25-05-2016 01:18
Gimnazjum nr 1

· Dane kontaktowe
· Oferta szkoły
· Obwód szkoły
· Kadra Pedagogiczna
· Wychowawcy
· Prezydium Rady Rodziców
· Skład Rady Rodziców
· Konto Rady Rodziców
· Pedagog szkolny
· Psycholog szkolny
· Oligofrenopedagog
· Biblioteka
· Archiwum
· Galeria zdjęć
Prawo szkolne
· Statut Gimnazjum nr 1
· WSO
· System Oceniania Zachowania
· Kryteria ocen zachowania
· Regulamin wycieczek
· Procedury egzaminacyjne
· Program wychowawczy
· Regulamin SU
· Regulamin Rady Rodziców
Samorząd Uczniowski

· Regulamin SU
· Ordynacja wyborcza SU
· Skład SU

Niezbędnik rodzica
· Pedagog poleca
· Zasady rekrutacji do gimnazjum
· Wybór przyszłego zawodu
· Konsultacje dla rodziców
· Plan lekcji
· Zajęcia pozalekcyjne
· Dni wolne od zajęć
· Konsultacje dla uczniów
· Wzór zgłoszenia - podanie
· Ubezpieczenie
· Rodzicielskie SOS
· Opłaty
· Podręczniki 2015-2016        klasa 2
· Podręczniki 2015-2016        klasa 3
Konkursy

· Konkurs wiedzy o krajach       anglojęzycznych - zakres       materiału
Doradztwo zawodowe
· Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponagimnazjalną
· Zasady rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych
· Kalendarz rekrutacji
· Oferta szkół ponadgimnazjalnych
· Wykaz szkół ponadgimnazjalnych
Strefa ucznia
· Zajęcia pozalekcyjne
· Plan lekcji
· Konsultacje dla uczniów
· Humanistyczne co nieco...
· Koło geograficzne
· Zajęcia techniczne
Losowa Fotka
Powitanie
Dolnośląski Kurator Oświaty co roku organizuje konkurs "Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo", skierowany do szkół z terenu naszego województwa. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiły 93 szkoły i placówki oświatowe (w tym 24 gimnazja). Wśród 13 gimnazjów nagrodzonych certyfikatem "Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo" znalazło się Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Ten sam certyfikat przyznano Gimnazjum nr 1 w czerwcu 2011 r. Ponieważ jego ważność trwa trzy lata, w tym roku szkolnym szkoła podjęła powtórne starania o jego uzyskanie. Certyfikat zaświadcza, że system działań podejmowanych w Gimnazjum nr 1 na rzecz bezpieczeństwa spełnia standardy jakości i efektywności. Uroczyste wręczenie certyfikatu nastąpi 23 czerwca 2015r. we Wrocławiu z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty.Programy LEPSZEJ SZKOŁY od 2002 roku pomagają w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dotychczasowe edycje LEPSZEJ SZKOŁY zgromadziły prawie 95 tysięcy nauczycieli i 7 milionów uczniów.

Gimnazjum nr 1 w Oławie bierze udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA organizowanym przez GWO. Wiecej informacji na stronie
http://ls.gwo.pl/
Komunikat

KOMUNIKAT DLA RODZICÓW


Dyrektor szkoły zaprasza Rodziców na ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie
z wychowawcami klas i konsultacje z nauczycielami. Spotkanie odbędzie się
w czwartek  19 maja  2016 r. godz. 17.00. konsultacje rozpoczną się o godz. 17. 30.

Przypominam, że spotkanie Rady Rodziców uczniów klas III odbędzie się
19 maja 2016 r. o godz. 16.00 w sali 65.

Konkurs poezji niemieckiej

Sprawozdanie  z XIV Powiatowego Konkursu Poezji Niemieckiej

Konkurs odbył się  22 marca 2016r  w auli Państwowej  Szkoły Muzycznej I st. w Oławie.

W eliminacjach wzięli udział uczniowie z 5 szkół gimnazjalnych powiatu oławskiego i wrocławskiego, w tym między innymi reprezentanci: Gimnazjum nr 1 i nr 2  w Oławie , Publicznego Gimnazjum nr 1 w Jelczu-Laskowicach, Zespołu Szkół  w Minkowicach Oławskich oraz z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Czernicy Wrocławskiej.

W konkursie wystąpiło łącznie  28 uczestników.

Tematyka wierszy przygotowanych przez uczniów na konkurs  była zróżnicowana pod względem treści, autorów  i epok literackich. Uczniowie  recytowali wiersze i ballady okresu romantyzmu takich poetów, jak: Johann Wolfgang von Goethe, Friedrich Schiller czy Heinrich Heine. Wśród współczesnych poetów uznaniem cieszyły się wiersze Kurta Tucholskyego, Ericha Kaestnera, Heinricha Hoffmanna,Wolfganga Menzla i Wisławy Szymborskiej. Wśród utworów wokalnych znalazły się piosenki: Bertolda Brechta, Marka Grechuty, Helene Fischer, Maite Kelly oraz aria z musicalu Andrew Lloyda Webera „Upiór w operze”

Jury oceniało: recytację, dykcję oraz opanowanie pamięciowe jak również wrażenie artystyczne.

W skład komisji konkursowej weszli nauczyciele języka niemieckiego z w/w szkół

w składzie:

przewodnicząca:   Elżbieta Sawicka- Skibińska – Gimnazjum nr 1 w Oławie

członkowie: Małgorzata Ignatowicz – Gimnazjum nr 2 w Oławie

Jolanta Kamieniak – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Jelczu - Laskowicach

Izabela Olek  -  Zespół Szkół w Minkowicach Oławskich


Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

W kategorii -  recytacje:

I miejsce: Magdalena Iżuk - Gimnazjum nr 1 w Oławie.

II miejsce: Marcelina Opatowska-  Zespół Szkół w Minkowicach Oławskich

III miejsce: Sandra Grabarczyk – Gimnazjum nr 2 w Oławie

Wyróżnienie: Aleksandra Matuszkiewicz - Publiczne Gimnazjum nr 1

w Jelczu – Laskowicach.

W kategorii – poezja śpiewana:


I miejsce: Szymon Drzazga-Publiczne Gimnazjum nr 1 w Czernicy Wrocławskiej.

II miejsce: Natalia Hołówka- Gimnazjum nr 1 w Oławie.

III miejsce: Maria Putyra - Publiczne Gimnazjum nr 1 w Jelczu – Laskowicach.

Wyróżnienie: Arkadiusz Sztandera - Gimnazjum nr 1 w Oławie.


W przerwie  z koncertem wystąpili uczniowie Gimnazjum nr 1 w Oławie.

Organizatorem konkursu od czternastu lat jest Gimnazjum nr 1 w Oławie zaś jego pomysłodawczynią i realizatorką jest Elżbieta Sawicka – Skibińska, nauczycielka języka niemieckiego. Oprawę medialną konkursu zapewniają stale: Oławska Telewizja Kablowa i Gazeta Powiatowa „Wiadomości Oławskie” a gościny użycza Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Oławie. Sponsorami nagród dla uczestników konkursu byli: Urząd Miasta Oława oraz prezes Basenów Miejskich w Oławie  „Termy Jakuba – pan Zbigniew Szwarc.

Elżbieta Sawicka-Skibińska
Marsz Żywych 2016r

Marsz Żywych 2016

Images: praga1.jpgImages: praga1.jpg

Jesteśmy uczniami kl. IIb , w czwartek 5 maja 2016r. uczestniczyliśmy w 25 Marszu Żywych w Oświęcimiu. Przeszliśmy trzykilometrową drogę śmierci międzi dwoma obozami koncentracyjnym Auschwitz I a Auschwitz- Birkenau. Sygnałem do marszu sprzed bramy z napisem ,,Arbeit macht frei’’ był dźwięk szafaru baraniego rogu, którym Żydzi podczas świąt nawołuj do pokuty. Uczestnicy- Żydzi i młodzi ludzie z całego świata- nieśli flagę swoich krajów. Najwięcej było barw Izraela, towarszyszyło im wiele chorągwi  biało- czerwonych. My poszliśmy pierwszy raz. Chcieliśmy oddać hołd ofiarom Holocaustu o których dowiedzieliśmy się na lekcjach historii. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć  to, o czym uczyliśmy się w szkole. W sercach czuliśmy poruszenie i żal. Trudno było zrozumieć , że ,,Człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los’’. Musieliśmy pamiętać o ofiarach i mówić o tolerancji.Do udziału w marszu zachęciła nas nasza wychowawczyni  Pani Lidia Szeligiewicz  oraz Pani  Iwona Kochutek.

Uczniowie kl 2b

XII Konkurs Literacko - Dziennikarski

XII Konkurs Literacko-Dziennikarski Moja Mała Ojczyzna

WIKTORIA WIKTORII

Images: praga1.jpgXII Konkurs Literacko-Dziennikarski Moja Mała Ojczyzna 2016 im. Beaty Jaroszewskiej dla uczniów z Dolnego Śląska organizowany jest przez Szkołę Podstawową im. św. Wojciecha we Włodowicach. Na konkurs wpłynęły 93 prace z 44 szkół z Dolnego Śląska.

Jurorzy w składzie: Olga Tokarczuk – pisarka, Karol Maliszewski – poeta, prozaik, krytyk literacki, Tomasz Leśniowski – poeta, dziennikarz, Rafał Różewicz - poeta – wyłonili 31 laureatów.

W kategorii gimnazja uczniowie pisali wiersz lub rozprawkę związaną z regionem albo tworzyli opis ciekawego miejsca. Mogli także napisać reportaż lub felieton odnoszący się do wydarzeń z najbliższej okolicy. Spośród gimnazjalistów jurorzy wyłonili troje laureatów w kategorii proza i troje wyróżnili.  Wśród wyróżnionych znalazła Wiktoria Jończyk z klasy IIb Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie (opiekun Jolanta Szewczyk). Wiktoria przygotowała reportaż z akcji „Daję głowę”.  Pomysł akcji narodził się w 2014 r., gdy pani Agnieszka Sawczyńska z Agencji Reklamowej Public Relations postanowiła pomóc kobietom chorym na raka. Zainspirowała ją historia oławianki - pani Elżbiety Wojdyły, szefowej stowarzyszenia „Zawsze kobieta”, opiekującego się kobietami chorującymi na nowotwór piersi, która sama od kilku lat walczy z nowotworem. Pani Elżbieta Wojdyła została twarzą akcji, a uzyskane środki trafiły do jej stowarzyszenia. W akcję co roku włącza się także mama Wiktorii – pani Beata Jończyk, która stała się dla córki motywacją do literackiego uwiecznienia tego ważnego wydarzenia i towarzyszyła jej podczas odbierania wyróżnienia.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 29 kwietnia br. podczas obchodów Dnia Patrona szkoły – św. Wojciecha - w Muzeum Sowiogórskim w Ludwikowicach Kłodzkich. Rozdaniu nagród towarzyszyła bogata oprawa artystyczna oraz pyszny poczęstunek.

Red. Olimpii

Spotkanie z pisarzem

Spotkanie z pisarzem,

czyli najlepszy sposób na promocję czytelnictwa

 

Images: praga1.jpgW kwietniowy poniedziałek w Czytelni Oddziału Dziecięcego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem-podróżnikiem Romanem Pankiewiczem, promujące książkę pt. „Niemcy – moja mała ojczyzna: drugi żywioł”. W spotkaniu wzięli udział m.in. uczniowie klasy I b naszego Gimnazjum.

Autor książki w ciekawy sposób opowiedział pokrótce historię Niemiec, a następnie przedstawił relację ze swoich podróży do tego kraju. Zdjęcia i humorystyczne anegdoty ubarwiały oraz świetnie dopełniały opowieść. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali gościa, poznając wiele ciekawych faktów dotyczących Niemiec oraz codziennego życia mieszkańców. Autor poruszył także problem narkomanii w krajach zachodnich oraz zachęcał młodzież do systematycznej nauki języków obcych, których znajomość bardzo ułatwia podróżowanie.

Fot. Filip Żydowski i Marcin Hawro

Finał IX Ogólnopolskiego Konkursu na Felieton

Finał IX Ogólnopolskiego Konkursu na Felieton

PIOTR CHRZANOWSKI LAUREATEM

Images: praga1.jpgPiotr Chrzanowski z kl. II b Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków został laureatem IX Ogólnopolskiego Konkursu na Felieton. Zdobył III miejsce w kraju w kategorii szkół gimnazjalnych oraz Nagrodę Dolnośląskiego Kuratora Oświaty! Na tegoroczny konkurs wpłynęło 311 prac uczniów z całej Polski.

Do ścisłego finału zakwalifikowało się 5 gimnazjalistów i 12 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, których felietony okazały się najlepsze. W tegorocznej edycji tematem prac były cytaty z twórczości Sławomira Mrożka. – To nie były łatwe tematy – podkreślał przewodniczący jury prof. Stanisław Bereś. - Jestem jurorem już od kilku lat i w ciągu mojej pracy udało mi się zauważyć, że są felietony słabe, średnie i takie, które wywołują uśmiech na twarzy i pamiętamy je dosyć długo.  Dobry felieton jest przede wszystkim wesoły, a dobry felietonista to osoba, która jest sobą i nie udaje kogoś, kim nie jest. Każda z prac pozwoliła mi rozmyślać nad życiem i doprowadziła mnie do jakichś refleksji. Szczególnie w wygranych pracach można zauważyć szczerość płynącą spod młodych piór – wyznał.

Uroczysta gala finałowa miała miejsce  22 kwietnia w XII LO we Wrocławiu, które jest organizatorem konkursu. To właśnie tam spotkali się autorzy wszystkich wyróżnionych prac. Podekscytowani, zadowoleni uczniowie i ich opiekunowie z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników, które poprzedził niezwykle ciekawy wykład prof. Beresia. Językoznawca odniósł się w swojej wypowiedzi m.in. do felietonu Piotra. -  Autor nie sili się na górnolotny język, w prostych, humorystycznych scenkach ukazuje udręki młodego człowieka. Nie szydzi, a ironizuje, posługuje się kontrastem, podkreśla wieloznaczności. Pozornie zżyma się na los („Całe życie pod górę...”), tak naprawdę głosi pochwałę rodzicielskiej miłości i troski.

Piotr zdobył dwie prestiżowe nagrody pisząc felieton pt. „O nieudanym poszukiwaniu nizin”. – Jestem bardzo zaskoczony.  Dla mnie samo znalezienie się w tak ścisłej czołówce i tak elitarnym gronie  już było  ogromnym sukcesem, o podium nawet nie marzyłem – mówił po gali. Opiekunem Piotra jest polonistka, Jolanta Szewczyk, która towarzyszyła także uczniowi w wyjeździe do Wrocławia.

NAJLEPSZE DOLNOŚLĄSKIE PIÓRA

Gala VI Dolnośląskiego Konkursu Dziennikarskiego „Współczesny Dolny Śląsk”

NAJLEPSZE DOLNOŚLĄSKIE PIÓRA

 

6 maja odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom VI Dolnośląskiego Konkursu Dziennikarskiego. Pani Jolanta Szewczyk oraz nagrodzeni uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie  z przyjemnością udali się na to niecodzienne wydarzenie, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece, mieszczącej się w budynku organizatora – Gimnazjum nr 7 we Wrocławiu.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów – ocenianych w oddzielnych kategoriach. Mają oni do wyboru: fotoreportaż, wywiad z ciekawym mieszkańcem Dolnego Śląska, reportaż z wydarzenia (kulturalnego, turystycznego... itp.).

Słowa uznania laureaci usłyszeli z ust dyrektora Gimnazjum nr 7, Pani Marioli Słomki,  członka jury, dziennikarza, pracownika naukowego Instytutu Dziennikarstwa UW, pana dra Mariana Maciejewskiego oraz przedstawiciela dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej, pani Ewy Pietraszek, którzy podkreślili wyjątkowo wysoki poziom tegorocznych wywiadów. W tej kategorii spośród uczniów Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie nagrodzono:

-Filipa KretowiczaNagroda Dolnośląskiego Kuratora Oświaty (za wywiad z zegarmistrzem, panem Janem Forczakiem);

-Michała Kołodzieja – II miejsce (za wywiad z Mikołajem Bandurą, członkiem bractwa rycerskiego Chorągwi Piastów Śląskich);

-Joannę Błaszczyk – III miejsce (za wywiad z prof. Wojciechem Witkiewyczem, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego  we Wrocławiu);

-Wiktorię Jończyk – III miejsce w kategorii fotoreportaż (fotoreportaż pt. „Głowa za głowę, włos za włos”). I i II miejsca w tej kategorii nie przyznano.

Images: praga1.jpg

W gronie nagrodzonych oławian znaleźli się również uczniowie SP nr 1 – Kacper Lis, Maja Maziarz, Zofia Podlecka (opiekun pani Monika Gawron) oraz Dagmara Maksymiszyn i Julia Pajer (opiekunowie: Justyna Piotrowska, Robert Piotrowski). Prace nadesłane z naszego miasta zachęciły jurorów do odwiedzenia naszego miasta.

Red. Olimpii

Fot.: Wojciech Brusiło

DZIEŃ DRZWI OTWARTYCH

PROMOCJA SZKOŁY, CZYLI DZIEŃ DRZWI OTWARTYCH 2016 !!!

Images: praga1.jpgImages: zol2.jpgImages: praga1.jpg22 kwietnia br. w naszej szkole gościliśmy uczniów klas szóstych z oławskich szkół podstawowych nr 1, 2 i 5. O godzinie 9.00 mury naszej szkoły przekroczyła pierwsza grupa zaproszonych uczniów, których powitali: pani Barbara Turczynowska -dyrektor szkoły, pani Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz oraz pani Halina Skibińska - koordynatorki projektu edukacyjnego  ,,Czy Gimnazjum straszy?”. W imieniu społeczności uczniowskiej wystąpili: przewodnicząca szkoły - Magdalena Iżuk i Cyprian Galej.

Szóstoklasiści otrzymali logo szkoły w postaci kolorowych przypinek. Następnie zostali podzieleni na 13-osobowe grupy i udali się w podróż po przygotowanych ,,stacjach". Towarzyszyli im nasi uczniowie, pełniący rolę opiekunów grup.

,,W świecie fizyki” nasi goście mieli okazję przekonać się, że lekcje tak ważnego przedmiotu nie muszą opierać się jedynie na monotonnym powtarzaniu wzorów, praw i zasad. Oryginalne i rzetelnie przeprowadzone doświadczenia wywołały zdumienie oraz wzbudziły ciekawość wśród wymagającej publiczności. Scenka edukacyjna, kolorowe wiry, wybuchy, ciecz nieniutoniowska, i jajko wciągnięte do butelki- to przykuło największą uwagę naszych gości. Eksperymenty odbywały się pod opieką pani J.Dąbrowskiej-Juśkiewicz.

Images: praga1.jpgKolejną niespodzianką przygotowaną z okazji promocji szkoły była lekcja chemii. Pani Paula Chrustowska wraz ze swoimi asystentami z klas trzecich zapoznała przyszłych gimnazjalistów ze światem kolorowych mikstur i zadziwiających badań. Eksperymenty wywarły ogromne wrażenie na uczniach, którzy po raz pierwszy mieli okazję uczestniczyć w prawdziwych zajęciach chemii. Najstarsi gimnazjaliści popisali się wiedzą oraz mistrzowsko opisali wyniki przeprowadzonych reakcji.

Images: praga1.jpgPo zakończonych prezentacjach przyrodniczych szóstoklasiści odwiedzili salę gimnastyczną. Na miejscu czekały już uczennice klas: 3B, 3C, 3D, 3E oraz 3F, które zaprezentowały układy przygotowane na tzw. „Koła Olimpijskie” oraz choreografię taneczną połączoną z pracą na stepach. Pani Marta Gotfried - nauczycielka wychowania fizycznego, zapoznała naszych gości z bogatą historią osiągnięć sportowych: przedstawiła osiągnięcia, rekordy oraz wyjaśniła znaczenie kolorów widniejących na fladze olimpijskiej.

Images: praga1.jpgNastępnym punktem programu była „Szkolna Manufaktura Cukierków”. Uczniowie klasy 3E: Wojciech Brusiło, Filip Kretowicz oraz Karol Suchecki osłodzili nieco życie przyszłych pierwszoklasistów. Krok po kroku ujawnili proces powstawania cukierków, które swoją słodyczą wywoływały uśmiech na twarzach nieśmiałych szóstoklasistów. Przysmaki przygotowane według pomysłu naszych cukierników, należały z pewnością do najprzyjemniejszych atrakcji.

Dalsza trasa wyprawy obejmowała salę, w której królował język angielski. Przyszli gimnazjaliści mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę oraz pochwalić się umiejętnościami językowymi rozwiązując przygotowane zestawy zadań. Uczniowie klasy II D zaprezentowali projekty edukacyjne, m.in. prezentacje -  „Atrakcje turystyczne Londynu”, przygotowane pod opieką pani Anity Żydło.

Film promocyjny szkoły-autorstwa naszego absolwenta Mateusza Października oraz sztuka filmowa przygotowana przez szkolne koło teatralne pod kierunkiem pani Jolanty Szewczyk, stanowiły ostatnią stacją prezentującą codzienne życie naszej szkoły.

Dzień Drzwi Otwartych w naszej szkole co roku wzbudza wiele emocji. Zapał i chęć współpracy są głównym czynnikiem tworzącym tę niecodzienną atmosferę. Dzięki takim spotkaniom łatwiej uczniom dokonać wyboru szkoły. Zwiedzając placówkę mogą poznać klimat naszego gimnazjum i przyszłych nauczycieli.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do budowania wizerunku naszej szkoły w oczach szóstoklasistów. Gimnazjum nr 1 bez wątpienia jest postrzegane jako miejsce kojarzone z życzliwością oraz niewymuszoną serdecznością.

Tekst Weronika Wrońska

Fot.Weronika Piotrowska

Ola Dziekańska

Gala Laureatów konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista

Gala Laureatów konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista


Images: praga1.jpg

Aleksandra Bruciak z kl. III b 30 marca 2016 r. razem ze swoim tatą w Auli im. Jana Pawła II na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu uczestniczyła w uroczystości zakończenia XVI edycji Konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista.

Laureatów przywitała Małgorzata Matusiak, dyrektor DODN we Wrocławiu słowami A. Mickiewicza ,,Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą” Wśród zaproszonych gości był też Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, który wręczał dyplomy i pamiątkowe medale. Ola została dwukrotną laureatką - z biologii i j. polskiego.

Dzięki swojej ciężkiej pracy osiągnęła sukces, została zwolniona z egzaminu gimnazjalnego z j. polskiego i z części przyrodniczej.

Gratulujemy!

SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM

SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM  BARTOSZEM SZYLEREM – UCZNIEM XIV LO WE WROCŁAWIU

Images: praga1.jpgNa godzinę wychowawczą do klasy 2 „b” 31 marca 2016 roku przyjechał absolwent naszego gimnazjum –   - Bartosz Szyler. Opowiedział  nam o swojej szkole – Liceum Ogólnokształcącym nr 14 we Wrocławiu. Pomagał nam i doradzał, w jaki sposób możemy wygrywać konkursy. Sam wiele razy stawał na podium przede wszystkim w konkursach historycznych. Dzięki temu ,że został laureatem zDolnego Ślązaka z historii i j.polskiego , nie musiał pisać egzaminów gimnazjalnych z tych przedmiotow.W LO nr XIV  został laureatem  Olimpiady Historycznej i Polonistycznej.Atmosfera podczas spotkania była bardzo miła i przyjemna. Na koniec  zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.  Pożegnaliśmy się ze smutkiem.

Martyna Maciejko kl 2b

Images: praga1.jpg

 

X Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej
X Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Uczennica naszego gimnazjum, Natalia Hołówka z klasy 1b wzięła udział w X Dolnośląskim Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej, który odbył się 5.03.2016 r. w Młodzieżowym Domu Kultury - Krzyki we Wrocławiu.
W konkursie zajęła I miejsce w kategorii soliści w grupie wiekowej - gimnazjum. Wykonała utwór pt. "Dziś idę walczyć - Mamo"

Celem konkursu było m in. wspieranie postaw patriotycznych młodego pokolenia, popularyzowanie i wspieranie talentów dolnośląskich uczniów. Komisja konkursowa oceniała dobór, repertuaru, interpretację oraz oryginalność wykonania.
Rodacy bohaterom

PAMIĘTAJMY!!!

Społeczność uczniowska naszej szkoły wzięła udział w akcji -  „Rodacy Bohaterom”.

Na podstawie ustalonej listy zebraliśmy około 70kg artykułów spożywczych na Święta Wielkanocne dla polskich kombatantów na Kresach Wschodnich. Dołączyliśmy również  kartki świąteczne z życzeniami.

23 marca br. nasze gimnazjum odwiedził Pan Maksymilian Ziarkowski – członek Stowarzyszenia Oławscy Patrioci, który dostarczył zgromadzoną żywność do magazynów Stowarzyszenia Odra – Niemen we Wrocławiu.

Images: praga1.jpg

W akcję najbardziej zaangażowały się klasy: 1A, 2A oraz 1E. Klasy - IIC, IIF, IIE, IID, ID również wspomogły akcję.

Koordynatorzy akcji dziękują uczniom za ich bezinteresowną pomoc w zbiórce żywności.

Halina Skibińska - pedagog szkolny

Jadwiga Dąbrowska -Juśkiewicz - opiekun SU.

Dobry zawód szansą na sukces i spełnienie marzeń

Dobry zawód szansą na sukces i spełnienie marzeń”

Images: zol2.jpgDnia 11 marca b.r. w naszym gimnazjum, odbyło się spotkanie z cyklu ,,Poznajemy zawody”. Tym razem naszym gościem był kapitan Wojska Polskiego - pan Andrzej Hołówka. Uczniowie klas II i III zapoznali się ze specyfiką zawodu żołnierza oraz warunkami jakie trzeba spełnić, aby zdobyć wykształcenie w tym kierunku.

Zaproszony gość barwnie opowiadał również o swojej misji zagranicznej do Afganistanu, w której ostatnio brał udział. Przekazane informacje, ilustrowane pamiątkowymi zdjęciami wzbudziły duże zainteresowanie młodzieży. Atrakcją dla dziewczyn była możliwość przymierzenia burki, czyli  typowego stroju mieszkanek tego kraju.

Młodzież po spotkaniu była w większości przekonana, że żołnierz zawodowy to dobry zawód na przyszłość.

Images: zol2.jpg

Nie jesteś niewolnikiem- apel Szkolnego Koła PCK

Nie jesteś niewolnikiem- apel Szkolnego Koła PCK

Images: praga1.jpgCzłonkowie Szkolnego Koła PCK w Gimnazjum nr 1 w Oławie pod opieką Marii Brudek-Filarowskiej (opiekuna Koła) oraz pedagoga szkolnego Haliny Skibińskiej przygotowali przedstawienie pt. „Nie jesteś niewolnikiem”. Prezentacja przedstawienia odbyła się 18 marca 2016r. a widzami byli uczniowie klas pierwszych i drugich. Oglądając inscenizację, uczniowie dowiedzieli się o przyczynach i skutkach uzależnienia od alkoholu, nikotyny, narkotyków a także telefonu komórkowego i internetu. Zgubne skutki uzależnień uczniowie poznali oglądając scenki, słuchając piosenek i wierszyków a także danych naukowych na ten temat. Publiczność z wielką uwagą obejrzała spektakl a gromkie brawa świadczyły, że przedstawienie bardzo się podobało. Mamy nadzieję, że tematyka poruszona podczas tego apelu przyczyni się do tego, że uczniowie, którzy już mają kontakty z środkami uzależniającymi zastanowią się nad swym postępowaniem i wyciągną właściwe wnioski, zaś ci, którzy jeszcze nie zaczęli eksperymentować z takimi używkami nigdy tego nie zrobią. Przedstawienie przygotowali uczniowie: Nikola Grześkowiak, Natalia Porębska, Kaja Piszczek, Hubert Grdeń, Jakub Kubas, Aleksandra Janicka, Helena Mościbrocka, Karolina Furgała, Jakub Nowicki, Piotr Chrzanowski, Natalia Hołówka, Emilia Sokół i Alicja Martynoga
"Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"

"MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA”

Społeczność uczniowska i pracownicy naszej szkoły włączyli się do akcji ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą i przekazali symboliczną złotówkę na ten szczytny cel, jakim jest porządkowanie zapomnianych nekropolii. Wśród grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. To dla młodzieży wielka lekcja patriotyzmu, okazja do poznania historii swoich rodzin oraz historii naszego narodu.

Kwotę 500zł wpłaciliśmy na konto Związku Sybiraków III Rzeczypospolitej Polskiej we Wrocławiu; 30 1540 1030 2001 7760 0457 0001, nr KRS 0000228551.

Informacje na temat akcji, lista wpłacających, reportaże STUDIA WSCHÓD znajdują się na stronie internetowej www.studiowschod.pl

Wszystkim, którzy włączyli się do akcji, serdecznie dziękujemy.

Samorząd Uczniowski

Cegiełka dla szkoły

"Jest jedno słowo, którym wszyscy powinniśmy się kierować jak regułą – wzajemność"

Konficjusz

W dniach od 3 marca do 5 marca 2016 r. na terenie marketu ,,Kaufland” w Oławie odbyła się akcja "Cegiełka dla szkoły”, którą zorganizowało Szkolne Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Gimnazjum nr1 w Oławie.

Celem akcji była zbiórka pieniędzy na rozbudowę bazy dydaktycznej szkoły. Akcję przeprowadzono przez darowiznę publiczną połączoną z pakowaniem zakupów przez 30-stu uczniów naszego gimnazjum. Opiekę nad gimnazjalistami podczas trwania akcji na terenie marketu sprawowali – pani Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz (opiekun SU), pani Halina Skibińska (pedagog szkolny) i pani Anna Stefańska (nauczycielka j. polskiego). Jedna zmiana trwała trzy godziny.

Images: praga1.jpg

W czasie akcji zebrano kwotę 5140,63 zł., z której 1542 zł przekazano na rzecz TPD Oddział Powiatowy w Oławie.

Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia akcji, a szczególnie pani Izabeli Żydowskiej, która swoją pomocą wsparła nasze działania.

"Dobrych ludzi nikt nie zapomina” Safona

Koordynatorzy akcji
Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz, Halina Skibińska

Ogłoszenie

Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków
w Oławie przypomina Rodzicom, że od 24 marca 2016r. do 29 marca 2016 r. trwa wiosenna przerwa świąteczna. Jednocześnie informuje, że jeżeli istnieje potrzeba zapewnienia dzieciom opieki w tych dniach (oprócz dni świątecznych) prosi o zgłaszanie tego faktu w formie pisemnej w sekretariacie szkoły nie później niż do 17 marca 2016 r.

Sukcesy uczniów

Rok szkolny 2015 / 2016

Udział uczniów w konkursach wiedzy i artystycznych:


konkurs

wynik

uczeń

opiekun merytoryczny

Wojewódzki Konkurs zDolny Ślązak Gimnazjalista

finaliści
z języka polskiego

G. Cichoń kl. IIIb

M. Grabowska kl.IIIf

p. B. Chmiel

p. K. Mruk

Wojewódzki Konkurs zDolny Ślązak Gimnazjalista

laureatka
z języka polskiego

A. Bruciak kl. IIIb

p. B. Chmiel

Wojewódzki Konkurs zDolny Ślązak Gimnazjalista

finalista
z matematyki

F. Szewczyk kl. IIIb

 

p. B. Migała

Wojewódzki Konkurs zDolny Ślązak Gimnazjalista

laureatka

z biologii

A. Bruciak kl. IIIb

p. B. Kołacz

Wojewódzki Konkurs zDolny Ślązak Gimnazjalista

finalistka

z historii

M. Grabowska IIIf

(zakwalifikowanie do II części finału)

p. L. SzeligiewiczDolnośląski konkurs

III Olimpiada Biologiczna

kwalifikacja do etapu wojewódzkiego

A. Bruciak  kl. IIIb

M. Grabowska kl. IIIf
A. Ziobrowska  kl.IIIf

K. Godlewski kl. IIIf

p. B. Kołacz

 

Dolnośląski konkurs

II Olimpiada Geograficzna

kwalifikacja do etapu wojewódzkiego

M. Grabowska kl. IIIf

A. Bruciak  kl. IIIb

p. M. Brudek – Filarowska

Wojewódzki  Konkurs

Poezji Patriotycznej i Religijnej Fides et Patria

wyróżnienie

specjalne

H. Grdeń kl. IIb

 

p. E. Zarówna

Ogólnopolski Konkurs

200. rocznica utworzenia Towarzystwa Naukowego Krakowskiego

finaliści

A. Banasiewicz kl.IIIc

G. Szymaniak kl. IIIc

M. Zagórny kl. IIIc

B. Hankiewicz- absolwent szkoły

p. L. Szeligiewicz

Ogólnopolski Konkurs

W harmonii z przyrodą

wyróżnienie

K. Jędo kl. Ie

p. M. Pietrzycka

Ogólnopolski Konkurs

o laur Złotego Pióra

finalistka

W. Wrońska kl. IIIe

p. J Szewczyk

 

Powiatowy Konkurs  
Poznaję zawody moich przodków

i członków rodziny

I miejsce

II miejsce

III miejsce

wyróżnienia

N. Hołówka kl. Ib

M. Maziarz kl. Ib

H. Słabicki kl. Ib

M. Czart kl. Ib

O. Niepsujewicz kl.Ib

F. Żydowski kl. Ib

A. Mruk kl. Ib

p. J Szewczyk

p. H. Skibińska

 

Powiatowy Konkurs

I ty możesz zostać mistrzem ortografii

III miejsce

wyróżnienie

J. Błaszczyk kl. IIb

W. Gawron kl. IIb

p. H. Skibińska

p. J. Szewczyk

 

Powiatowy Konkurs Multimedialny w zakresie zdrowia psychicznego

Dbam, rozumiem, akceptuję.

II miejsce

E. Zabłocka kl. Id

p. M. Pietrzycka

Ogólnopolski Konkurs

Zapomni Rossiju- Zapamiętaj Rosję

wyróżnienie

A. Galińska kl. IIb

W. Lemeshko kl. Ia

p. M. Głogowska

Wojewódzki Konkurs

Poezja Herberta czytana wciąż na nowo

wyróżnienie

A. Banasiewicz kl. IIIc

p. A. Graj

X Dolnośląski Przegląd Piosenki Patriotycznej

Barwy miłości do ojczyzny

I miejsce w kategorii soliści

N. Hołówka kl. I b

p. E. Leś

Powiatowy Konkurs Biblijny

Biblios

II miejsce

 

A. Garwarska kl. IIIe

K. Radziszewski kl.IIIb

F. Szewczyk kl. IIIb

 

p. J. Szewczyk

p. E. Piękoś

XII Dolnośląski Konkurs Literacko – Dziennikarski

Moja mała ojczyzna

nagroda w kategorii gimnazja

W. Jończyk kl. IIb

p. J. Szewczyk

 

Ogólnopolski Konkurs na Felieton

finalista

P. Chrzanowski kl. IIb

p. J. Szewczyk

Turniej Wiedzy Pożarniczej

Młodzież zapobiega pożarom

II i III miejsce

S. Serżyski kl. IIIc

A. Banasiewiczkl. IIIc

p. J. Bereżnicki

Finał XI Powiatowego Konkursu Biblijnego BIBLOS

Biblijni aniołowie

Images: biblos2012-1.jpgPod tym hasłem we wtorek (8 marca) upłynął finał XI Powiatowego Konkursu Biblijnego "Biblos", organizowanego przez Gimnazjum nr 1
im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Rozgrywka rozpoczęła się o godzinie 9:30 w sali rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło burmistrza miasta – pana Tomasza Frischmanna, pani Doroty Miszczak - zastępcy dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowo -   Wychowawczych w Oławie, ks. Pawła Pomarańskiego z parafii NMP Matki Pocieszenia oraz przedstawicielek Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 – pani Izabeli Żydowskiej i pani Judyty Iżuk.

Konkurs rozpoczęła pani Barbara Turczynowska – dyrektor Gimnazjum nr 1, która przedstawiła ideę konkursu oraz powitała wszystkich zebranych. Następnie pan Paweł Beyga, absolwent Gimnazjum nr 1 i doktorant PWT
we Wrocławiu wygłosił okolicznościowy wykład dotyczący tematyki konkursu, czyli aniołów.

Po interesującym wykładzie rozpoczęto współzawodnictwo. O laur zwycięzców walczyło siedem trzyosobowych drużyn z gimnazjów z powiatu oławskiego. Były to drużyny z Gimnazjum nr 1, 2 i 3 z Oławy oraz Gimnazjów z Wierzbna, Domaniowa, Bystrzycy i Gimnazjum nr 2 z Jelcza-Laskowic.

Pytania konkursowe – jak zwykle – nie były proste, lecz uczestnicy radzili sobie z nimi świetnie, wprawiając w niekłamany podziw publiczność
oraz wszystkich gości. Po emocjonującej dogrywce na podium stanęły drużyny - Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Oławie – I miejsce, Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie - II miejsce, Gimnazjum nr 2 z Jelcza Laskowic - III miejsce. Przyznano również nagrodę publiczności. Statuetkę okazałego anioła z rąk przedstawicielek Rady Rodziców z Gimnazjum nr 1 odebrała Zuzanna Znamirowska z Gimnazjum nr 3. Nasze Gimnazjum reprezentowali trzecioklasiści: Adrianna Garwarska z kl. IIIe, Filip Szewczyk i Konrad Radziszewski z kl. III b.

Konkurs zakończono akcentem artystyczno - kwiatowym. Ponieważ z okazji konkursu przygotowano w sali rycerskiej wystawę pt. „Biblia dla leniwych”, Aleksandra Mruk przedstawiła historię i sposób wykonania projektu. Uczennice Gimnazjum nr 1 – Martyna Maciejko, Karolina Furgała i Natalia Hołówka przygotowały z kolei koncert muzyczny. Martyna przepięknie zagrała na fortepianie, Natalia na skrzypcach a Karolina na wiolonczeli. Podczas uczty muzycznej uczniowie – Marcin Hawro, Maksymilian Reczuch i Filip Żydowski rozdali wszystkim obecnym w sali rycerskiej kobietom i dziewczynom róże, i złożyli im życzenia z okazji dnia kobiet.

Dzięki hojności sponsorów każdy uczestnik Biblosa otrzymał nagrodę. Wśród fundatorów nagród znaleźli się:  parafia śś. ap. Piotra i Pawła, parafia NMP Matki Pocieszenia, Urząd Miejski w Oławie, Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 w Oławie oraz Zespołu Szkół w Wierzbnie, Centrum Sztuki w Oławie i oławskie pizzerie - Hades oraz Telepizza. Biblos zakończył się pamiątkowym zdjęciem wszystkich obecnych oraz zaproszeniem do udziału w przyszłorocznej jego edycji.

Red. Olimpii

Fot. Dominika Klauza

Historia pewnej miłości

Taki tytuł nosiło tegoroczne przedstawienie walentynkowe przygotowane przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Przedstawienie dotyczące miłości na stałe już zagościło w harmonogramie szkolnych imprez i co roku publiczność czeka na nie z niecierpliwością.

Images: praga1.jpgTematem spektaklu były miłości trudne. Ponieważ całość reżyserują dwie nauczycielki – pani Małgorzata Władyka, nauczycielka j.angielskiego i pani Jolanta Szewczyk, nauczycielka j.polskiego – scenariusz wykorzystywał specyfikę obu przedmiotów. W pierwszej części pokazano rozstania bohaterów z anglojęzycznych lektur oraz filmów, a odgrywający sceny uczniowie posługiwali się pięknym językiem Szekspira. Scenariusz drugiej części przedstawienia napisało samo życie. Opowiadał on historię miłości rodziców pani Danuty Konon – oławianki urodzonej 12.02.1940 r. w Archangielsku, podczas zesłania jej rodziców na Sybir.

W spektaklu wykorzystano różne formy przekazu i zaprezentowano całą gamę uczniowskich talentów. Sceny teatralne przeplatały się z tańcem sportowym, towarzyskim, wykonywanymi na żywo utworami muzycznymi oraz projekcjami multimedialnymi. Taki rozmach możliwy był dzięki zaangażowaniu się w projekt również innych nauczycieli. Przygotowaniem pokazów tanecznych zajęła się pani Małgorzata Januszkiewicz, nauczycielka wychowania fizycznego, a za oprawę muzyczną odpowiadała pani Elżbieta Leś, nauczycielka sztuki.

Finałem przedstawienia było słowo skierowane przez jego główną bohaterkę, panią Danutę Konon, do publiczności. Wyraziła ona młodemu pokoleniu wdzięczność za kultywowanie pamięci o tych Polakach, których Rosjanie zesłali na Nieludzką Ziemię. Młodzież odpłaciła się pani D.Konon gromkimi brawami oraz tradycyjnym „Sto lat”, gdyż bohaterka kilka dni wcześniej świętowała swoje urodziny.

Przedstawienie zakończyła pani Barbara Turczynowska, dyrektor szkoły, która przypomnieniem okoliczności wywożenia Polaków na Syberią w 1939 r. postawiła kropkę nad „i” całego przedsięwzięcia. Dziękując wszystkim, zaprosiła siedzących na widowni Sybiraków do szkoły na lekcję żywej historii...

Pola nadziei - finał konkursu plastycznego

Tegoroczny temat konkursu „Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem” był nie lada wyzwaniem. Szkoły gimnazjalne przysłały 18 prac. Wyróżniono tylko jedną pracę, naszej uczennicy z kl. III b, Natalii Domaradzkiej. Na konkurs przesłano również prace Weroniki Marczewskiej z kl. II d oraz Martyny Maciejko z kl. II b.

Images: praga1.jpg

Przetłumacz stronę

Niezbędnik
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.05 1,295,097 Unikalnych wizyt