05-07-2015 15:15
Gimnazjum nr 1

· Dane kontaktowe
· Oferta szkoły
· Obwód szkoły
· Kadra Pedagogiczna
· Wychowawcy
· Prezydium Rady Rodziców
· Skłąd Rady Rodziców
· Pedagog szkolny
· Psycholog szkolny
· Oligofrenopedagog
· Biblioteka
· Archiwum
· Galeria zdjęć
Prawo szkolne
· Statut Gimnazjum nr 1
· WSO
· System Oceniania Zachowania
· Kryteria ocen zachowania
· Szkolny Program Nauczania
· Regulamin wycieczek
· Procedury egzaminacyjne
· Program wychowawczy
· Regulamin SU
· Regulamin Rady Rodziców
Samorząd Uczniowski

· Regulamin SU
· Ordynacja wyborcza SU
· Skład SU

Niezbędnik rodzica
· Zasady rekrutacji do gimnazjum
· Wybór przyszłego zawodu
· Konsultacje dla rodziców
· Plan lekcji
· Zajęcia pozalekcyjne
· Dni wolne od zajęć
· Konsultacje dla uczniów
· Wzór zgłoszenia - podanie
· Ubezpieczenie
· Rodzicielskie SOS
· Opłaty
· Podręczniki 2014-2015        klasa 1
· Podręczniki 2014-2015        klasa 2
· Podręczniki 2014-2015        klasa 3
Konkursy

· Konkurs wiedzy o krajach       anglojęzycznych - zakres       materiału
Doradztwo zawodowe
· Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponagimnazjalną
· Zasady rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych
· Kalendarz rekrutacji
· Oferta szkół ponadgimnazjalnych
· Wykaz szkół ponadgimnazjalnych
Strefa ucznia
· Zajęcia pozalekcyjne
· Plan lekcji
· Konsultacje dla uczniów
· Humanistyczne co nieco...
· Koło geograficzne
· Zajęcia techniczne
Losowa Fotka
Powitanie
Dolnośląski Kurator Oświaty co roku organizuje konkurs "Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo", skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem "Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo" znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi 23 czerwca 2015r. we Wrocławiu z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty.Programy LEPSZEJ SZKOŁY od 2002 roku pomagają w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dotychczasowe edycje LEPSZEJ SZKOŁY zgromadziły prawie 95 tysięcy nauczycieli i 7 milionów uczniów.

Gimnazjum nr 1 w Oławie bierze udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA organizowanym przez GWO. Wiecej informacji na stronie
http://ls.gwo.pl/
Konkurs wiedzy o Ukrainie

Images: wiosna2014.jpg

W dniu 17 czerwca 2015 roku w Karpaczu odbyła się gala podsumowująca I edycję Konkursu Wiedzy o Ukrainie „Naddnieprzańska epopeja”. Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, międzyszkolnego i finału. Do konkursu przystąpiło 119 uczniów z różnych szkół na Dolnym Śląsku. Do finału zakwalifikowało się 21 uczniów w tym dwóch uczniów z Gimnazjum nr 1 w Oławie. Wśród laureatów znalazł się Michał Kołodziej, którego prezentacją o Piotrze Konaszewiczu- Sahajdacznym znalazła się w gronie dziesięciu najlepszych. Finaliści i laureci otrzymali dyplomy i medale a dla najlepszych organizatorzy ufundowali kilkunastodniowy wyjazd do Karpacza.

Michał Kołodziej

ZŁOTE KOGUTY 2015
ZŁOTE KOGUTY 2015

Images: olimpijczyk.JPG
Michał ogólnopolskim literatem - laureatem

Michał ogólnopolskim literatem - laureatem

Images: 4.jpgW dniach 14-16 maja 2015r., w Wałbrzychu, odbył się finał XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Świat bez barier”. Konkurs poruszał problemy osób niepełnosprawnych i ich relacje z osobami pełnosprawnymi. Uczestnicy przygotowali prace w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej. Na konkurs wpłynęło 120 opowiadań oraz 500 rysunków i obrazów z całej Polski. Ponadto uczestnicy podzieleni byli na kategorie wiekowe. W konkursie literackim w grupie gimnazjalistów jury wyłoniło trzech laureatów i przyznało jedno wyróżnienie. Wśród laureatów znalazł się uczeń Gimnazjum nr 1 z Oławy, Michał Kołodziej, który został nagrodzony za opowiadanie pt. „Kolory radości”. Opiekę dydaktyczną na laureatem sprawowała pani Jolanta Szewczyk - nauczyciel języka polskiego. Laureaci przez trzy dni mieszkali w Szczawnie Zdroju, w willi Luna. Organizatorzy, do których należeli: Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu i Stowarzyszenie Bez Barier, zapewnili bogaty program pobytu, min. zwiedzanie zamku Książ, wałbrzyskiej palmiarni i wycieczkę do schroniska Andrzejówka, gdzie zorganizowano gry, zabawy i ognisko z pieczeniem kiełbasek. W ostatnim dniu odbyła się uroczysta gala, na której zostały wręczone dyplomy i nagrody.

Z. Kołodziej

PIÓRA NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH

PIÓRA NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCHImages: 23.jpg

Dnia 27 kwietnia została rozstrzygnięta VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu na felieton, organizowanego przez XII Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Uroczystość poprzedził wykład profesora Stanisława Beresia. Przewodniczący komisji podczas swojej mowy zwrócił uwagę na coraz większe różnice dzielące młodsze pokolenie od starszego.

W sumie z gimnazjum nadesłano na konkurs 109 felietonów. Spośród nich wybrano 15 najlepszych prac. Laureatką konkursu oraz zdobywczynią wyróżnienia została uczennica naszej szkoły - Natalia Gołdyn z klasy III b, a jej klasowa koleżanka - Agata Wierzbicka – uzyskała tytuł finalisty (finalistką na poziomie liceów została również Alicja Kotapska z LO nr 1 w Oławie).

Po rozdaniu nagród na uczestników czekał słodki poczęstunek. Swoistą nagrodą była również możliwość zrobienia zdjęcia z prof. S. Beresiem, z której laureatki skwapliwie skorzystały oraz kuluarowe rozmowy z pozostałymi jurorami i laureatami.

Natalii i Agacie serdecznie gratulujemy!

Relacja i fot. Monika Kulińska

Sport

Images: praga1.jpgImages: praga1.jpg25 czerwca  2015r. w sali obrad Starostwa Powiatowego odbyło się podsumowanie pracy  Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Oławie w roku szkolnym 2014/2015.
Gimnazjum nr 1 w Oławie zajęło 2 miejsce w Mistrzostwach Powiatu Oławskiego we współzawodnictwie szkół gimnazjalnych.
Najlepszymi sportowcami roku zostali uczniowie Beata Gorzelnik i Jan Pryjda.
Na uroczystości obecni byli dyrektor szkoły, nauczyciele wychowania fizycznego i nagrodzeni uczniowie
.

Gimnazjum nr 1 szkołą dbającą o bezpieczeństwo

Gimnazjum nr 1 szkołą dbającą o bezpieczeństwo

Images: kuratorium.jpgDolnośląski Kurator OświatyImages: certyfikat_m.jpg co roku organizuje konkurs „Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo”, skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem „Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo” znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie.

Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi  23 czerwca 2015r. we Wrocławiu  z rąk  przedstawiciela Kuratorium Oświaty.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
PIĄTEK 26.06.2015 r.

1. Wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy.

2. Klasy I i II godz. 9.00 początek w sali gimnastycznej.

3. Klasy III godz. 10.30 początek w sali gimnastycznej
(przypominam, że w tym dniu robione będą zdjęcia).

Informacja dotycząca reformy w kolejnych latach
Gimnazjum nr 1 szkołą dbającą o bezpieczeństwo

Gimnazjum nr 1 szkołą dbającą o bezpieczeństwo

Dolnośląski Kurator Oświaty co roku organizuje konkurs „Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo”, skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem „Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo” znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie.

Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi  23 czerwca 2015r.we Wrocławiu  z rąk  przedstawiciela Kuratorium Oświaty.

III Powiatowy, XII Miejsko-Gminny Konkurs Matematyczno-Przyrodnicze Duety

III Powiatowy, XII Miejsko-Gminny Konkurs Matematyczno-Przyrodnicze Duety

Images: zdj78.jpgW środę 27 maja pod opieką pani Jadwigi Dąbrowskiej - Juśkiewicz przyjechaliśmy do urokliwie położonej w lesie ,,Hubertówki” w Janikowie na konkurs klas drugich ,,Matematyczno-przyrodnicze duety”. W tym roku naszą szkołę reprezentowali Aleksandra Bruciak i Gracjan Cichoń z klasy II b. Oprócz nas do rywalizacji stanęli reprezentanci 6 gimnazjów z powiatu oławskiego.

Nie było łatwo. Organizatorzy przygotowali dla uczestników arcytrudne zadania z chemii, matematyki, fizyki, geografii i biologii. Trzeba było też przeprowadzić doświadczenie z zakresu hydrostatyki - szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego balon został wessany do butelki. Mierzyliśmy obwód, długość i średnicę drzewa. Dopasowywaliśmy gatunek drzewa do liści, nasion i szyszek, które spadły z niego. Na maksa rozwiązaliśmy krzyżówkę z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Na każdym stanowisku pracowaliśmy 10 minut..

Spotkanie przebiegło spokojnie, a po zakończonym konkursie nadszedł czas na poczęstunek. Ach te przepyszne ciasta i kiełbaski! Po podliczeniu punktów przez komisję rozdano nagrody i dyplomy. Otóż nasza reprezentacja zajęła drugie miejsce. Od zwycięzców, uczniów Gimnazjum nr 2 w Jelczu-Laskowicach, dzieliło nas zaledwie 2,5 pkt.

Bądźcie z nas dumni!

Tekst Aleksandra Bruciak

Gracjan Cichoń

Ocalić od zapomnienia

9 kwietnia 2015 roku nastąpiło rozstrzygnięcie 3 edycji Szkolnego Konkursu Plastyczno- Literackiego „Ocalić od zapomnienia”, którego inicjatorkami i opiekunami są Elżbieta Leś i Alina Graj. W tym roku tematyka konkursu była związana z młodymi bohaterami naszego regionu i nosiła tytuł „ Młodzi, lokalni bohaterowie”. Inspiracją do stworzenia prac był reportaż Magdy Skawińskiej zatytułowany „ Lokalni bohaterowie”, wyemitowany 24.09.2014r. w Programie Trzecim Polskiego Radia. Pomysłodawcami i realizatorami projektu "Lokalni bohaterowie” są także młodzi oławianie Patryk Leś oraz Kamil Tobiasz. „To projekt o osobach, które mieszkają w Oławie i które miały bądź mają pasję, a zarazem stabilnie stoją na nogach”- mówią pomysłodawcy niezwykłej akcji artystycznej. Bohaterami tego słuchowiska byli młodzi oławianie. Wybrano cztery osoby: Katarzynę Ostapską - sztangistkę, Mateusza Kotwickiego - muzyka i sportowca, Błażeja Prochownika - młodego gitarzystę i Józefa Mąkowskiego - nieżyjącego już kowala, który miał swój warsztat przy żydowskim cmentarzu. Artyści wymyślili symbole, które pojawią się w mieście i będą promować wybrane postaci. Twórcom najbardziej zależało, aby projekt dotarł do młodych., dlatego zaproponowałyśmy uczniom w tej edycji szkolnego konkursu przybliżenie sylwetek młodych ludzi naszego regionu, których mogliby nazwać mianem „ bohaterów”. Reportaż zainspirował uczniów do odkrywania historii własnych rodzin, regionu. W pracach literackich i plastycznych barwnie przybliżyli nam sylwetki młodych bohaterów Oławy i okolic.

Komisja w składzie: Elżbieta Leś, Alina Graj, Jolanta Szewczyk, Bożena Chmiel wyłoniła laureatów 3 edycji Szkolnego Konkursu Plastyczno- Literackiego „Ocalić od zapomnienia”.

Laureatami konkursu zostali


w kategorii literatura

1 miejsce - Martyna Hanuszewicz, uczennica kl. III b ( op. Jolanta Szewczyk). Martyna przeprowadziła wywiad z Justyną Piotrowską – osobą znaną w Oławie, na Dolnym Śląsku oraz w całej Polsce. Oławianie znają ją przede wszystkim jako wolontariuszkę, nauczycielkę oraz drużynową ZHP. Polacy kojarzą ją jako właścicielkę najdroższych na świecie płuc.

Wyróżnienia: Martyna Tusznio, kl. II c ( op. Alina Graj); Urszula Sokołowska, kl. II a ( op. Jolanta Szewczyk)


w kategorii plastyka ( op. Elżbieta Leś)

1 miejsce – Paulina Słocka, kl. II c; 2 miejsce- Natalia Domaradzka, kl. II b; 3 miejsce- Anna Miałkowska, kl. II d;
Wyróżnienia
: Patrycja Wolska, kl. III c; Martyna Tusznio, kl II c

W tym roku organizatorki konkursu włączyły do działań komisji społeczność uczniowską. Młodzież głosowała na najlepszą pracę plastyczną. Oto laureaci nagrody publiczności: 1 miejsce – Natalia Domaradzka, kl. II b ( 71 głosów); 2 miejsce- Sylwia Ogórek, kl. III d ( 65 głosów); 3 miejsce- Filip Szamański, kl III a ( 60 głosów).

Organizatorki dziękują społeczności szkolnej za udział w konkursie. Wierzymy, że nasz konkurs przyczyni się do zainteresowania młodzieży lokalnym patriotyzmem, historią regionu, lokalnymi bohaterami. Celem naszego jest budzenie patriotyzmu, więzi narodowej w młodym pokoleniu.

Images: N.Domaradzka, miejsce 2.jpg

Images: N.Mialkowska,miejsce3.jpgImages: P.Slocka,miejsce1.jpgAlina Graj

Gwiazdy dziennikarstwa

Images: 4.jpgImages: 4.jpgGWIAZDY DZIENNIKARSTWA

„Dziennikarstwo jest zawodem otwartym, w którym właściwie każdy może znaleźć swoje miejsce”

24 kwietnia br. uczennice naszego gimnazjum - Kamila Jarkiewicz, Karolina Wolf, Martyna Hanuszewicz, Wiktoria Dzięgała wraz z opiekunem panią J. Szewczyk pojechały na uroczystość wręczenia nagród laureatom V Dolnośląskiego Konkursu Dziennikarskiego. Uroczystość odbyła się w szkolnej bibliotece Gimnazjum nr 7 im. Tradycji Herbu we Wrocławiu. W kategorii wywiad wszystkie nasze koleżanki zajęły ex aequo trzecie miejsce. Organizatorkami konkursu były Jarosława Makus oraz Agnieszka Siwochowicz, które szczególnie gratulowały młodzieży z naszego miasta, ponieważ przysłaliśmy najwięcej wywiadów i fotoreportaży.

Tekst i fot. Karolina Wolf

Gdyby William Szekspir żył dzisiaj

Gdyby William Szekspir żył dzisiaj…

Gdyby wielki, angielski dramatopisarz, twórca tak pięknych i niepowtarzalnych dramatów („ Sen nocy letniej”, „ Romeo i Julia”, „ Hamlet”, „Makbet”, „ Poskromienie złośnicy”) żył dziś, a nie w XVI w., na pewno zachwyciłby się twórczością swojej młodszej koleżanki po fachu- Wiktorii Cholewickiej.

Wiktoria przeczytała utwór W. Szekspira „Romeo i Julia” i postanowiła go nieco uwspółcześnić. Powstała piękna, a zarazem zabawna i współczesna wersja słynnej „sceny balkonowej” z dramatu W. Szekspira. Wiktoria udowodniła, że literatura nie jest taka zła i może być dla nas inspiracją. Czytajmy więc klasyków i bawmy się ich utworami. Przeczytajcie, co współczesny William Szekspir w spódnicy stworzył…

czytaj więcej

Opracowała Alina Graj

Dzień otwartych drzwi

„DZIEŃ DRZWI OTWARTYCH W GIMNAZJUM NR1 W OŁAWIE”

Images: 4.jpg14 kwietnia br. nasze gimnazjum odwiedzili szóstoklasiści z oławskich szkół podstawowych nr 2,5 i 1. Gości powitały przewodnicząca szkoły Izabela Zinkiewicz oraz Natalia Cisek(3F).

Nasi młodsi koledzy otrzymali upominki - logo szkoły w postaci kolorowych przypinek oraz małe słodkie co nieco. Na twarzach przybyłych uczniów malowała się niepewność, lecz po kilku minutach spędzonych w murach naszego gimnazjum atmosfera stała się luźniejsza.

Szóstoklasistów podzielono na pięć grup, którymi opiekowały się uczennice z klas drugich i trzecich: Wiktoria Cholewicka, Patrycja Kościuk, Gabriela Szymaniak, Martyna Tusznio(2C), Izabela Krawczyk, Weronika Wrońska(2E), Aleksandra Hanuszewicz, Martyna Hanuszewicz(3B), Katarzyna Górska, Eliza Wiśniowska(3F).

Każda grupa uczestniczyła w zajęciach z chemii, fizyki, języka angielskiego i w-f. Pokazy eksperymentów chemicznych zostały zaprezentowane przez uczennice z klas 3B i 3C. Całość przebiegła pod czujnym okiem nauczyciela chemii - pani Pauli Chrustowskiej. Kolejną atrakcją był pokaz doświadczeń fizycznych przygotowanych przez członków kółka fizycznego z klas: 1B, 2B, 3B, 3C i 3F pod kierunkiem Jadwigi Dąbrowskiej-Juśkiewicz. Młodzi fizycy w ciekawy i bardzo oryginalny sposób, przekonali przyszłych „pierwszaków”, że fizyka wcale nie jest schematyczna i szablonowa. Po wybuchowych i barwnych zajęciach uczniowie udali się w kierunku sali gimnastycznej na spotkanie z nauczycielem w-f panią Małgorzatą Januszkiewicz. Poznali zaplecze sportowe, trofea sportowców oraz galerię osiągnięć sportowych szkoły. Przyszli gimnazjaliści szczególną uwagę zwrócili na siłownię szkolną. Kolejnym etapem podróży była lekcja języka angielskiego, prowadzona przez panią Elżbietę Gałuszkę- Zbroniec oraz panią Anitę Żydło. Uczniowie mieli okazję do zaprezentowania swoich zdolności obcojęzycznych. W sali informatycznej szóstoklasistów powitały uczennice Urszula Kotwicka oraz Karolina Chudzik(2E). Uczniowie obejrzeli film promocyjny – autorstwa Mateusza Października(3F), który prezentował atuty, codzienne życie i zasady panujące w naszej szkole.

Cała impreza odbyła się dzięki zaangażowaniu pani Jadwigi Dąbrowskiej- Juśkiewicz – opiekun SU oraz pani Haliny Skibińskiej – pedagog szkolny.

Dziękujemy pani Barbarze Turczynowskiej – dyrektor szkoły, nauczycielom prowadzącym zajęcia, panu Jackowi Bereżnickiemu – za udzielenie wywiadu do filmu promocyjnego, panu Arturowi Nawrockiemu – za wykonanie projektu przypinek z logo szkoły, Samorządowi Uczniowskiemu oraz pani Annie Stefańskiej i panu Czesławowi Skibińskiemu – pracownikom biblioteki szkolnej za zaangażowanie w promocję naszego gimnazjum. Dzięki aktywności tych osób, przyszli gimnazjaliści i ich opiekunowie mieli okazję na zapoznanie się z ofertą edukacyjną i klimatem panującym w naszej szkole.

Weronika Wrońska

Fot. Mateusz Październik i Michał Rudnicki

XIII Powiatowy Konkurs Poezji Niemieckiej

XIII Powiatowy Konkurs Poezji Niemieckiej

Images: dali.jpg

Konkurs odbył się  31 marca 2015r. w  auli Szkoły Muzycznej I stopnia w Oławie

Organizatorka konkursu: mgr  Elżbieta  Sawicka- Skibińska nauczycielka języka niemieckiego

Prowadzący konkurs : Agnieszka Rybka i Adam GrajAutor zdjęć: Mateusz Październik
Program artystyczny przygotowany i wykonany przez uczniów gimnazjum nr 1 w Oławie: Piosenki - Magdalena Nowak, Magdalena Kulińska, Paulina Hadryś, Aleksandra Borowicz, Julia Pawlik.
Martyna Maciejko, Arkadiusz Sztandera – fortepian, Adam Graj – flet, Izabela Krawczyk - saksofon

Wykaz  gimnazjów biorących udział w konkursie:

  1. Gimnazjum nr 1 w Oławie
  2. Gimnazjum nr 2 w   Oławie
  3. Gimnazjum nr 3 w Oławie
  4. Publiczne Gimnazjum  w Minkowicach Oławskich
  5. Gimnazjum w Zespole Szkół w Bystrzycy Oławskiej
  6. Publiczne Gimnazjum nr 2 w Kamieńcu Wrocławskim
  7. Publiczne Gimnazjum nr 1 w Czernicy Wrocławskiej
  8. Publiczne Gimnazjum nr 1 w Jelczu – Laskowicach

Laureaci konkursu:

Piosenka:

1. Natalia Gołdyn                Gimnazjum nr 1 w Oławie

2. Arkadiusz Sztandera    Gimnazjum nr 1 w Oławie

3. Jessica Kivrak                  Gimnazjum w Zespole Szkół w Bystrzycy Oławskiej

Recytacje:

1.Małgorzata Rybak           Publiczne Gimnazjum nr 2 w Kamieńcu Wrocławskim

2.Blanka Mokrzycka           Publiczne Gimnazjum nr 2 w Kamieńcu Wrocławskim

3.Weronika Frąckowiak      Gimnazjum nr 2 w   Oławie

 

W konkursie wzięło udział 25 uczniów z 8  szkół gimnazjalnych powiatów: oławskiego i wrocławskiego.

Uczniowie recytowali utwory klasyków niemieckich takich, jak : Johann Wolfgang von Goethe, Friedrich Schiller, Heinrich Heine, Wilhelm Busch oraz wiersze poetów współczesnych, jak: Kurt Tucholsky, Wolfgang Borchert, Otto Reuter. Recytowali po niemiecku wiersze ks. Jana Twardowskiego oraz Wisławy Szymborskiej.
W kategorii „ piosenka” uczniowie zaśpiewali  utwory  Marka Grechuty, Rosenstolz, Lafee, Tima Bendzko oraz Davida Guetta.

Rodacy bohaterom ... pamiętajmy!

RODACY BOHATEROM...

PAMIĘTAJMY!!!

Images: praga1.jpgSpołeczność uczniowska Gimnazjum nr1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie pod opieką pani Haliny Skibińskiej – pedagog szkolny i pani Jadwigi Dąbrowskiej-Juśkiewicz – opiekun SU wzięła udział w akcji -  „Rodacy Bohaterom”. Na podstawie ustalonej listy artykułów spożywczych przygotowała 12 paczek na Święta Wielkanocne dla polskich kombatantów na Kresach. Do paczek dołączono kartki świąteczne z życzeniami oraz gazetkę szkolną ,,Olimpia”.

26 marca br. nasze gimnazjum odwiedził Pan Sebastian Czajka - członek, wiceprezes oławskiego Stowarzyszenia Oławscy Patrioci, które jest oławskim koordynatorem akcji Rodacy - Bohaterom prowadzonej przez Odrę - Niemen. Spotkał się z przedstawicielami klas, które przygotowały paczki: 1A (3 paczki), 2A (2 paczki), 2B (2 paczki), 1C, 3B, 3C, 3D oraz 3F. W spotkaniu uczestniczył również pan Jerzy Październik - wicedyrektor szkoły.

Tematem rozmowy była pamięć o naszych rodakach mieszkających poza granicami kraju. Pan Sebastian Czajka opowiedział o akcji "Rodacy Bohaterom", w której paczki są jednym z trzech filarów działalności, o działaniu stowarzyszenia "Oławscy Patrioci", zachęcał do działalności patriotycznej oraz serdecznie podziękował za chęć działania i wyniki zbiórki. A było za co dziękować, bo do "Odry- Niemen" przekazano ok. 100kg artykułów spożywczych.

Mocnym akcentem rozmowy było podkreślenie, że działalność społeczna w obszarze pamięci historycznej i szeroko pojętego patriotyzmu jest w dzisiejszym świecie mało popularna. Tym większe brawa i uznanie należy się gimnazjalistom oraz opiekunom!

Weronika Wrońska

Uwaga

Uwaga - zmiana terminu wywiadówek i konsultacji!


Zebrania rodziców z wychowawcami odbędą się
dnia 14 maja 2015 roku o godzinie 17.00


Konkurs recytatorski

USŁYSZ NAS...

Images: dali.jpgPod tym hasłem 24 marca na scenie Ośrodka Kultury w Oławie odbył się I Miejski Przegląd Recytatorski, skierowany do uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Organizatorem Przeglądu była Szkoła Podstawowa
nr 5 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu we współpracy z naszym gimnazjum, czyli Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków.

„Każdy uczeń jest zdolny. Do roli dorosłych, przede wszystkim nauczycieli, należy te naturalne zdolności zauważyć, docenić i rozwinąć” – zauważyły we wstępie prowadzące przegląd – pani Izabela Siedlecka oraz pani Jolanta Szewczyk. Dzięki sponsorom (w tym naszej Radzie Rodziców oraz pani Małgorzacie Maciejko, prywatnej ofiarodawczyni) wszyscy uczestnicy spotkania zostali nagrodzeni nie tylko dyplomami, ale również nagrodami rzeczowymi. Starszej młodzieży wręczyły je pani Barbara Turczynowska, dyrektor naszej szkoły oraz pani Izabela Żydowska, przedstawicielka rodziców.

Nasze gimnazjum reprezentowali: Julia Pawlik Ib, Jakub Gawron Ib, Mateusz Bronowicki Ib, Kamila Górska IIb, Michał Rudnicki IIIb. Gościnnie z koncertem wystąpili: Izabela Krawczyk IIe (saksofon), Karolina Chudzik IIe (skrzypce), Adam Graj IIIb (flet).

Ideą przedsięwzięcia było stworzenie okazji do zaprezentowania ukrytych talentów uczniów szkoły specjalnej, integracyjnych klas oraz przedszkoli szerszej publiczności. Organizatorzy mają nadzieję na kontynuację tych spotkań w przyszłości.

Fot. i tekst: Aleksandra Dziekańska IIe i Michał Rudnicki IIIb
Wiosenna przerwa świąteczna

Wiosenna przerwa świąteczna - dni wolne od zajęć dydaktycznych
trwa od czwartku 2 kwietnia 2015 -  do  wtorku 7 kwietnia 2015 roku.
W środę 8 kwietnia odbywają się wszystkie planowe zajęcia.
Archipelag Skarbów 2015

Archipelag Skarbów - program profilaktyczny w Gimnazjum nr 1

CO ĆWICZYSZ- TO WYĆWICZYSZ!

 

Images: praga1.jpgRozmawialiśmy o życiowych sprawach – tak skomentowała program Archipelag skarbów Natalia (l.15). – Prowadzący odpowiadali na te pytania, które sama najczęściej stawiam rodzicom – dodała Ula (l.15). Tajemnicza nazwa Archipelag skarbów to tytuł programu profilaktycznego, w którym  12 i 13 marca br. uczestniczyli drugoklasiści z Gimnazjum nr 1 w Oławie.

Program składał się z kilku „wysp”, a każda z nich miała za zadanie zachęcić uczniów do dyskusji i refleksji na zaproponowany temat. Tematy poruszały kwestie istotne dla nastolatków: komunikację w rodzinie, budowanie zdrowych relacji międzyludzkich oraz konsekwencje wynikające z różnego typu uzależnień. Uczniowie mieli szansę wziąć udział w ciekawych ćwiczeniach, które w zabawny sposób prezentowały codzienne trudności i dylematy, jakie na swojej drodze spotykają młodzi ludzie. Cała impreza przebiegła pod hasłem: „Co ćwiczysz- to wyćwiczysz”, które wszystkim przypominało, że niezależnie od wyników, zawsze należy pracować nad swoimi wadami.

To wyjątkowe spotkanie uświadomiło gimnazjalistom, jak ważne są wartości duchowe. Miejmy nadzieję, że uczniowie skorzystają ze wskazówek i będą się nimi kierować w swoim życiu.

Weronika Wrońska

Fot. Natalia Domaradzka, Magda Iżuk

Interiada 2015
Dnia 20.03.2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Oławie odbył się finał Powiatowego Konkursu dla gimnazjalistów – Turniej Wiedzy o Internecie „Interiada”. Do finału awansowały trzy szkoły, które uzyskały najlepsze wyniki w eliminacjach:
Gimnazjum nr 2 w Oławie
Zespół Szkół w Bystrzycy
Gimnazjum nr 1 w Oławie

Gimnazjum nr 1 w Oławie reprezentowali uczniowie klas III - Mikołaj Żydowski, Filip Zagórny oraz Dominik Cwynar.
Images: nauczyciel4.JPG
Gimnazjaliści odpowiadali na pytania zamknięte wyświetlane w formie prezentacji. Mieli również możliwość korzystania z kół ratunkowych: pól na pół, pytanie do eksperta i pytanie do publiczności. Każdej z drużyn towarzyszyli kibice, którzy również mieli możliwość uczestniczenia w turnieju, odpowiadając na jedno pytanie dotyczące sprzętu niezbędnego do połączenia z Internetem.

Po trzeciej rundzie rywalizacji wygrywał Zespół Szkół w Bystrzycy, natomiast między Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 rozegrała się dogrywka.

Ostateczne wyniki rywalizacji:

1 miejsce - Zespół Szkół w Bystrzycy:

2 miejsce - Gimnazjum nr 1 w Oławie:

3 miejsce - Gimnazjum nr 2 w Oławie:


Gratulujemy!
Przetłumacz stronę

Niezbędnik
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.04 779,359 Unikalnych wizyt