz

Rok szk. 2016/2017 – Rok Wolontariatu

 

Images: praga1.jpg

Rok szk. 2016/2017 – Rok Wolontariatu

JAK MĄDRZE POMAGAĆ

28.03 bieżącego roku w naszej szkole gościła Siostra Samuela z krakowskiego Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim w Krakowie. Okazją do zaproszenia Siostry było hasło obecnego roku szkolnego, czyli Rok Wolontariatu oraz obchodzony obecnie Rok Świętego Brata Alberta. Siostra Samuela na co dzień zajmuje się osobami bezdomnymi oraz ubogimi.

Siostra opowiadała nam o swojej pracy związanej z pomocą niesioną innym. Przedstawiła także ciekawą prezentację dotyczącą  świętego Alberta oraz opowiadała nam historie ludzi bezdomnych, którzy poradzili sobie ze swoimi problemami. Siostra Samuela uświadomiła nam, że pomoc niesiona im nie zawsze musi mieć wydźwięk materialny. Liczy się dobre słowo, a także pomoc okazywana z życzliwości. Historie ludzi, które nam opowiadała, były smutne, lecz przy okazji bardzo wzruszające. Dzięki hartowi ducha i mądrej pomocy bezdomni wychodzą z wielu nałogów i ciężkich sytuacji życiowych.

Spotkanie upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze. Cieszymy się, że Siostra Saumela zaszczyciła nas swoją obecnością i zmusiła do zastanowienia się – co ja mogę dla innych zrobić?


Patrycja Bagińska, Dominika Greń i Ola Turowska

Fot. Red. Olimpii

Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

Festiwal Piosenki Obcojęzycznej i Dolnośląska Gala Talentów

NIEZWYKLE ZDOLNE, NIEZWYKLE AKTYWNE

 

Images: praga1.jpgNatalia Hołówka z kl. II b, Karolina Furgała z kl. II c i Paulina Hadryś z kl. III f to trzy niezwykle utalentowane gimnazjalistki, które z radością reprezentują naszą szkołę w różnych artystycznych przedsięwzięciach. Ponieważ opanowały grę na instrumencie – Karolina to wiolonczelistka, a Natalia skrzypaczka oraz fenomenalny śpiew – Paulina, ich występy zawsze robią wrażenie na słuchaczach.


XXV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

W połowie marca Karolina, Natalia i Paulina zostały zaproszone do udziału w wojewódzkim etapie festiwalu. Aby uzyskać zaproszenie na konkurs, musiały przygotować płytę z nagraniem utworu w języku obcym (w ich przypadku – w j.angielskim). Przesłaniem festiwalu jest rozwijanie twórczego potencjału uczniów oraz popularyzacja nauki języków obcych poprzez śpiew. Dziewczynom reprezentowanie naszej szkoły wyszło – śpiewająco!


VII Dolnośląska Gala Talentów

21 marca Natalia udała się z kolei solo do Bierutowa. Ta wycieczka nie miała nic wspólnego z popularnym dniem wagarowicza (chociaż...). Natalia została zaproszona na rejonowy pokaz zainteresowań, pasji i talentów uczniów. Wystąpiła oczywiście jako wokalistka i skrzypaczka, śpiewając nostalgiczny utwór Ewy Farny pt. „Tu”. Po występie nagrodzono ją rzęsistymi, zasłużonymi brawami.

Ferie w LO nr XIV we Wrocławiu

Reprezentowanie naszej szkoły to nie tylko kwestia konkursów i przeglądów. To także obozy dla gimnazjalistów. Podczas ferii Natalia wzięła udział w zimowym obozie zorganizowany przez wrocławskie LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej. Obóz przeznaczony był dla wybijających się uczniów klas II. Podczas pobytu w XIV LO Natalia wraz z innymi uczniami z Dolnego Śląska poznawała tajemnice Wrocławia, brała udział w kulturalnym życiu miasta oraz przygotowywała spektakl teatralny. Była to pantomima oparta na mitologii J.Parandowskiego. Ponieważ uczennica pasje artystyczne łączy ze zdolnościami matematycznym, wróciła z obozu zadowolona i pełna wrażeń.


Red. Olimpii

Fot. Xavier Suchodolski

Zainteresowania - inspiracją do działania

Zainteresowania – inspiracją do działania.

Images: praga1.jpgW naszej szkole w marcu mogliśmy podziwiać wystawę pt. „Moje hobby, moją kolekcją”, ukazującą pasje uczniów i nauczycieli. Celem wystawy było pokazanie, że wielu uczniów od lat kolekcjonuje ciekawe eksponaty oraz zainspirowanie innych do naśladownictwa.

Swoimi zainteresowaniami podzielili się także nasi nauczyciele. Pani Alina Graj zaprezentowała wycinek swojej kolekcji, gdzie prym wiodą koty - drewniane, gliniane, plastikowe oraz motywy tego zwierzątka na różnych przedmiotach. Eksponaty pochodzą z różnych krajów. Natomiast Pani Elżbieta Leś jest pasjonatką porcelany angielskiej. Od 20 lat zbiera jeden wzór porcelany. Mieliśmy okazję również podziwiać imponujący zbiór medali pani Anny Kirkiewicz, związany z uczestnictwem w biegach maratońskich. Pan Artur Nawrocki pochwalił się zbiorem okolicznościowych kartek pocztowych.

Również kolekcje naszych uczniów były interesujące i inspirujące. Koledzy i koleżanki, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu mogli w nieskończoność opowiadać o swoich trofeach. Zainteresowania filatelistyczne przedstawili: Jagoda Hanuszewicz, Filip Zydowski, Vannesa Komorowska, Xavier Suchodolski, Patrycja Łyszcz. Uczniowie swoje zbiory prezentują na wielu konkursach, zajmując czołowe miejsca.

Pozostali wystawcy: Mikołaj Zaborowski kolekcjonuje kamienie szlachetne z całego świata, Jakub Małecki interesuje się astrofotografią. Przedstawił piękne zdjęcia zaćmienia Księżyca. Fotografią interesuje się także Ola Winnik. Kule śnieżne zbiera Marcin Hawro,  kostki Rubika Kacper Kobus, stare monety i znaczki Angelika Winczura,  monety dwuzłotowe, okazjonalne Ala Martynoga. Zainteresowania historią – II wojna światowa, przedstawił Mateusz Frontkiewicz, który z klocków lego buduje pojazdy bojowe z tego okresu. Mieliśmy także zainteresowania sportowe. Karolina Suchodolska - pasjonatka piłki nożnej, pochwaliła się kolekcją kart przedstawiających piłkarzy z całego świata oraz swoimi pucharami.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy innych i pokazaliśmy, że warto mieć zainteresowania.

 

Strajk


Dyrektor szkoły informuje, że  w piątek  31 marca 2017 r. w związku ze strajkiem pracowników oświaty w Gimnazjum nr 1  im. Polskich Olimpijczyków w Oławie w szkole nie odbędą się zajęcia dydaktyczne.
Proszę o zwrotną informację do szkoły (do środy-29.03.2017 r.), czy konieczna jest opieka nad Państwa dzieckiem?

wyjazd na lodowisko

Dzień pełen wrażeń

Images: praga1.jpg10 lutego 2017r., w słoneczny poranek, klasy 2a i 2b pod opieką swoich wychowawców- Jadwigi Dąbrowskiej - Juśkiewicz i Jolanty Szewczyk oraz nauczyciela w  - f Jana Piechowicza, uczestniczyły w wycieczce do Wrocławia. Celem naszego wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Archidiecezji Wrocławskiej. W miłej i sympatycznej atmosferze czas podróży szybko minął i dotarliśmy do stolicy Dolnego Śląska.

Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego, położonego na jednej z 12 wysp tworzących miasto Wrocław, to miejsce, z którym związane są początki miasta. Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu to jedna z najstarszych placówek tego typu w Polsce. Spośród innych muzeów wyróżnia się tym, że posiada bogaty, a przy tym rzadki zbiór zabytków, dzięki którym można je nazwać, bez większej przesady, przybytkiem bezcennych pamiątek minionej przeszłości. Specjalnością zbioru jest zespół zabytków starożytnych i gotyckich, a więc z czasów piastowskich Śląska. Wysłuchaliśmy również wykładu pana przewodnika dotyczącego historii sztuki sakralnej.

Oprócz wrażeń estetycznych cenimy również doznania sportowe, a więc udaliśmy się na lodowisko przy Hali Stulecia. Piękna pogoda, lód i łyżwy sprawiły, że wszyscy bawiliśmy się świetnie. Droga powrotna minęła bardzo przyjemnie i wesoło. Upłynęła nam na rozmawianiu o pełnym wrażeń dniu oraz żartowaniu. Wszyscy byliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi po bardzo fajnej przygodzie.

Tekst Wiktoria Mościcka

Foto. Martyna Michałowicz

Pola nadziei

Wieczór przy świecach"


Images: zol2.jpgDnia 8 lutego br. w Sali Rajców oławskiego Ratusza odbył się "Wieczór przy świecach", organizowany przez Domowe Hospicjum Caritas w Oławie. Był to już ósmy finał konkursu plastycznego Pól Nadziei pod tytułem "Kolory Życia". Brali w nim udział uczniowie naszej szkoły: Wiktoria Kuś z klasy 3D, Adam Strycharczuk z klasy 2C oraz Sandra Kawałko z klasy 3D, zajęła ona 2 miejsce wśród uczniów gimnazjów.
Wieczór minął w miłej atmosferze, zadbali o nią zarówno organizatorzy, jak i muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej w Oławie, którzy zagrali przepiękny koncert gitarowy.
Biblos 2017

Finał XII Powiatowego Konkursu Biblijnego BIBLOS

Biblijne rodziny

Images: praga1.jpgPod tym hasłem w środę (8 lutego) upłynął finał XII Powiatowego Konkursu Biblijnego "Biblos", organizowanego przez Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie w sali rycerskiej Urzędu Miejskiego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło wiceburmistrz miasta – pani M.Pasierbowicz, pani D.Miszczak - zastępcy dyrektora Zespołu Obsługi Szkół w Oławie, ks. dziekana J.Gorczycy, przedstawicielki Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 – pani E.Bagińskiej oraz delegacji ze SP nr 4.

Konkurs rozpoczęła pani B.Turczynowska – dyrektor Gimnazjum nr 1, która przedstawiła ideę konkursu oraz powitała wszystkich zebranych. Następnie drużyny zaprezentowały przygotowane wcześniej potrawy biblijne, których walory smakowe mogła docenić nie tylko komisja, ale również zaproszeni goście i publiczność. Po degustacji ks. Dziekan wygłosił okolicznościowy wykład dotyczący tematyki konkursu, czyli biblijnej rodziny.

Po interesującym wykładzie rozpoczęto współzawodnictwo. O laury zwycięzców walczyło siedem trzyosobowych drużyn z gimnazjów z powiatu oławskiego. Pytania konkursowe – jak zwykle – nie były proste, lecz uczestnicy radzili sobie z nimi świetnie. Po dogrywce na podium stanęły drużyny - Gimnazjum nr 1 w Oławie – I miejsce, Gimnazjum z Domaniowa - II miejsce, Gimnazjum nr 3 w Oławie - III miejsce. Nagrodę specjalną za najlepszą potrawę w konkurencji kulinarnej otrzymało Gimnazjum nr 2 z Oławy.

W skład zwycięskiej reprezentacji naszego Gimnazjum weszli:

Patrycja Bagińska, Aleksandra Turowska, Jakub Kubas

i Małgorztata Bienias (rezerwa).

Dzięki hojności sponsorów każdy uczestnik Biblosa wyszedł z nagrodą. Wśród fundatorów nagród znaleźli się:  parafia śś. ap. Piotra i Pawła, parafia NMP Matki Pocieszenia, Urząd Miejski w Oławie, Rada Rodziców Zespołu Szkół w Wierzbnie, Centrum Sztuki, Hotel Viktor w Oławie, pasieka M.Ignatowicza i pizzeria Hades. Biblos zakończył się pamiątkowym zdjęciem wszystkich obecnych.

Red. Olimpii

Fot. Xavier Suchodolski

szkolny protest
Bezpieczne ferie

„Bezpieczne ferie”

Images: praga1.jpgFerie zimowe to dla dzieci i młodzieży czas odpoczynku od zajęć szkolnych i codziennych obowiązków. Jest to czas, kiedy młodzi ludzie mają więcej czasu na odpoczynek zabawę zarówno w domu jak i na wolnym powietrzu. Aby jednak ferie przebiegły szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, szkół, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i podczas spędzania wolnego czasu w miejscu zamieszkania.Pamiętajmy aby:

1. Wychodząc z domu na powietrze, zadbać o odpowiedni ubiór. Podczas mrozu jest łatwo o szybkie wychłodzenie organizmu. Wychodząc na stok, jeżdżąc na nartach czy sankach, zabierzmy ze sobą jakieś ciepłe napoje w termosie.

2.    Podczas szusowania zarówno na sankach jak i na nartach, wybierajmy miejsca do tego przeznaczone z dala od skrzyżowań, jezdni. Zimą kierowcom trudniej jest zatrzymać pojazd z powodu śliskiego asfaltu.

3. Nie ślizgaj się na jezdniach, chodnikach, pieszojezdniach. Możesz wyrządzić krzywdę nie tylko sobie, ale również i przechodniom.

4.    Korzystaj ze sprzętu sprawnego, bezpiecznego. Upewnij się, że na górce, stoku gdzie jeździsz, nie wystają niebezpieczne przedmioty, kamienie.

5.    Omijaj niestrzeżone lodowiska powstałe na rzekach, jeziorach. Pozornie gruby lód może niespodziewanie się załamać np. pod ciężarem kilku osób stojących w jednym miejscu.

6.    Nie korzystaj z kuligów, które ciągnie samochód.

7.  Nie rzucaj kulkami śniegu w jadące samochody, czy też idące poboczem osoby. Doprowadzić to może do wypadku i odpowiedzialności prawnej.

8.    Podczas przebywaniu na dworze pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Łatwo mogą się zagubić.

9.    Unikaj przebywania w grupach destrukcyjnych, gdzie osoby mogą posiadać substancje zabronione.

Z uwagi na spędzanie wolnego czasu przez młodzież, Straż Miejska patrolując teren miasta Oławy, będzie szczególnie sprawdzała miejsca grupowania się młodzieży jak również innych osób popełniających czyny zabronione. Widząc niebezpieczne zachowania innych osób, czy widząc, że ktoś potrzebuje pomocy, zadzwoń i poinformuj odpowiednie służby. Jeżeli będziemy odpowiedzialni, to okres ferii pozwoli nam nabrać sił do dalszej nauki i pracy w szkole.

Karnawał 2017
Images: praga1.jpgKarnawał to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. Widowiskowe karnawały odbywają się w Rio de Janeiro, w Wenecji oraz na Wyspach Kanaryjskich i w Niemczech. Największym po karnawale w Rio de Janeiro pod względem liczby odwiedzających go turystów jest Notting Hill Carnival w Londynie.    
Bardzo szybko przeszczepione na nasz grunt europejskie zabawy karnawałowe nabrały swoistego charakteru i polskiego wyrazu, zgodnie z duchem i temperamentem narodowym, z tradycją polską i obyczajem.
Uczniowie naszego gimnazjum również postanowili zaakcentować ten radosny czas, biorąc udział w Dniu Karnawału dnia 3 lutego 2017r., zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski z przewodniczącą szkoły Agnieszką Rybką (IIIB) na czele. Były fantastyczne konkursy i zabawy! Każdy tego dnia miał okazję przebrać się bądź przynieść własnoręcznie zrobioną maskę, aby móc zdobyć nagrodę. Z tłumu osób zgłoszonych do konkursu na wyróżnienie zasługuje grupa na załączonym zdjęciu. Nie mogło zabraknąć również przepysznych ciast i wypieków w kawiarence prowadzonej przez Paulinę Cajler i Weronikę Marczewską (IIID). Wszystkim zaangażowanym w wspólną zabawę serdecznie dziękujemy.:)
Weronika Piotrowska
Foto. Angelika Kawałko
Europejczyk - czyli kto?

Podsumowanie projektu w Gimnazjum nr 1

Europejczyk – czyli kto?


Images: praga1.jpgNa to tytułowe pytanie szukali odpowiedzi gimnazjaliści zebrani 16 stycznia w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Oławie. Pretekstem do spotkania było podsumowanie projektu, jaki był realizowany w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie przez ostatnie dwa lata.

W projekt zaangażowało się prawie stu uczniów i jedenastu nauczycieli. Przygotowali oni pokaz złożony z filmów, scenek komediowych, piosenek oraz prezentacji multimedialnych. Prawdziwym hitem okazały się sceny tańca, tym razem utrzymanego
w klimacie epoki średniowiecza. Uczniowie klasy II b i III b z zaangażowaniem odtworzyli taniec rycerski oraz tzw. „Belgijkę”. Pokaz tańca wkomponował się w nawiązanie do epoki, gdyż kultura rycerska to jeden z elementów naszej europejskiej tożsamości. Oprócz tańca zaprezentowano tutaj gimnazjalną wersję filmu pt. „Krzyżacy” oraz przekomiczną krakowską legendę pt. „Król i wieśniak” (kl. II a). Ze średniowiecznego Krakowa widzowie przenieśli się do kolebki renesansu, czyli Włoch. Zdjęcia z gimnazjalnych wojaży okraszono różnojęzycznymi scenkami pt. „Romeo i Julia”. Okazało się, że współcześni kochankowie
z Werony władają znakomicie nie tylko j.polskim, ale również angielskim, rosyjskim
i niemieckim!

Europejczykowi nieobcy jest również termin: tradycja. Dlatego gimnazjaliści pokazali również to, co z tradycji widzieli na własne oczy, czyli zdjęcia z jarmarków adwentowych
w Berlinie i Dreźnie. Później pokazali slajdy z krajów anglojęzycznych, z których zaczerpnęliśmy nasze polskie tradycje świąteczne. Spotkanie zakończyło się jasełkami
w wykonaniu klasy I b oraz życzeniami pani Barbary Turczynowskiej, dyrektor szkoły.

Program artystyczny nie byłby prawdziwym programem artystycznym bez akcentu muzycznego. W całość wkomponowano więc indywidualne występy szkolnych gwiazd oraz zespołu wokalnego.

Organizatorzy spotkania serdecznie dziękują za przybycie zaproszonym gościom – pani Dorocie Miszczak – zastępcy dyrektora ZOSiPOW w Oławie, przedstawicielom Związku Sybiraków w Oławie – pani Danucie Konon i panu Marianowi Seredynieckiemu oraz Rodzicom. Dziękujemy również Oławskiej Telewizji Kablowej i Gazecie Powiatowej za patronat medialny, pani Annie Ślipko, dyrektor Centrum Sztuki w Oławie za udostępnienie sceny Ośrodka, a pracownikom Ośrodka Kultury, pani Elżbiecie Poliświat i panu Waldemarowi Trzaska za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.

Grono Pedagogiczne Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie

fot. Aleksandra Winnik kl. 2A

Wyjazd klas 3 do Oświęcimia

13.12.2016 r. – wycieczka do Oświęcimia

To człowiek człowiekowi zgotował ten los

Images: praga1.jpg13 grudnia wszystkie klasy trzecie oraz ich opiekunowie i organizator wyjazdu Jacek Ozga, udali się na wycieczkę do Oświęcimia. Pomimo bardzo wczesnej godziny zbiórki, wszyscy pojawili się w autobusie o czasie i ciepło ubrani.

Głównym celem naszej podróży było zwiedzenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Na początku przewodnicy opowiadali nam o historii tego miejsca oraz przedstawiali, jak wyglądał dzień obozowy. Następnie zabrano nas w głąb ceglanych zabudowań. Spotkaliśmy się tam z przerażającą prawdą o Holokauście. Im dłużej spacerowaliśmy wśród budynków, tym większa zapadała cisza i powaga. Wymiar tej zbrodni oraz zobaczone obrazy okazały się być dla nas wielkim szokiem. Sam fakt, że to człowiek skazał drugiego człowieka na taki los, jest nie do pojęcia. Myślę, że każdy z nas po zakończeniu tej wycieczki stawiał sobie pytania: Dlaczego to się stało? Jak ja zachowałbym się w takiej sytuacji? Czy takie zło może wydarzyć się drugi raz? I najważniejsze – czy takie zło można... wybaczyć?

Joanna Błaszczyk kl. III b

Przetłumacz stronę

Niezbędnik

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.04 1,865,283 Unikalnych wizyt