24-11-2014 07:21
O szkole

· Gimnazjum nr 1
· Historia
· Kadra Pedagogiczna
· Wychowawcy
· Samorząd uczniowski
· Kontakt
· Pedagog szkolny
· Psycholog szkolny
· Oligofrenopedagog
· Humanistyczne co nieco...
· Koło geograficzne
· Biblioteka
· Archiwum
· Galeria zdjęć
Dokumenty
· wzór zgłoszenia
· Ubezpieczenie
· WSO
· Statut Gimnazjum
· Kryteria ocen zachowania
· Regulamin wycieczek
· Procedury egzaminacyjne
· Program wychowawczy
· Regulamin SU
· Regulamin Rady Rodziców
· Harmonogram konkursów
· Zajęcia techniczne
Bieżący rok szkolny
· Rodzicielskie SOS
· Harmonogram konkursów
· Plan lekcji
· Dni wolne od zajęć
· Opłaty
· Podręczniki 2014-2015        klasa 1
· Podręczniki 2014-2015        klasa 2
· Podręczniki 2014-2015        klasa 3
· Zajęcia pozalekcyjne
· Konsultacje dla rodziców
· Konsultacje dla uczniów
· Pedagog szkolny
· Psycholog szkolny
· Oligofrenopedagog
Konkursy

· Konkurs wiedzy o krajach       anglojęzycznych - zakres       materiału
Losowa Fotka
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 9
· Najnowszy użytkownik: Pawel
Powitanie


Programy LEPSZEJ SZKOŁY od 2002 roku pomagają w weryfikacji wiedzy uczniów, badaniu efektywności nauczania oraz w przygotowaniach do egzaminów zewnętrznych. Dotychczasowe edycje LEPSZEJ SZKOŁY zgromadziły prawie 95 tysięcy nauczycieli i 7 milionów uczniów.

Gimnazjum nr 1 w Oławie bierze udział w projekcie edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA organizowanym przez GWO. Wiecej informacji na stronie
http://ls.gwo.pl/
Ankiety

Szanowni Państwo,

W naszej szkole zostanie przeprowadzona zewnętrzna ewaluacja problemowa w ramach Program Wzmocnienia Systemu Efektywności Nadzoru Pedagogicznego i  Oceny Jakości Pracy Szkoły Etap III przez wizytatorów ds. ewaluacji Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Ewaluacja dotyczyć będzie jednego z wymagań, określonych przez państwo wobec szkół, tj.

Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się.

Jednym z elementów badania jest ankieta kierowana do rodziców naszej szkoły. Wizytatorom zależy na Państwa opinii, która w istotny sposób przyczyni się do sprawnego zgromadzenia informacji o pracy szkoły. Ankietę można wypełnić on – line lub w formie tradycyjnej (papierowej).

Zapraszam Państwa do skorzystania z możliwości wypełnienia jej on-line. Ankieta jest całkowicie anonimowa, jest krótka (osiem pytań) i przyczyni się do sprawniejszego przeprowadzenia badania. Termin wypełnienia ankiety został zaplanowany w dniach
od 18 listopada  od godz. 14.00 do 23 listopada do godz. 23.00.

W sytuacjach awaryjnych będzie możliwość wypełnienia ankiety jeszcze innego dnia. Osoby, które nie zdecydują się na udział w ankiecie on-line, proszę o wypełnienie w formie papierowej i złożenie jej w zaklejonej  kopercie w sekretariacie  w godz. od 8.00-15.00.

Szkoła umożliwia również wypełnienie ankiety na terenie szkoły w gabinetach informatycznych od 8.00-14.00 lub popołudniowych po wcześniejszym umówieniu się z dyrektorem szkoły ( tel. 71-31-37-256)

 

Poniżej podaję instrukcję wypełnienia ankiety:

1. Uruchom przeglądarkę, najlepiej Google Chrome lub Mozilla.

2. Wprowadź adres strony:  www.seo2.npseo.pl/online/46598

3. Sprawdź poprawność adresu!!

4. Po wejściu na podany adres na ekranie komputera wyświetli się na czerwono numer kontrolny ankiety oraz  Kod PIN – proszę wpisać:  Oława

4. Po aktywowaniu ankiety naciśnij komunikat „Rozpocznij ankietę”. Możliwe, że pojawi się konieczność ponowienia czynności – aktywacja może trwać kilka minut.

5. Po wypełnieniu ankiety należy kliknąć komunikat „Sprawdź ankietę”.

6. System automatycznie sprawdzi czy wszystkie pytania zostały wypełnione.

7. System zaznaczy na czerwono brak odpowiedzi – nie ma obowiązku udzielenia wszystkich odpowiedzii.

8. Ponowne przyciśnięcie komunikatu „Zapisz ankietę” spowoduje jej automatyczne zapisanie. Pojawi się komunikat „Dziękujemy, ankieta została zapisana”.

9. Nie klikać ponownie na komunikat „Rozpocznij ankietę”.

10. Dziękuję. Proszę o zamknięcie przeglądarki.

Poznaję zawody przodków

POWIATOWY KONKURS POZNAJĘ ZAWODY MOICH PRZODKÓW I CZŁONKÓW RODZINY ROZWIĄZANY

Images: kuratorium.jpgDnia 23 października 2014 roku w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w siedzibie POPPPiDM w Oławie odbył się konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. Temat przewodni tego konkursu brzmiał „Poznaję zawody moich przodków i członków rodziny". Z naszej szkoły wzięło w nim udział 15 uczniów z klas Ia, Ib, IIa, IIIb.

Rozpoczęcie konkursu uroczyście zainicjowała pani Halina Pawińska, dyrektor ośrodka - główny organizator oraz doradcy zawodowi - pani Ewa Walejewska i pani Danuta Troska. Komisję oceniającą reprezentowały: dyrektor ośrodka, nauczyciel ze szkoły podstawowej, pedagog z gimnazjum i doradca zawodowy pracujący w gimnazjum. Na wstępie prowadząca omówiła kryteria oceniania i przebieg konkursu. Uczniowie ze szkół z naszego powiatu przedstawiali swoje prace w różnej formie: plastycznej, multimedialnej oraz makiety. Każdy ustnie skomentował swoją prezentację. Omówiono między innymi zawody: garncarza, pszczelarza, pielęgniarki/lekarza, leśniczego, górnika, szewca, policjanta, młynarza, urzędnika państwowego, garncarza i wiele innych. Niektórzy prezentowali zawody całej swojej rodziny, wykorzystując zdjęcia z rodzinnego albumu, dokumenty archiwalne i inne pamiątki. Kilkoro uczestników skupiło się na zawodach, które występują w danej rodzinie od kilku pokoleń. Uczniowie uatrakcyjnili swoje prezentacje przedstawiając narzędzia potrzebne do wykonywania danego zawodu. Odbyła się również degustacja miodu i obliczanie wieku drzewa na podstawie przekroju pnia.

W tym konkursie nasi uczniowie zdobyli wszystkie nagradzane miejsca: pierwsze miejsce - uczennica klasy Ia Julia Szczupał, drugie miejsce - uczennice klasy Ib  Agnieszka Rybka i Martyna Maciejko, zaś trzecie miejsce zajął uczeń klasy Ib Jakub Kubas.
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymali: uczennica klasy Ib Julia Kret oraz Kamila Górska z II b, a także Alicja Galińska z I b. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 7 listopada 2014 roku w Starostwie Powiatowym.

Julia Szczupał, klasa Ia

OLIMPIJCZYK W GIMNAZJUM

Images: 10.gifW związku z tym, iż nasze Gimnazjum nosi imię Polskich Olimpijczyków, odwiedził nas mistrz olimpijski w kajakarstwie - Marek Ploch wraz ze swoim podopiecznym - Mateuszem Zóchorą. Spotkanie odbyło się w szkolnej stołówce, która została specjalnie na to przygotowana. Ponieważ spotkania ze sportowcami zostały podzielone na kilka tur, wzięły w nich udział wszystkie klasy.

Gdy wszyscy zebrali się w sali i zajęli miejsca, kajakarz podziękował Dyrekcji za możliwość spotkania z młodzieżą, a nam za przybycie i zaczął opowiadać o swojej karierze. Rozpoczął ją w szkole podstawowej, kiedy przypadkowo poszedł na trening z kolegami. Po miesiącu był już najlepszy i tak odkrył swoją miłość do kajakarstwa. Następnie zapoznał nas z tym, co robi na co dzień. Założył Ploch Team, gdzie szkoli przyszłych zwycięzców olimpiad. Jeden z nich znajdował się z nami na stołówce. Mężczyzna zaprezentował swoje medale z mistrzostw i powiedział co nieco o sobie. Aktualnie przygotowuje się z trenerem do kolejnych zawodów. Potem obejrzeliśmy krótką prezentację na temat przebiegu życia zawodowego pana Marka Plocha - od wygranej olimpiady w Chinach, pracy trenerskiej z tamtejszym zespołem, treningów, wielu podróży, trzyletniej przerwy w pracy, aż po zorganizowanie oławskiego klubu. Zobaczyliśmy wiele ciekawych zdjęć (większość z Chin). Zaraz potem nastąpił czas na pytania. Nie było ich wiele, lecz wszystkie świadczyły o zainteresowaniu młodzieży tematem. Spotkanie mogło wg mnie trwać dłużej, lecz niektóre z klas musiały udać się na basen... Marek Ploch i Mateusz Zóchora jeszcze raz nam podziękowali, a my odwdzięczyliśmy się im długim aplauzem.

Efektem spotkania było zapisanie się niektórych osób do klubu Ploch Team. Uważam, że w naszej szkole powinno być organizowane więcej takich spotkań. Dzięki nim integrujemy się ze środowiskiem tak nam bliskim oraz z przesłaniem naszego Gimnazjum, jakim jest doskonalenie się fizyczne oraz umysłowe.

Agnieszka Rybka, kl. Ib

Dzień Edukacji Narodowej

KONCERT NAUCZYCIELSKICH ŻYCZEŃ

Images: praga1.jpg14.10.2014 roku w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie z okazji Dnia Edukacji Narodowej miała miejsce tradycyjna uroczystość. Składała się ona z dwóch części. Pierwszą, oficjalną, przygotowała pani Anna Kirkiewicz (także autorka przepięknych dekoracji). W roli konferansjerów wystąpili - Izabela Zinkiewicz, Kinga Tomaszewska, Jan Pryjda oraz Marek Cyganek. Przedstawili oni historię tegoż święta oraz koordynowali uroczystość przyjęcia uczniów klas pierwszych w poczet naszej gimnazjalnej społeczności.

Drugą część spotkania (przygotowaną przez Koło teatralne wraz z panią Jolantą Szewczyk) rozpoczęły życzenia nauczycielskie oraz uczniowskie, nagrane wcześniej przez nasze szkolne media, czyli Karolinę Chudzik oraz Mateusza Października. Kolejnym punktem były parafrazy znanych wszystkim piosenek. Wprowadzone w nich zmiany dopasowały teksty do sytuacji, czyli mówiły o szkole. Szczególne brawa otrzymał Arek Sztandera, który ku zadowoleniu publiczności wystąpił dwa razy.  Większość utworów wykonał oczywiście Zespół wokalny prowadzony przez panią Elżbietę Leś. Piosenki zespołu oraz solistów przeplatały się z życzeniami dla naszego Grona. Pamiętano w nich o wszystkich pracownikach szkoły, nawet o tych, których nie ma już pośród nas.

Całość okazała się i nastrojowa, i zabawna. Świetnym akcentem kończącym spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej było „Sto lat”, wykonane przez wszystkich występujących.

Katarzyna Żydło
Oswajanie sztuki

OSWAJANIE SZTUKI,

czyli sprawozdanie z wycieczki do Muzeum Architektury

we Wrocławiu

Images: praga1.jpgDnia 15 października br. pojechaliśmy na wycieczkę  szkolną do Muzeum Architektury we Wrocławiu. W wycieczce brały udział klasy drugie: 2b , 2c , 2d i 2f . Z Oławy wyjechaliśmy o godzinie 08.30, a podróż trwała zaledwie godzinę. Na miejscu wychowawcy zebrali podopiecznych i sprawdzili obecność. Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza grupa poszła na lekcję muzealną, a druga na spóźnione śniadanie do Galerii Dominikańskiej J.

W muzeum prezentowano wielką wystawę prac Picassa, Dalego, Goi i innych artystów poświęconą tauromachii - walce byków. Zwiedzanie muzeum oraz dowiadywanie się wielu ciekawych rzeczy o sztuce i malarstwie poprzez zadania aktywizujące dotyczące oglądanych dzieł okazało się atrakcyjne. Images: praga1.jpgNastępnie, po krótkim spacerku, zebraliśmy się w ustalonym miejscu, po czym wsiedliśmy do autokarów i bezpiecznie wróciliśmy do Oławy .

Myślę, że nasze interpretacje oglądanych dzieł sztuki były różne, dla jednych to arcydzieła, a dla innych zwykłe obrazy. Malarstwo (i sztuka w ogóle) to dla wielu ludzi rzecz niezrozumiała. Nauczyciele próbują nas z nimi oswajać i to dzięki nim możemy dowiadywać się wielu nowych, mądrych wiadomości.

Uważam, że ta wycieczka była interesująca. Ilu z nas na własne oczy widziało wcześniej tyle dzieł słynnych malarzy?

Izabela Krawczyk, kl. IIe

Dzień Białej Laski- święto osób niewidomych
Images: praga1.jpg21 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Członkowie Kółka wokalnego wraz z Panią Elżbietą Leś wzięli udział w uroczystości, która została zorganizowana w oławskim Klubie Parnas. Uczniowie przygotowali krótki występ, w którym nie zabrakło ciepłych emocji, ciekawych refleksji i oczywiście piosenek wykonanych na najwyższym muzycznym poziomie. Spotkanie miało nam przypomnieć, że wśród nas żyją ludzie niewidomi, którzy chcą mieć prawo do normalnego życia. Widzowie z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali występujących na scenie uczniów. Całą imprezę zakończyła burza oklasków, nagradzająca talent i trud naszych szkolnych artystów włożony w przygotowanie spotkania.

Weronika Wrońska, IIe

Historia jak żywa...

Historia jak.... żywa

17.10.2014 r. w naszej szkole miała miejsce ,,Żywa lekcja historii”. Images: praga1.jpgZostały na nią zaproszone wszystkie klasy pierwsze. Na czwartej lekcji najmłodsi uczniowie zeszli do sali gimnastycznej, gdzie czekali na nich przebrani w stroje średniowiecznych rycerzy przedstawiciele Agencji Widowisk Historycznych ARKONA.

Dwaj rycerze opowiadali nam o pierwszych królach Polski oraz historii naszego kraju z nimi związanej. Słuchało się tego dobrze, gdyż całość ilustrowali prawdziwymi zbrojami, tarczami i różnymi przedmiotami, których używano w dawnych czasach. Ponieważ całość miała formę zabawy, nie zabrakło śmiechu i spontanicznego aplauzu publiczności. Myślę, że prowadzący wszystkim przybliżyli odległe czasy panowania Mieszka I, Mieszka II, Bolesława Chrobrego i Bolesława Krzywoustego, czym jeszcze nie raz pochwalimy się podczas sprawdzianów z historiiJ.

Na zakończenie odbył się konkurs, podczas którego każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę (do wygrania były repliki dawnych monet). Po lekcjach usłyszałem takie opinie:

-Julia Kret Ib: ,,Podobało mi się wszystko, chociaż taka lekcja powinna trwać trochę dłużej.”

-Jakub Nowicki I b: „Taka żywa opowieść o zamierzchłych czasach jest świetnym pomysłem na zainteresowanie nas czasami, które już dawno minęły. Może niebawem poznamy w ten sposób kolejny fragment naszej barwnej historii?”

Jakub Kubas, kl. Ib
Miasto 44 w oczach Gimnazjalistów

Images: praga1.jpg4 października 2014 roku miała miejsce edukacyjna wycieczka klas trzecich do Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu na film pt. "Miasto 44". Film obejrzeliśmy w przepięknej sali Warszawa, której atutem jest olbrzymi panoramiczny ekran oraz świetne nagłośnienie.

Podczas seansu panowała cisza – świadcząca o zainteresowaniu, z jakim młodzież oglądała film. Podzielił on widownię na połowę. Pierwsza część uczniów twierdzi, iż obraz był zbyt brutalny, natomiast druga uważa, że dzięki naturalistycznym scenom walki oraz umierania idealnie oddawał klimat Powstania Warszawskiego. -Nie będę się więcej uczył niemieckiego! – te słowa jednego z widzów, którymi spuentował film, świadczą o tym, że obraz dotarł do odbiorców i nie pozostawił ich obojętnymi.

Reżyser - Jan Komasa - zrobił film o ludziach z krwi i kości, pokazując ich słabości, lęki i pragnienia. Pokazał też okrucieństwo wojny, która odciska piętno na każdym. Nie ma tu kryształowych powstańców, nieskazitelnego dowództwa, nie ma nawet jednoznacznie złych Niemców. Są zatrzaskujący przed powstańcami drzwi warszawiacy. Jest noszący się z zamiarem gwałtu na Biedronce (Zofia Wichłacz) kapitan Czarny (Michał Żurawski) i niemiecki żołnierz, który daruje życie Stefanowi (Józef Pawłowski). Ten ostatni zresztą przechodzi w filmie niezliczone stany, od zbuntowanego i odważnego nastolatka, aż po zrezygnowanego i zagubionego chłopca, który ogląda śmierć matki i brata. Niejednoznaczność ludzkich postaw zauważyli także moi koledzy. „Zapadła mi w pamięć scena – stwierdziła już w szkole Wiktoria Dzięgała – kiedy ojciec zostawił w piwnicy swoje dziecko, a sam uciekł. Wzruszyła mnie Biedronka, która mimo zagrożenia życia starała się uratować to niemowlę”.

Wszystkie emocje bledną jednak w zestawieniu z bezwzględnymi, brutalnymi obrazami wojny. Dość powiedzieć, że z nieba spada ludzkie mięso, a w szpitalu usypane są stosy z martwych ciał. „Dzięki temu – co podkreśliła Agata Wierzbicka – uświadamiamy sobie naocznie, jak okrutna potrafi być wojna”. Dlatego też warto ten kolejny obraz o Powstaniu obejrzeć. Ja wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem "Miasta 44". Do tego stopnia, że prawdopodobnie nie odważę się obejrzeć go ponownie...

Monika Kulińska

Podróże gimnazjalistów
Images: praga1.jpg

W drugim tygodniu września zakończył się sezon wycieczkowy 2013/2014 w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Dlaczego dopiero we wrześniu? Niedyspozycja jednego z wychowawców sprawiła, że to właśnie na otwarcie złotej polskiej jesieni odłożono ekologiczny wypad klasy III f, III b oraz IIIc w Karkonosze (a dokładniej - do Borowic koło Karpacza).

Turystkę górską połączono podczas tego wyjazdu z innymi atrakcjami. Należało do nich oczywiście miasteczko Western City w Ściegnach, muzea, cieplickie parki oraz wody termalne. Z górskich szlaków zdobyto natomiast niebieski – prowadzący koło słynnych skał Pielgrzymów i Słonecznika, przez Kozi Mostek na Łomnicy aż do Kotła Małego Stawu, gdzie wznosi się urocze schronisko zwane Samotnią. Tę wyprawę połączono z lekcją dendrologii.

- Młodość nie sama nauką jednak żyje – stwierdziła na koniec Kasia, jedna z uczestniczek wycieczki. - Dlatego wieczory spędzaliśmy równie aktywnie – na grach zespołowych w sali gimnastycznej w ośrodku Hottur lub dyskotece.

BARTEK SZYLER – JESZCZE NASZYM LAUREATEM!

BARTEK SZYLER – JESZCZE NASZYM LAUREATEM!

Prezentujemy Wam niezwykłe opowiadanie. Niezwykłe poprzez treść, warsztat pisarski oraz laur, jakim je uhonorowano. Otóż w czerwcu ubiegłego roku m.in. to opowiadanie reprezentowało naszą szkołę w XVIII Ogólnopolskim i XXXII Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „LIPA 2014”. 17 października br. w Bielsku-Białej jego autor - Bartek Szyler z ubiegłorocznej klasy III b - jako laureat konkursu odbierze za nie nagrodę. Serdecznie gratulujemy!

Wor

Nad płonącym miastem słońce chyliło się ku zachodowi. Łuny pożarów, wznieconych przez atakującego zewsząd wroga, wznosiły się wysoko ponad zabytkową zabudowę centrum. Od kilku dni z południowych dzielnic, straconych już przez obrońców miasta, prowadzony był generalny szturm na Stare Miasto. Ciężka artyleria, czołgi, miotacze min i ognia, bombowce. Cały ten straszliwy arsenał zgromadzony na potrzeby kończącej się – w tempie nadjeżdżających ze wschodu i zachodu kolumn pancernych – wojny, został teraz rzucony przeciw Miastu nad Rzeką.

wyjazd na mecz piłki siatkowej

6 września 2014r. młodzież naszego Gimnazjum kibicowała siatkarzom w Mistrzostwach Świata w piłce siatkowej mężczyzn.

Dzięki Urzędowi Miejskiemu w Oławie, który zorganizował wyjazd dzieciom i młodzieży ze wszystkich Oławskich szkół, mogliśmy obejrzeć mecz pomiędzy Australią i Argentyną. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję przyjrzeć się z bliska największej na świecie imprezie siatkarskiej. Mecz odbywał się we Wrocławiu w Hali Stulecia. Jak sami uczestnicy przyznali był to świetny pomysł na miłe spędzenie czasu wolnego.

ogólnopolski turniej piłki nożnej o Puchar Premiera Donalda Tuska

Images: praga1.jpgDopiero co rozpoczęliśmy rok szkolny, a już pierwszaki z Gimnazjum nr 1 miały możliwość prezentowania swoich sportowych umiejętności. Okazja nadarzyła się 10 i 12 września 2014r. Na boisku orlik przy Szkole Podstawowej nr 8 w Oławie, odbyły się, eliminacje gminne do ogólnopolskiego turnieju piłki nożnej o Puchar Premiera Donalda Tuska. W dwóch kategoriach wystąpiła reprezentacja młodzieży z naszego Gimnazjum.

Images: praga1.jpgChłopcy rocznik 2001 w składzie: Makowski Damian, Chołubiec Szymon, Wilf Oskar, Ostrowski Jakub, Kanar Radoslaw, Cybulak Filip, Kołodziej Michał

wygrali zawody i zakwalifikowali się do I rundy eliminacji wojewódzkich.

Dziewczęta rocznik 2001 w składzie: Ciepła Kamila, Ciepła Aneta, Pieńkowska Patrycja, Pabich Eliza, Żygadło Lena, Hanuszewicz Jagoda, Komorowska Wanessa, Saderska Julia również pokonały swoje rywalki awansując do I rundy eliminacji wojewódzkich.

Images: praga1.jpgGratulujemy uczestnikom rozgrywek i obiecujemy, że będziemy trzymać kciuki w następnej rundzie, w której wezmą udział już niebawem. Mamy również nadzieję, że jeszcze nie raz, młodzież ta da nam powody do radości, reprezentując nas również w innych dyscyplinach.

PAMIĘTAĆ O BOHATERACH I SŁUŻYĆ OJCZYŹNIE
1 września – rocznica wybuchu II wojny światowej, rozpoczęcie roku szkolnego
2 września – Dzień KombatantaPAMIĘTAĆ O BOHATERACH I SŁUŻYĆ OJCZYŹNIE

Images: rok2014-15.3.jpgO tym, iż ważne lekcje odbywają się nie tylko w szkole, przekonali się niedawno uczniowie klasy III f. 2 września 2014r. Natalia Cisek, Karolina Górska, Izabela Zinkiewicz, Kinga Tomaszewska, Weronika Kusza, Mateusz Październik  i Marek Cyganek udali się pod Pomnik Losów Ojczyzny, gdzie w imieniu Samorządu Uczniowskiego złożyli wiązankę czerwono-białych kwiatów. Tu rozpoczęły się uroczystości związane z Dniem Kombatanta i Weterana. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do sanktuarium NMP Matki Pocieszenia na mszę świętą. Images: rok2014-15.3.jpgUdział w tym wyjątkowym nabożeństwie wzięli weterani II wojny światowej, poczty sztandarowe instytucji, szkół (w tym poczet sztandarowy naszego gimnazjum – Aleksandra i Martyna Hanuszewicz oraz Jan Grębowiec), organizacji kombatanckich i społecznych, władze administracyjno-samorządowe powiatu, miasta i gminy, społeczność lokalna, młodzież oraz harcerze.
Następnie udano się na oławski Rynek, gdzie miała miejsce dalsza część tych niezwykłych obchodów. Obecność Honorowej Kompanii Wojska Polskiego oraz okolicznościowe przemówienia wprawiły uczestników w stan refleksji i zadumy. Wszystkich obecnych powitał płk. Eugeniusz Praczuk – wiceprezes Ogólnopolskiego Klubu Kombatantów 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Wojska Polskiego. Podkreślił, że dla większości
obecnych pokój jest czymś tak naturalnym jak powietrze i woda. Jednak dla już nielicznych żyjących kombatantów II wojny światowej pokój ma swoją cenę, którą oni oraz ich towarzysze broni spoczywający na cmentarzach wojennych i nieoznakowanych mogiłach poznali w sposób wyjątkowo dramatyczny. Dlatego obowiązkiem żyjących w wolnej Ojczyźnie jest pamiętać o nich i tę pamięć przekazywać młodym pokoleniom. Dzisiaj patriotyzm wyraża się inaczej niż przed ponad siedemdziesięciu laty – nie trzeba z bronią w ręku bronić suwerenności narodu. Dzisiaj patriotyzm oznacza troskę o rozwój kulturalny i gospodarczy narodu, o wysiłek związany z nauką i rozwojem duchowym każdego obywatela – zaakcentował na koniec płk. Praczuk.
Images: rok2014-15.3.jpgPo Apelu Poległych i oddaniu salwy honorowej wręczono odznaczenia i wyróżnienia. Patriotyczny charakter obchodów tego dnia podkreślił występ orkiestry wojskowej oraz prezentacja nowoczesnego sprzętu wojskowego.


Podobnie patriotyczny charakter miało również odbywające się dzień wcześniej uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego w naszym Gimnazjum. Przygotowani przez wychowawcę – panią Iwonę Kochutek – uczniowie kl. III d przypomnieli okoliczności wybuchu II wojny światowej. Uświadomili w ten sposób zebranej w sali gimnastycznej młodzieży, że życie w bezpiecznej Ojczyźnie jest przywilejem, który należy doceniać.

„Dla większości [...] pokój jest czymś tak naturalnym jak powietrze i woda. Jednak dla już nielicznych żyjących kombatantów II wojny światowej pokój ma swoja cenę [...]”


Tekst: Izabela Zinkiewicz
Fot.: Mateusz Październik
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014-2015


Images: praga1.jpg
Dyrektor i rada pedagogiczna Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków
zaprasza uczniów,
na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014 - 2015,
które odbędzie się dnia 1 września 2014 r. o godzinie 9.00 na boisku szkolnym.

Po uroczystym apelu,
uczniowie klas pierwszych będą pisać test z języka obcego.

Bal gimnazjalistów

Images: praga1.jpg
Wykaz podręczników 2014-2015
Poniżej znajdują się hiperłącza do plików w formacie pdf z wykazem obowiązujących podręczników w roku szkolnym 2015-2015.


klasa 1
klasa 2
klasa 3


Bardzo prosimy o powstrzymanie się od kupowania podręczników do nauki języków obcych.

Obowiązujące podręczniki do nauki j. angielskiego i j. niemieckiego dla poszczególnych grup zaawansowania, ustali nauczyciel w pierwszych dniach września
Kiermasz używanego podręcznika
Images: praga1.jpgZapraszamy
na

KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW,

KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ W GIMNAZJUM NR 1 W OŁAWIE


w dniach 16 i 17 czerwca w godzinach 8.00 - 14.00
w bibliotece szkolnej


Akcja stań po zielonej stronie mocy - czerwiec

Akcja stań po Zielonej Stronie Mocy

wyniki z dnia 01 czerwca 2014r.

 

 

Miejsce
w szkole

Miejsce
w powiecie

Miejsce
w województwie

Klasa

Wynik

1

3

188

1 F

1700

2

5

322

3 D

927

3

6

326

2 D

902

4

8

366

2 E

769

5

11

439

1 D

621

6

12

450

3 E

611

7

17

642

3 C

375

8

18

643

2 C

374

9

19

670

1 E

342

10

23

789

1 C

242

11

25

824

3 F

226

12

29

976

3 B

150

13

33

1059

1 B

110

14

34

1065

2 A

107

15

35

1088

2 F

98

16

36

1118

3 A

87

17

47

1383

2 B

WŁOSKIE ESPRESSO czyli to co najlepsze we Włoszech:

W dniach od 18 maja do 23 maja 2014r. grupa młodzieży wraz z opiekunami p.p. Iwoną Kochutek, Lidią Szeligiewicz i Hanną Jaworską przebywała na wycieczce edukacyjnej we Włoszech. Celem wycieczki była realizacja podstawy programowej, między innymi, z takich przedmiotów jak: historia i geografia. Trasa wycieczki przebiegała przez następujące miejsca:Werona - Asyż- Monte Cassino - Watykan- Rzym.

Podróż do Włoch upamiętniła, 70 rocznicę zakończenia walk, i uhonorowała tych, którzy przeżyli i tych, którzy oddali swoje życie za wolność.

Na monumencie Cmentarza Polskich Żołnierzy na Monte Cassino widnieje napis:

"Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie za wolność waszą i naszą, my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ziemi włoskiej ciało, a serca Polsce."Images: praga1.jpg
Rekrutacja do gimnazjum

Szanowni rodzice szóstoklasistów

Dyrektor szkoły informuje, że od 2 czerwca 2014 r. rozpoczyna się rekrutacja do Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie.
Zgłoszenia i wnioski można pobierać od poniedziałku do piątku w sekretariacie szkoły: Oława ul. Sportowa 6 od 7. 30 do 15. 30. lub na stronie internetowej szkoły (wzór zgłoszenia).  Ostateczny termin składania wniosków/zgłoszeń upływa 26 czerwca 2014r.

Wszelkich informacji dotyczących zasad rekrutacji udziela dyrektor szkoły w godzinach urzędowania.

wzór zgłoszenia

jarmark świąteczny 2014

Jarmark Wielkanocny - 12 04.2014r.

 

Images: praga1.jpgRynek pełen kolorowych pisanek i palm. Świąteczny klimat można było poczuć w samym sercu Oławy.

Jarmark Wielkanocny zorganizowały dwa oławskie urzędy - miasta i gminy. W Rynku postawiono kilkadziesiąt stoisk z ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi. Były barwne pisanki, kolorowe palmy, stroiki, koszyczki i zajączki. Nie zabrakło czegoś dla podniebienia. Domowe słodkości sprzedawały m.in. oławskie szkoły. Swoje dzieła i wypieki przyjechały zaprezentować również sołectwa z Janikowa, Marcinkowic, Domaniowa, Marszowic oraz gmina Jelcz-Laskowice. Był także pokaz carvingu – rzeźbienia w warzywach i owocach oraz pokaz „Wielkanocnego kucharzenia na scenie".

W czasie Jarmarku odbywało się losowanie 4 rodzinnych rejsów po Odrze.

Organizacją stoiska Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie zajęli się – p.Barbara Turczynowska (dyrektor szkoły), p.Jerzy Październik (wicedyrektor), p.Jadwiga Dąbrowska–Juśkiewicz, p.Katarzyna Rakowiecka, p. Elżbieta Zbroniec, p.Zenon Pyszel, uczniowie klas I f i II f oraz przedstawicielka rodziców – p.Judyta  Iżuk. Pozostali rodzice oraz nauczyciele czynnie wspomogli wcześniejsze przygotowania. Niespodzianką okazał się numer specjalny „Olimpii” – oficjalnej gazetki Gimnazjum nr 1. Zawierał on smaki tradycji – WIELKANOC VIPÓW.

JDJ
Foto. Michał Rudnicki
Przetłumacz stronę

NiezbędnikLogowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.04 604,815 Unikalnych wizyt