26-05-2015 09:21
Gimnazjum nr 1

· Dane kontaktowe
· Oferta szkoły
· Obwód szkoły
· Kadra Pedagogiczna
· Wychowawcy
· Prezydium Rady Rodziców
· Skłąd Rady Rodziców
· Pedagog szkolny
· Psycholog szkolny
· Oligofrenopedagog
· Biblioteka
· Archiwum
· Galeria zdjęć
Prawo szkolne
· Statut Gimnazjum nr 1
· WSO
· System Oceniania Zachowania
· Kryteria ocen zachowania
· Szkolny Program Nauczania
· Regulamin wycieczek
· Procedury egzaminacyjne
· Program wychowawczy
· Regulamin SU
· Regulamin Rady Rodziców
Samorząd Uczniowski

· Regulamin SU
· Ordynacja wyborcza SU
· Skład SU

Niezbędnik rodzica
· Zasady rekrutacji do gimnazjum
· Wybór przyszłego zawodu
· Konsultacje dla rodziców
· Plan lekcji
· Zajęcia pozalekcyjne
· Dni wolne od zajęć
· Konsultacje dla uczniów
· Wzór zgłoszenia
· Ubezpieczenie
· Rodzicielskie SOS
· Opłaty
· Podręczniki 2014-2015        klasa 1
· Podręczniki 2014-2015        klasa 2
· Podręczniki 2014-2015        klasa 3
Konkursy

· Konkurs wiedzy o krajach       anglojęzycznych - zakres       materiału
Doradztwo zawodowe
· Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponagimnazjalną
· Zasady rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych
· Kalendarz rekrutacji
· Oferta szkół ponadgimnazjalnych
· Wykaz szkół ponadgimnazjalnych
Strefa ucznia
· Zajęcia pozalekcyjne
· Plan lekcji
· Konsultacje dla uczniów
· Humanistyczne co nieco...
· Koło geograficzne
· Zajęcia techniczne
Losowa Fotka
Powitanie


Programy LEPSZEJ SZKOŁY od 2002 roku pomagają w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dotychczasowe edycje LEPSZEJ SZKOŁY zgromadziły prawie 95 tysięcy nauczycieli i 7 milionów uczniów.

Gimnazjum nr 1 w Oławie bierze udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA organizowanym przez GWO. Wiecej informacji na stronie
http://ls.gwo.pl/
Ocalić od zapomnienia

9 kwietnia 2015 roku nastąpiło rozstrzygnięcie 3 edycji Szkolnego Konkursu Plastyczno- Literackiego „Ocalić od zapomnienia”, którego inicjatorkami i opiekunami są Elżbieta Leś i Alina Graj. W tym roku tematyka konkursu była związana z młodymi bohaterami naszego regionu i nosiła tytuł „ Młodzi, lokalni bohaterowie”. Inspiracją do stworzenia prac był reportaż Magdy Skawińskiej zatytułowany „ Lokalni bohaterowie”, wyemitowany 24.09.2014r. w Programie Trzecim Polskiego Radia. Pomysłodawcami i realizatorami projektu "Lokalni bohaterowie” są także młodzi oławianie Patryk Leś oraz Kamil Tobiasz. „To projekt o osobach, które mieszkają w Oławie i które miały bądź mają pasję, a zarazem stabilnie stoją na nogach”- mówią pomysłodawcy niezwykłej akcji artystycznej. Bohaterami tego słuchowiska byli młodzi oławianie. Wybrano cztery osoby: Katarzynę Ostapską - sztangistkę, Mateusza Kotwickiego - muzyka i sportowca, Błażeja Prochownika - młodego gitarzystę i Józefa Mąkowskiego - nieżyjącego już kowala, który miał swój warsztat przy żydowskim cmentarzu. Artyści wymyślili symbole, które pojawią się w mieście i będą promować wybrane postaci. Twórcom najbardziej zależało, aby projekt dotarł do młodych., dlatego zaproponowałyśmy uczniom w tej edycji szkolnego konkursu przybliżenie sylwetek młodych ludzi naszego regionu, których mogliby nazwać mianem „ bohaterów”. Reportaż zainspirował uczniów do odkrywania historii własnych rodzin, regionu. W pracach literackich i plastycznych barwnie przybliżyli nam sylwetki młodych bohaterów Oławy i okolic.

Komisja w składzie: Elżbieta Leś, Alina Graj, Jolanta Szewczyk, Bożena Chmiel wyłoniła laureatów 3 edycji Szkolnego Konkursu Plastyczno- Literackiego „Ocalić od zapomnienia”.

Laureatami konkursu zostali


w kategorii literatura

1 miejsce - Martyna Hanuszewicz, uczennica kl. III b ( op. Jolanta Szewczyk). Martyna przeprowadziła wywiad z Justyną Piotrowską – osobą znaną w Oławie, na Dolnym Śląsku oraz w całej Polsce. Oławianie znają ją przede wszystkim jako wolontariuszkę, nauczycielkę oraz drużynową ZHP. Polacy kojarzą ją jako właścicielkę najdroższych na świecie płuc.

Wyróżnienia: Martyna Tusznio, kl. II c ( op. Alina Graj); Urszula Sokołowska, kl. II a ( op. Jolanta Szewczyk)


w kategorii plastyka ( op. Elżbieta Leś)

1 miejsce – Paulina Słocka, kl. II c; 2 miejsce- Natalia Domaradzka, kl. II b; 3 miejsce- Anna Miałkowska, kl. II d;
Wyróżnienia
: Patrycja Wolska, kl. III c; Martyna Tusznio, kl II c

W tym roku organizatorki konkursu włączyły do działań komisji społeczność uczniowską. Młodzież głosowała na najlepszą pracę plastyczną. Oto laureaci nagrody publiczności: 1 miejsce – Natalia Domaradzka, kl. II b ( 71 głosów); 2 miejsce- Sylwia Ogórek, kl. III d ( 65 głosów); 3 miejsce- Filip Szamański, kl III a ( 60 głosów).

Organizatorki dziękują społeczności szkolnej za udział w konkursie. Wierzymy, że nasz konkurs przyczyni się do zainteresowania młodzieży lokalnym patriotyzmem, historią regionu, lokalnymi bohaterami. Celem naszego jest budzenie patriotyzmu, więzi narodowej w młodym pokoleniu.

Images: N.Domaradzka, miejsce 2.jpg

Images: N.Mialkowska,miejsce3.jpgImages: P.Slocka,miejsce1.jpgAlina Graj

Gwiazdy dziennikarstwa

Images: 4.jpgImages: 4.jpgGWIAZDY DZIENNIKARSTWA

„Dziennikarstwo jest zawodem otwartym, w którym właściwie każdy może znaleźć swoje miejsce”

24 kwietnia br. uczennice naszego gimnazjum - Kamila Jarkiewicz, Karolina Wolf, Martyna Hanuszewicz, Wiktoria Dzięgała wraz z opiekunem panią J. Szewczyk pojechały na uroczystość wręczenia nagród laureatom V Dolnośląskiego Konkursu Dziennikarskiego. Uroczystość odbyła się w szkolnej bibliotece Gimnazjum nr 7 im. Tradycji Herbu we Wrocławiu. W kategorii wywiad wszystkie nasze koleżanki zajęły ex aequo trzecie miejsce. Organizatorkami konkursu były Jarosława Makus oraz Agnieszka Siwochowicz, które szczególnie gratulowały młodzieży z naszego miasta, ponieważ przysłaliśmy najwięcej wywiadów i fotoreportaży.

Tekst i fot. Karolina Wolf

Gdyby William Szekspir żył dzisiaj

Gdyby William Szekspir żył dzisiaj…

Gdyby wielki, angielski dramatopisarz, twórca tak pięknych i niepowtarzalnych dramatów („ Sen nocy letniej”, „ Romeo i Julia”, „ Hamlet”, „Makbet”, „ Poskromienie złośnicy”) żył dziś, a nie w XVI w., na pewno zachwyciłby się twórczością swojej młodszej koleżanki po fachu- Wiktorii Cholewickiej.

Wiktoria przeczytała utwór W. Szekspira „Romeo i Julia” i postanowiła go nieco uwspółcześnić. Powstała piękna, a zarazem zabawna i współczesna wersja słynnej „sceny balkonowej” z dramatu W. Szekspira. Wiktoria udowodniła, że literatura nie jest taka zła i może być dla nas inspiracją. Czytajmy więc klasyków i bawmy się ich utworami. Przeczytajcie, co współczesny William Szekspir w spódnicy stworzył…

czytaj więcej

Opracowała Alina Graj

Dzień otwartych drzwi

„DZIEŃ DRZWI OTWARTYCH W GIMNAZJUM NR1 W OŁAWIE”

Images: 4.jpg14 kwietnia br. nasze gimnazjum odwiedzili szóstoklasiści z oławskich szkół podstawowych nr 2,5 i 1. Gości powitały przewodnicząca szkoły Izabela Zinkiewicz oraz Natalia Cisek(3F).

Nasi młodsi koledzy otrzymali upominki - logo szkoły w postaci kolorowych przypinek oraz małe słodkie co nieco. Na twarzach przybyłych uczniów malowała się niepewność, lecz po kilku minutach spędzonych w murach naszego gimnazjum atmosfera stała się luźniejsza.

Szóstoklasistów podzielono na pięć grup, którymi opiekowały się uczennice z klas drugich i trzecich: Wiktoria Cholewicka, Patrycja Kościuk, Gabriela Szymaniak, Martyna Tusznio(2C), Izabela Krawczyk, Weronika Wrońska(2E), Aleksandra Hanuszewicz, Martyna Hanuszewicz(3B), Katarzyna Górska, Eliza Wiśniowska(3F).

Każda grupa uczestniczyła w zajęciach z chemii, fizyki, języka angielskiego i w-f. Pokazy eksperymentów chemicznych zostały zaprezentowane przez uczennice z klas 3B i 3C. Całość przebiegła pod czujnym okiem nauczyciela chemii - pani Pauli Chrustowskiej. Kolejną atrakcją był pokaz doświadczeń fizycznych przygotowanych przez członków kółka fizycznego z klas: 1B, 2B, 3B, 3C i 3F pod kierunkiem Jadwigi Dąbrowskiej-Juśkiewicz. Młodzi fizycy w ciekawy i bardzo oryginalny sposób, przekonali przyszłych „pierwszaków”, że fizyka wcale nie jest schematyczna i szablonowa. Po wybuchowych i barwnych zajęciach uczniowie udali się w kierunku sali gimnastycznej na spotkanie z nauczycielem w-f panią Małgorzatą Januszkiewicz. Poznali zaplecze sportowe, trofea sportowców oraz galerię osiągnięć sportowych szkoły. Przyszli gimnazjaliści szczególną uwagę zwrócili na siłownię szkolną. Kolejnym etapem podróży była lekcja języka angielskiego, prowadzona przez panią Elżbietę Gałuszkę- Zbroniec oraz panią Anitę Żydło. Uczniowie mieli okazję do zaprezentowania swoich zdolności obcojęzycznych. W sali informatycznej szóstoklasistów powitały uczennice Urszula Kotwicka oraz Karolina Chudzik(2E). Uczniowie obejrzeli film promocyjny – autorstwa Mateusza Października(3F), który prezentował atuty, codzienne życie i zasady panujące w naszej szkole.

Cała impreza odbyła się dzięki zaangażowaniu pani Jadwigi Dąbrowskiej- Juśkiewicz – opiekun SU oraz pani Haliny Skibińskiej – pedagog szkolny.

Dziękujemy pani Barbarze Turczynowskiej – dyrektor szkoły, nauczycielom prowadzącym zajęcia, panu Jackowi Bereżnickiemu – za udzielenie wywiadu do filmu promocyjnego, panu Arturowi Nawrockiemu – za wykonanie projektu przypinek z logo szkoły, Samorządowi Uczniowskiemu oraz pani Annie Stefańskiej i panu Czesławowi Skibińskiemu – pracownikom biblioteki szkolnej za zaangażowanie w promocję naszego gimnazjum. Dzięki aktywności tych osób, przyszli gimnazjaliści i ich opiekunowie mieli okazję na zapoznanie się z ofertą edukacyjną i klimatem panującym w naszej szkole.

Weronika Wrońska

Fot. Mateusz Październik i Michał Rudnicki

XIII Powiatowy Konkurs Poezji Niemieckiej

XIII Powiatowy Konkurs Poezji Niemieckiej

Images: dali.jpg

Konkurs odbył się  31 marca 2015r. w  auli Szkoły Muzycznej I stopnia w Oławie

Organizatorka konkursu: mgr  Elżbieta  Sawicka- Skibińska nauczycielka języka niemieckiego

Prowadzący konkurs : Agnieszka Rybka i Adam GrajAutor zdjęć: Mateusz Październik
Program artystyczny przygotowany i wykonany przez uczniów gimnazjum nr 1 w Oławie: Piosenki - Magdalena Nowak, Magdalena Kulińska, Paulina Hadryś, Aleksandra Borowicz, Julia Pawlik.
Martyna Maciejko, Arkadiusz Sztandera – fortepian, Adam Graj – flet, Izabela Krawczyk - saksofon

Wykaz  gimnazjów biorących udział w konkursie:

  1. Gimnazjum nr 1 w Oławie
  2. Gimnazjum nr 2 w   Oławie
  3. Gimnazjum nr 3 w Oławie
  4. Publiczne Gimnazjum  w Minkowicach Oławskich
  5. Gimnazjum w Zespole Szkół w Bystrzycy Oławskiej
  6. Publiczne Gimnazjum nr 2 w Kamieńcu Wrocławskim
  7. Publiczne Gimnazjum nr 1 w Czernicy Wrocławskiej
  8. Publiczne Gimnazjum nr 1 w Jelczu – Laskowicach

Laureaci konkursu:

Piosenka:

1. Natalia Gołdyn                Gimnazjum nr 1 w Oławie

2. Arkadiusz Sztandera    Gimnazjum nr 1 w Oławie

3. Jessica Kivrak                  Gimnazjum w Zespole Szkół w Bystrzycy Oławskiej

Recytacje:

1.Małgorzata Rybak           Publiczne Gimnazjum nr 2 w Kamieńcu Wrocławskim

2.Blanka Mokrzycka           Publiczne Gimnazjum nr 2 w Kamieńcu Wrocławskim

3.Weronika Frąckowiak      Gimnazjum nr 2 w   Oławie

 

W konkursie wzięło udział 25 uczniów z 8  szkół gimnazjalnych powiatów: oławskiego i wrocławskiego.

Uczniowie recytowali utwory klasyków niemieckich takich, jak : Johann Wolfgang von Goethe, Friedrich Schiller, Heinrich Heine, Wilhelm Busch oraz wiersze poetów współczesnych, jak: Kurt Tucholsky, Wolfgang Borchert, Otto Reuter. Recytowali po niemiecku wiersze ks. Jana Twardowskiego oraz Wisławy Szymborskiej.
W kategorii „ piosenka” uczniowie zaśpiewali  utwory  Marka Grechuty, Rosenstolz, Lafee, Tima Bendzko oraz Davida Guetta.

Rodacy bohaterom ... pamiętajmy!

RODACY BOHATEROM...

PAMIĘTAJMY!!!

Images: praga1.jpgSpołeczność uczniowska Gimnazjum nr1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie pod opieką pani Haliny Skibińskiej – pedagog szkolny i pani Jadwigi Dąbrowskiej-Juśkiewicz – opiekun SU wzięła udział w akcji -  „Rodacy Bohaterom”. Na podstawie ustalonej listy artykułów spożywczych przygotowała 12 paczek na Święta Wielkanocne dla polskich kombatantów na Kresach. Do paczek dołączono kartki świąteczne z życzeniami oraz gazetkę szkolną ,,Olimpia”.

26 marca br. nasze gimnazjum odwiedził Pan Sebastian Czajka - członek, wiceprezes oławskiego Stowarzyszenia Oławscy Patrioci, które jest oławskim koordynatorem akcji Rodacy - Bohaterom prowadzonej przez Odrę - Niemen. Spotkał się z przedstawicielami klas, które przygotowały paczki: 1A (3 paczki), 2A (2 paczki), 2B (2 paczki), 1C, 3B, 3C, 3D oraz 3F. W spotkaniu uczestniczył również pan Jerzy Październik - wicedyrektor szkoły.

Tematem rozmowy była pamięć o naszych rodakach mieszkających poza granicami kraju. Pan Sebastian Czajka opowiedział o akcji "Rodacy Bohaterom", w której paczki są jednym z trzech filarów działalności, o działaniu stowarzyszenia "Oławscy Patrioci", zachęcał do działalności patriotycznej oraz serdecznie podziękował za chęć działania i wyniki zbiórki. A było za co dziękować, bo do "Odry- Niemen" przekazano ok. 100kg artykułów spożywczych.

Mocnym akcentem rozmowy było podkreślenie, że działalność społeczna w obszarze pamięci historycznej i szeroko pojętego patriotyzmu jest w dzisiejszym świecie mało popularna. Tym większe brawa i uznanie należy się gimnazjalistom oraz opiekunom!

Weronika Wrońska

Uwaga

Uwaga - zmiana terminu wywiadówek i konsultacji!


Zebrania rodziców z wychowawcami odbędą się
dnia 14 maja 2015 roku o godzinie 17.00


Konkurs recytatorski

USŁYSZ NAS...

Images: dali.jpgPod tym hasłem 24 marca na scenie Ośrodka Kultury w Oławie odbył się I Miejski Przegląd Recytatorski, skierowany do uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Organizatorem Przeglądu była Szkoła Podstawowa
nr 5 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu we współpracy z naszym gimnazjum, czyli Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków.

„Każdy uczeń jest zdolny. Do roli dorosłych, przede wszystkim nauczycieli, należy te naturalne zdolności zauważyć, docenić i rozwinąć” – zauważyły we wstępie prowadzące przegląd – pani Izabela Siedlecka oraz pani Jolanta Szewczyk. Dzięki sponsorom (w tym naszej Radzie Rodziców oraz pani Małgorzacie Maciejko, prywatnej ofiarodawczyni) wszyscy uczestnicy spotkania zostali nagrodzeni nie tylko dyplomami, ale również nagrodami rzeczowymi. Starszej młodzieży wręczyły je pani Barbara Turczynowska, dyrektor naszej szkoły oraz pani Izabela Żydowska, przedstawicielka rodziców.

Nasze gimnazjum reprezentowali: Julia Pawlik Ib, Jakub Gawron Ib, Mateusz Bronowicki Ib, Kamila Górska IIb, Michał Rudnicki IIIb. Gościnnie z koncertem wystąpili: Izabela Krawczyk IIe (saksofon), Karolina Chudzik IIe (skrzypce), Adam Graj IIIb (flet).

Ideą przedsięwzięcia było stworzenie okazji do zaprezentowania ukrytych talentów uczniów szkoły specjalnej, integracyjnych klas oraz przedszkoli szerszej publiczności. Organizatorzy mają nadzieję na kontynuację tych spotkań w przyszłości.

Fot. i tekst: Aleksandra Dziekańska IIe i Michał Rudnicki IIIb
Wiosenna przerwa świąteczna

Wiosenna przerwa świąteczna - dni wolne od zajęć dydaktycznych
trwa od czwartku 2 kwietnia 2015 -  do  wtorku 7 kwietnia 2015 roku.
W środę 8 kwietnia odbywają się wszystkie planowe zajęcia.
Archipelag Skarbów 2015

Archipelag Skarbów - program profilaktyczny w Gimnazjum nr 1

CO ĆWICZYSZ- TO WYĆWICZYSZ!

 

Images: praga1.jpgRozmawialiśmy o życiowych sprawach – tak skomentowała program Archipelag skarbów Natalia (l.15). – Prowadzący odpowiadali na te pytania, które sama najczęściej stawiam rodzicom – dodała Ula (l.15). Tajemnicza nazwa Archipelag skarbów to tytuł programu profilaktycznego, w którym  12 i 13 marca br. uczestniczyli drugoklasiści z Gimnazjum nr 1 w Oławie.

Program składał się z kilku „wysp”, a każda z nich miała za zadanie zachęcić uczniów do dyskusji i refleksji na zaproponowany temat. Tematy poruszały kwestie istotne dla nastolatków: komunikację w rodzinie, budowanie zdrowych relacji międzyludzkich oraz konsekwencje wynikające z różnego typu uzależnień. Uczniowie mieli szansę wziąć udział w ciekawych ćwiczeniach, które w zabawny sposób prezentowały codzienne trudności i dylematy, jakie na swojej drodze spotykają młodzi ludzie. Cała impreza przebiegła pod hasłem: „Co ćwiczysz- to wyćwiczysz”, które wszystkim przypominało, że niezależnie od wyników, zawsze należy pracować nad swoimi wadami.

To wyjątkowe spotkanie uświadomiło gimnazjalistom, jak ważne są wartości duchowe. Miejmy nadzieję, że uczniowie skorzystają ze wskazówek i będą się nimi kierować w swoim życiu.

Weronika Wrońska

Fot. Natalia Domaradzka, Magda Iżuk

Interiada 2015
Dnia 20.03.2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Oławie odbył się finał Powiatowego Konkursu dla gimnazjalistów – Turniej Wiedzy o Internecie „Interiada”. Do finału awansowały trzy szkoły, które uzyskały najlepsze wyniki w eliminacjach:
Gimnazjum nr 2 w Oławie
Zespół Szkół w Bystrzycy
Gimnazjum nr 1 w Oławie

Gimnazjum nr 1 w Oławie reprezentowali uczniowie klas III - Mikołaj Żydowski, Filip Zagórny oraz Dominik Cwynar.
Images: nauczyciel4.JPG
Gimnazjaliści odpowiadali na pytania zamknięte wyświetlane w formie prezentacji. Mieli również możliwość korzystania z kół ratunkowych: pól na pół, pytanie do eksperta i pytanie do publiczności. Każdej z drużyn towarzyszyli kibice, którzy również mieli możliwość uczestniczenia w turnieju, odpowiadając na jedno pytanie dotyczące sprzętu niezbędnego do połączenia z Internetem.

Po trzeciej rundzie rywalizacji wygrywał Zespół Szkół w Bystrzycy, natomiast między Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 rozegrała się dogrywka.

Ostateczne wyniki rywalizacji:

1 miejsce - Zespół Szkół w Bystrzycy:

2 miejsce - Gimnazjum nr 1 w Oławie:

3 miejsce - Gimnazjum nr 2 w Oławie:


Gratulujemy!
Festiwal rękodzieła

Festiwal Rękodzieła- Wrocław -Kino Nowe Horyzonty

Ciekawy sposób na NUDĘ

Kolorowe stoiska z rękodziełem, pokaz mody i darmowe warsztaty to pakiet artystycznych atrakcji wiosennej edycji święta wrocławskich artystów rękodzieła.

Inspiracją do powstania imprezy było wciąż rosnące zainteresowanie unikatowym rękodziełem, dalekim od pospolitej i jarmarcznej oferty, a skupionym tylko na oryginalnej twórczości artystów działających w zaciszu swoich domowych pracowni.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM RĘKI DZIEŁA FEST:

21-22 marca, godz. 12-20 – stoiska wystawiennicze lokalnych artystów rękodzieła  oraz zapisy na darmowe warsztaty /parter kina Nowe Horyzonty/

21 marca, godz. 17 – Pokaz Mody czyli twórczość artystów modowych na wybiegu /parter kina Nowe Horyzonty/

23-27 marca, godz. 16-19 – darmowe warsztaty*:
Tworzenie Wianków
Szycie Patchworków
Szycie Zabawek z Recyklingu
Ozdoby Wielkanocne
/piętra kina Nowe Horyzonty/

28-29 marca, godz. 12-20 – stoiska wystawiennicze lokalnych artystów rękodzieła /parter kina Nowe Horyzonty/

* Bloki warsztatowe codziennie są takie same, uczestnictwo w warsztacie to jedno popołudnie a mnóstwo zabawy i satysfakcji:) Zajęcia odbywać się będą na piętrach kina, w wyznaczonych popołudniowych godzinach (16-19), każdy warsztat trwać będzie ok. 60-120 minut. Warsztaty skierowane są dla dzieci i dorosłych.

Iwona Kochutek

Finał BIBLOSA

Ale to już było...

Pod tym hasłem we wtorek (3 marca) upłynął finał jubileuszowego X Powiatowego Konkursu Biblijnego "Biblos", organizowanego przez Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Rozgrywka rozpoczęła się o godzinie 9:00 w sali rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło burmistrza miasta – pana Tomasza Frischmanna, proboszczów oławskich parafii - ks. dziekana Janusza Gorczycy, ks. Tomasza Czabatora i ks. Stanisława Bijaka oraz przedstawicielek Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 – pani Izabeli Żydowskiej i pani Judyty Iżuk.

Images: 4.jpgKonkurs rozpoczęła pani Barbara Turczynowska – dyrektor Gimnazjum nr 1, która przedstawiła rys historyczny Biblosa i powitała wszystkich zebranych. Następnie powitali zebranych – pan Tomasz Frischmann oraz ks. Dziekan. Ks. Gorczyca zainicjował również modlitwę do Ducha św. Po modlitwie nastąpiła jubileuszowa niespodzianka, czyli degustacja tortu ufundowanego ku pokrzepieniu uczestników przez ks. S. Bijaka.

Po słodkim poczęstunku rozpoczęto współzawodnictwo. O laur zwycięzców walczyło sześć trzyosobowych drużyn z gimnazjów z powiatu oławskiego. Były to drużyny z Gimnazjum nr 1, 2 i 3 z Oławy oraz Gimnazjów z Wierzbna, Domaniowa i Gimnazjum nr 2 z Jelcza-Laskowic.  Pierwsze pytania dotyczyły wiedzy ogólnej o Biblii, a następne fragmentów Starego i Nowego Testamentu, będące powtórką dotychczasowych edycji Biblosa. Z okazji jubileuszu konkursu zorganizowano także rywalizację indywidualną.

Pytania konkursowe – jak zwykle – nie były proste, lecz uczestnicy radzili sobie z nimi śpiewająco, wprawiając w niekłamany podziw publiczność oraz wszystkich gości. Po emocjonującej dogrywce na podium stanęły drużyny - Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie – I miejsce, Gimnazjum nr 2 im. Orląt Lwowskich w Oławie - II miejsce, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Domaniowie - III miejsce. W rywalizacji indywidualnej I miejsce zajął  Marek Słowiński z Gimnazjum nr 2 w Oławie, tym samym otrzymując nagrodę ufundowaną przez naszą parafię, czyli pielgrzymkę do Grecji śladami Świętego Pawła. Reprezentantka naszego gimnazjum, Natalia Gołdyn, indywidualnie wywalczyła miejsce III. Rozdanie nagród poprzedził pełen pasji wykład biblisty – ks. prof. Mariusza Rosika, który przybył na konkurs na zaproszenie ks. T.Czabatora i opowiedział zebranym o kobietach Starego Testamentu.

Dzięki hojności sponsorów każdy uczestnik Biblosa wyszedł z nagrodą. Wśród fundatorów nagród znaleźli się:  parafia śś. ap. Piotra i Pawła, parafia NMP Matki Pocieszenia, parafia Miłosierdzia Bożego, Urząd Miejski w Oławie, Rada Rodziców Gimnazjum nr 1 w Oławie oraz prywatni ofiarodawcy. Biblos zakończył się pamiątkowym zdjęciem wszystkich obecnych oraz zaproszeniem do udziału w przyszłorocznej jego edycji.

Wiktoria Dzięgała,
Fot. Michał Rudnicki / Natalia Domaradzka

BAŚNIOWE WALENTYNKI

Images: 4.jpgW piątek 13 lutego uczniowie, nauczyciele oraz rodzice z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie świętowali Dzień Zakochanych. Święto to już na stałe weszło w szkolny kalendarz imprez i uroczystości, gdyż jest okazją do podsumowania projektu realizowanego w naszym Gimnazjum. Projekt monitorują nauczycielki – pani Małgorzata Władyka, pani Elżbieta Leś, pani Małgorzata Januszkiewicz i pani Jolanta Szewczyk.

W tym roku uczniowie klas pierwszych (głównie kl. Ia) przygotowali anglojęzyczną parodię Kopciuszka. W baśń wkomponowano nakręcony w naszej szkole teledysk o nastoletniej miłości. Pokaz teledysku odbywał się przy dźwięku piosenki wykonanej przez utalentowana wokalistkę z kl. III b – Monikę Kulińską.

Drugo i trzecioklasiści przygotowali z kolei autorski spektakl pt. Anoreksja i miłość, czyli bajkę przede wszystkim dla niezbyt grzecznych dzieci. Autorski, bo oparty na scenariuszu napisanym przez naszą absolwentkę, Marlenę Stec. Spektakl dotyczył nie tylko uczuć, ale również wagi. Główna bohaterka okazała się mądrą dziewczyną, która wbrew lansowanym trendom miała odwagę pozostać sobą i tym zdobyła serce królewskiego potomka.

Hitem przedstawień były dwie sceny balowe. Podczas pierwszej uczniowie zatańczyli walca, a podczas drugiej – rock and rolla. Taki rozmach możliwy był dzięki szczególnemu miejscu, do którego aktorzy zaprosili publiczność, czyli scenie OK w Oławie. Poza tym brawami przyjmowano muzyczne hity – zarówno te w wykonaniu Zespołu muzycznego, jak i solistów.

Na koniec na scenie pojawili się laureaci szkolnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego. Odebrali oni z rąk pani Barbary Turczynowskiej, dyrektor szkoły oraz pani Karoliny Mruk, organizatorki konkursu pamiątkowe dyplomy. Pierwsze miejsce w recytacji zajęła uczennica kl. II f Amelia Wojciechowska, a w poezji śpiewanej Magdalena Nowak z kl. III a. Ich występ zakończył walentynkowe spotkanie gimnazjalistów.

Myli się ten, kto twierdzi, że najlepszym miejscem zdobywania wiedzy jest szkolna klasa. Przygotowywanie i obserwowanie występów kolegów to nauka teatralnego savoir vivre’u, doskonalenie umiejętności tańca klasycznego oraz powtórka szkolnych lektur. Oby wszystkie lekcje były tak bajecznie kolorowe i przyjemne, a uczniowie zawsze chłonęli wiedzę z takim skupieniem i błyskiem w oku.

Michał Rudnicki

tłusty czwartek

Tłusty czwartek!

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Z tej okazji Samorząd Uczniowski po raz kolejny przeprowadził akcję „Pączek”, którą koordynowały: p. Jadwiga Dąbrowska –Juśkiewicz - opiekun SU i p. Halina Skibińska - pedagog szkolny. Część pączków przekazała nieodpłatnie spółka ,,Społem” w Oławie. Na pierwszym piętrze szkolnego korytarza funkcjonowała kawiarenka. Sprzedażą pączków zajęły się uczennice Monika Kulińska, Agata Wierzbicka i Katarzyna Żydło. Każdy łakomczuch mógł tego dnia dokonać zakupu słodkiego pączka z marmoladą lub różą

Przepraszamy jedynie, że nie doceniliśmy tłustoczwartkowych apetytów, pączki rozeszły się szybko!!! J

Zawody w tenisie stołowym chłopców Brzeg Dolny
Images: dali.jpgImages: dali.jpgReprezentacja Gimnazjum nr 1 im Polskich Olimpijczyków w Oławie w składzie Jan Pryjda i Konrad Górski zajęli  V miejsce na zawodach finału strefy wrocławskiej.
3.03.2015r. w brzeskiej hali sportowej im. Andrzeja Grubby w eliminacjach grupowych  pokonali zespół z Gimnazjum nr 19 z Wrocławia i ulegli zespołowi Gimnazjum nr 14 również z Wrocławia. Zajmując drugie miejsce w grupie w ćwierćfinale trafili na mocny zespół z Miękini gdzie nasz lider Jan Pryjda zmierzył się z aktualnym v-ce mistrzem Polski kadetów Jakubem Witkowskim. Mecz był emocjonujący, po trzech setach 2:1 wygrywał nasz zawodnik, jednak kolejne dwa sety minimalnie  (przewagą 2 pkt.) wygrał przeciwnik. Cały mecz przegraliśmy 3:0. Znaleźliśmy się w drugiej czwórce turnieju. Kolejnym rywalem z którym przyszło zmierzyć się naszym zawodnikom okazała się drużyna Gimnazjum z Ciechowa. Mecz ułożył się pomyślny dla naszych chłopców, którzy pewnie wygrali 3:1 zapewniając sobie możliwość gry o V m. W ostatnim meczu gładko 3:0 wygraliśmy z Gimnazjum ze Strzelina  osiągając najlepszy wynik w historii rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego w kategorii Gimnazjum. Opiekunem drużyny był Miłosz Solarski.
Podsumowanie Tygodnia Dobrych Manier

 

,,Kiedy nie wiesz, jak się zachować, zachowuj się przyzwoicie”

Stanisław Słonimski

 

Images: 4.jpgW dniach 16-20.02.2015r. na terenie naszej szkoły odbyła się akcja „Tydzień dobrych manier”, która miała na celu propagowanie i wzbogacenie wiedzy oraz umiejętności z zakresu zasad savoir-vivre’u. Tydzień obfitował w wiele atrakcji, o które zadbały koordynatorki akcji: p. Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz i p. Halina Skibińska.

Godziny wychowawcze były przeznaczone na zgłębianie wiedzy na temat zasad savoir – vivre’u. Uczniowie układali wiersze, rymowanki, wykonywali plakaty z hasłami, układali kodeksy: kulturalnego zachowania się w szkole, relacji koleżeńskich oraz komunikacji internetowej. Nauczyciele przeprowadzali pogadanki tematyczne. Najwięcej emocji, jak to zwykle bywa, wzbudziły konkursy. Uczniowie podjęli rywalizację o tytuł Mistrza dobrych manier oraz Mistrza fair play.

Poniedziałek upłynął pod hasłem ,,Kultura na co dzień, czyli jak obycie ułatwia życie”. Przygotowano audycję wprowadzającą do ,,Tygodnia dobrych manier, a następnie uczniowie oraz nauczyciele zostali zapoznani z tygodniowym rozkładem zajęć.

Wtorek upłynął pod hasłem: ,,Mój język świadczy o mnie”. Obowiązywał strój elegancki. Z realizacji tego zadania wzorowo wywiązały się klasy: 1a,b 2c,d, 3c,f. Drobne uwagi do klas 1c,e, 2a,b,e, 3d,b. Pozostałe klasy nie przystąpiły do realizacji zadania.

Odbył się również „Konkurs pięknego czytania”, w którym bezkonkurencyjna okazała się Aleksandra Bruciak (kl. IIb ), II miejsce zajęła Magdalena Iżuk (kl.IIf), a trzecie Kacper Pasierbowicz (IIb), wyróżnienie otrzymał Jakub Kubas (Ib). Udział wzięło 18 uczniów. Konkurs przeprowadzili: p.Halina Skibińska, p.Anna Stefańska, p. Czesław Skibiński

Środa upłynęła pod hasłem: ,,Sprawność i odpowiedzialność”. Obowiązywał strój sportowy. Zwracano szczególną uwagę na stosowanie zasad fair play na lekcjach w-f oraz przerwach. Finałem były wybory ucznia ,,Mistrz fair play”. Tytuł ten zdobyły; Magdalena Iżuk (klasa 2F) oraz Jagoda Hanuszewicz (klasa1A). Konkurs przeprowadziły panie: Marta Gotfiried oraz Małgorzata Januszkiewicz

W czwartym dniu Tygodnia dobrych manier, pod hasłem ,,Jak jeść zdrowo, smacznie i kulturalnie?” odbyła się degustacja zdrowej żywności. Odpowiedzialne: panie: Maria Brudek-Filarowska, Jadwiga Dąbrowska-Juśkiwicz, Halina Skibińska i Anna Stefańska. Stoiska ze zdrową żywnością obsługiwały uczennice: Beata Biel, Laura Przyjemska (kl.3d), Katarzyna Górska oraz Eliza Wiśniowska (3f). Nauczyciele, w szczególności w-f oraz biologii, przeprowadzili krótkie pogadanki nt. w zdrowym ciele zdrowy duch. Pielęgniarka szkolna p. Władysława Cybulak wykonała gazetkę tematyczną, przeprowadziła pogadankę w klasach trzecich nt. zdrowego odżywiania. Obowiązywał strój na co dzień i od święta.

W piątek dużą popularnością wśród młodzieży cieszył się konkurs o tytuł ,,Mistrza dobrych manier”, którego celem było uświadomienie celowości dobrych zachowań między ludźmi, stosowanie zwrotów grzecznościowych oraz uświadomienie, co to znaczy być kulturalnym. Udział wzięło 38 gimnazjalistów. I miejsce zajęła Aleksandra Bruciak (kl. IIb ), II miejsce zajęła Magdalena Iżuk (kl.IIf), a III zajął Kacper Pasierbowicz (IIb), wyróżnienie otrzymał Jakub Kubas (Ib). Sandra Pazgan
BO POEZJA JEST WŚRÓD NAS... MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

Images: kuratorium.jpg27 lutego br. odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski. Nasze gimnazjum reprezentowała grupa uczniów, w skład której wchodzili: Amelia Wojciechowska (2F), Michał Kownacki (3B), Aleksandra Banasiewicz (2C), Tomasz Ratajczak (3B), Wojciech Zagała (3F), Weronika Wrońska (2E) oraz przedstawiciele poezji śpiewanej: Magdalena Nowak (3A), Monika Kulińska (3B), Izabela Krawczyk (2E). Uczestnicy konkursu rywalizowali z uczniami z oławskiego   Gimnazjum nr 2. Cała impreza odbyła się w Sali Rycerskiej, w której spotkało się dziewiętnastu najlepszych recytatorów. Uczniów oceniało jury w składzie: pani Karolina Mruk, pani Elżbieta Leś oraz pani Elżbieta Marczyńska. Uczestnicy zaprezentowali się z jak najlepszej strony. W czasie konkursu mogliśmy przekonać się, czym tak naprawdę jest poezja. Każdy z uczniów marzył o głównej nagrodzie, jaką był tytuł laureata.

Po prezentacji gimnazjalistów, jury miało za zadanie wybrać pięciu najlepszych. Nie było to łatwe, ponieważ wszyscy zasługiwali na wyróżnienie. Po burzliwych obradach komisja wybrała uczniów, którzy będą występować w kolejnym etapie konkursu. Z naszej szkoły tytuł laureata powędrował do Magdaleny Nowak (3A) oraz Amelii Wojciechowskiej (2F). Dodatkowo jury wręczyło trzy wyróżnienia, które otrzymali: Tomasz Ratajczak (3B), Wojciech Zagała (3F), Monika Kulińska (3B).

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach rywalizacji!

Weronika Wrońska

Zasady rekrutacji do klas 1
WIĘC CHODŹ, POMALUJ MÓJ ŚWIAT...

WIĘC CHODŹ, POMALUJ MÓJ ŚWIAT...

Images: praga1.jpg25 lutego br. w hotelu Marta odbył się „Wieczór przy świecach” zorganizowany przez Hospicjum Domowe w Oławie działające przy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Wieczór ten odbył się w ramach kampanii „Pola Nadziei”, której celem jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych i cierpiących.
Spotkanie otworzył wykład polonisty, pracownika Uniwersytetu Wrocławskiego, Bogusława Bednarka. Po nim rozstrzygnięty został konkurs na małą formę literacką „Więc chodź, pomaluj mój świat”, który został przeprowadzony w szkołach podstawowych i gimnazjach powiatu oławskiego.
Po wręczeniu nagród odczytano wybrane fragmenty prac laureatów, wśród których znaleźli się uczniowie naszego Gimnazjum. Oto oni oraz fragmenty ich prac:
Wycieczka do Weny
Images: dm2015.jpgDnia 24 lutego 2015 klasa IIIc wraz z wychowawcą panią Joanną Porcenaluk i panią pedagog Haliną Skibińską wybrała się na wycieczkę do fabryki reklamy "Wena". Zobaczyliśmy jak wygląda codzienna praca w tym zakładzie. Widzieliśmy ogromne drukarki które mogą drukować zarówno na papierze jak i na drewnie czy szkle. W ostatnim pomieszczeniu znajdowały się stare auta, które na wszystkich wywarły kolosalne wrażenie. Podczas wycieczki mieliśmy okazję spotkać właściciela firmy, z którym krótko rozmawialiśmy. Na koniec pani, która nas oprowadzała zrobiła nam zdjęcie na zewnątrz budynku w kształcie samochodu. Zdjęcie zostało potem poddane korekcie graficznej, a następnie wydrukowane. Każdy z osobna dostał mały upominek. Wycieczka podobała się wszystkim.

Pozdrawiam, Ala Karaszowska
Przetłumacz stronę

NiezbędnikLogowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.04 731,412 Unikalnych wizyt